Põhisisu juurde
Esindus Eestis
Pressiteade1. märts 20212 min lugemist

Auhind julguse eest ajakirjanduses: 2021. aasta Lorenzo Natali meediaauhinnale saab kandideerida kuni 19. aprillini

general-tag.jpg
© EU
Alates tänasest saab kandideerida ühele maailma juhtivale ajakirjandusauhinnale – Lorenzo Natali meediaauhinnale. Euroopa Komisjon toetab auhinda, millega tunnustatakse maailma eri paigus töötavaid ajakirjanikke julguse eest avaldada lugusid, mis juhivad tähelepanu tänapäeva valupunktidele ja pakuvad inspireerivaid lahendusi. Kandidaatide esitamise lõpptähtaeg on 19. aprill 2021. Auhinna suurus on 10 000 eurot.

2021. aasta konkursi avamisel ütles rahvusvahelise partnerluse volinik Jutta Urpilainen: „Euroopa Liit seisab sõnavabaduse eest nii Euroopas kui ka kogu maailmas. Lorenzo Natali meediaauhinnaga tunnustame ajakirjanikke, kes sageli isiklikku elu ohtu seades julgevad oma lugudes rääkida ebaõiglusest, ebavõrdsusest ja keskkonnaseisundi halvenemisest. Need on lood inimeste inspireerivatest tegudest. Kutsun ajakirjanikke, kes on viimase aasta jooksul just selliseid lugusid avaldanud, auhinnale kandideerima.“

Fookuses on kestlik areng

Lorenzo Natali meediaauhinnaga on juba peaaegu kolme aastakümne jooksul tunnustatud julgeid reportaaže sellistel teemadel nagu:

  • võitlus ebavõrdsuse ja vaesuse vastu ning töökohtade loomine;
  • inimesi ja meie planeeti austava kestliku arengu edendamine;
  • keskkonna, elurikkuse ja kliima kaitsmine;
  • internetiühenduse pakkumine ja abi veebiettevõtlusega tegelemisel;
  • hariduse, koolituse ja tervishoiu kättesaadavamaks muutmine;
  • rahu, demokraatia ja inimõiguste tugevdamine.

Kes võivad kandideerida?

Ajakirjanikud võivad osaleda ühes konkursi kolmest kategooriast:

  • Peaauhind: reportaaži eest, mis on avaldatud mõnes Euroopa Liidu partnerriigis asuvas meediakanalis.
  • Euroopa auhind: reportaaži eest, mis on avaldatud Euroopa Liidus asuvas meediakanalis.
  • Parima noore ajakirjaniku auhind: reportaaži eest, mis on avaldatud Euroopa Liidus või mõnes selle partnerriigis asuvas meediakanalis ja mille autor on alla 30aastane.

Kuidas osaleda?

Kandideerimisavaldus tuleb esitada veebis. Avalduste esitamine algab 1. märtsil ja lõppeb 19. aprillil 2021 kell 23:59 Kesk-Euroopa aja järgi.

Kes valib välja võitjad?

Võitja valib igas kategoorias välja maailma tunnustatud ajakirjanikest ja rahvusvahelise arengu spetsialistidest koosnev žürii.

Iga kategooria võitja saab 10 000 eurot. Parima noore ajakirjaniku auhinna saajale pakutakse ka praktikakohta mõne meediapartneri juures.

Võitjad tehakse teatavaks Lorenzo Natali meediaauhinna tseremoonial (kuupäev kinnitamisel).

Taust

Euroopa Komisjon asutas 1992. aastal Lorenzo Natali meediaauhinna, et tunnustada kestliku arengu probleemide tipptasemel kajastamist. Auhind kannab endise arenguvoliniku Lorenzo Natali nime, kes seisis vankumatult väljendusvabaduse, demokraatia, inimõiguste ja arengu eest. Natali töötas volinikuna aastatel 1977–1989 ja oma viimase nelja-aastase ametiaja jooksul lõi ta laia suhete võrgustiku Aafrika, Kariibi mere ja Vaikse ookeani piirkonna (AKV) valitsuste ja riigijuhtidega.

Eelmisel aastal pälvis peaauhinna Dayu Zhang 2019. aasta Hongkongi meeleavalduste kajastamise eest. Euroopa auhinna laureaadid olid Cécile Schilis Gallego ja Marion Guegan lugude eest, mis kajastasid vaenulikku suhtumist kaevandusprobleeme käsitlevatesse ajakirjanikesse. Parim noor ajakirjanik oli Shola Lawal, kes kirjeldas ohtusid, millega Aafrika rändajad teel Põhja-Ameerikasse kokku puutuvad.

 

Lisateave

2021. aasta Lorenzo Natali meediaauhinna tingimused

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
1. märts 2021