Põhisisu juurde
Esindus Eestis
Pressiteade6. detsember 2023Esindus Eestis1 min lugemist

EL eraldab kuni 3 miljardit eurot Euroopa akutööstuse toetuseks

An electric vehicle in a battery switch station

 

Euroopa Komisjon otsustas eraldada kolmeks aastaks kuni 3 miljardit eurot Euroopa kõige kestlikumate patareide ja akude tootjatele.  Otsusel on märkimisväärne ülekanduv mõju kogu Euroopa patareide ja akude väärtusahelale ning see toetab elektrisõidukite kokkupanekut Euroopas. Otsus tehti täna koos nõukogule esitatud ettepanekuga pikendada ELi ja Ühendkuningriigi kaubandus- ja koostöölepingu alusel kehtivaid elektrisõidukite ja akude päritolureegleid ühekordselt kuni 31. detsembrini 2026.

Euroopa rohelise kokkuleppe, institutsioonidevaheliste suhete ja tulevikusuundade valdkonna juhtiv asepresident Maroš Šefčovič: „Soovime, et Euroopa tööstus oleks rohepöördes juhtpositsioonil. Kohaldatavate normide õiguskindlus ja enneolematu rahaline toetus Euroopa kestlike patareide ja akude tootjatele suurendab meie tööstuse konkurentsieelist, tagades akude ja elektrisõidukite väärtusahelate tugevuse. See on tasakaalustatud lahendus, mis kaitseb ELi huve.

Konkreetsed rahalised stiimulid ELi akutööstuse toetamiseks luuakse Innovatsioonifondi raames ning need hõlmavad sihtotstarbelisi vahendeid kõige kestlikumate patareide ja akude tootmiseks liikmesriikides. Samuti kutsub komisjon liikmesriike üles hankes ka ise rahaliselt osalema, et ühise valikumenetluse abil vältida ELi akuturu killustumist ja hoida kokku halduskulusid.

Komisjoni ettepanek läheb nüüd arutamiseks nõukogule, kelle otsusest oleneb ELi seisukoht partnerlusnõukogus, mis on kaubandus- ja koostöölepingu kõrgeim otsustusorgan.

 

Lisateave

Täismahus pressiteade koos taustainfoga

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
6. detsember 2023
Autor
Esindus Eestis