Uuskasutuskeskuse tegevjuht Diana Paakspuu ütleb, et eestlaste teadlikkus on kasvanud ja järjest vähem tuuakse neile esemeid, mida ei sobi müüki panna.
Milliseks hindate tekstiilijäätmete probleemi Eestis?
Tekstiilijäätmete probleem ei näita kahanemise märke, jätkuvalt soetatakse endale rohkem rõivaid kui tarvis. Kiirmoe võidukäiguga on tooted tihti tehtud kehvemast materjalist ja nii kuluvad riided varasemast kiiremini. See omakorda teeb nende hilisema uuskasutamise keerulisemaks. Sellepärast on oluline kasvatada tarbijate teadlikkust, et ostetaks kvaliteetseid rõivaid ning kaalutaks ka teise ringi kauplustes ostmist.
Kui suur osa tekstiilist on sobiv korduskasutuseks?
Saan meie kogemuse põhjal öelda, et uuele ringile jõudvad tekstiilid on kõikuva kvaliteediga – on väga korralikke asju, kuid on ka selliseid, mida pole võimalik isegi ümber töödelda. Siiski tajume teadlikkuse kasvu ja korralike asjade osakaal on suurenemas, ulatudes pooleni. Meie hinnangul on oma osa selles, et oleme kogumisvõimalustega tulnud lähemale ka sellistele sihtrühmadele, kes muidu on mugavusest korralikud asjad ehk ära visanud. Paljudes kaubanduskeskustes on praeguseks Uuskasutuskeskuse uuskasutuskapid, lisaks teeme koostööd ettevõtetega, kuhu saame püsti panna ajutise kogumiskasti, ka korraldame üle Eesti kaubikuga kogumisringe. Tänu sellistele projektidele oleme saanud ka inimeste teadlikkust järjest enam kasvatada, sest räägime alati üle, milliseid asju saab uuesti kasutusse suunata ja milliseid mitte.
Mis saab neist teile toodud esemetest, mida ei sobi müüki panna?
Praegu ei ole kahjuks häid ja jätkusuutlikke lahendusi, neid alles töötatakse maailmas välja. Uuskasutuskeskus püüab seda probleemi väikeste sammudega lahendada, pakkudes uuskasutuseks sobimatuid materjale käsitöölistele, õpilasfirmadele, kostüümikunstnikele, kunstitudengitele ja teistele koostööpartneritele. Otsime pidevalt uusi koostööpartnereid, üks taolise koostöö näiteid on ka projekt ”Tekstiil ringlusesse!”.
Rändnäitus “Kas teksapükstes üldse lastakse taevasse?”
#tekstiilringlusse
Üksikasjad
- Avaldamiskuupäev
- 10. detsember 2021
- Autor
- Esindus Eestis