Põhisisu juurde
Esindus Eestis
Pressiteade14. november 2023Esindus Eestis1 min lugemist

EL eraldab veel 110 miljonit eurot humanitaarabi sõja tõttu kannatavate ukrainlaste heaks

Ukrainian flag in front of the Berlaymont building to mark the Ukrainian National Day

 

Venemaa sõda Ukrainas jätkub ja humanitaarolukord riigis on endiselt raske. Talve saabumine muudab selle veelgi keerulisemaks. Seetõttu eraldab komisjon täiendavad 110 miljonit eurot humanitaarabi, millest 100 miljonit läheb humanitaaroperatsioonideks Ukrainas ja 10 miljonit Ukraina sõjapõgenike ja neid vastuvõtvate kogukondade toetamiseks Moldovas. Abi võimaldab ELi humanitaarpartneritel pakkuda olulisi teenuseid, nagu rahalist abi, toitu, vett, peavarju, terviseteenuseid, psühhosotsiaalset tuge ja kaitset. Sellega kasvab ELi humanitaarabi kogusumma Ukrainale 843 miljoni euroni, sellest 58 miljonit on eraldatud naaberriiki Moldovasse põgenenud inimeste heaks.

Kuna Venemaa on viimase aasta jooksul rünnanud ka Ukraina energiataristut, peab EL tähtsaks ka erakorralist energiatoetust ning saadab Ukrainale rescEU strateegilistest varudest veel 84 elektrigeneraatorit. ELi elanikkonnakaitse mehhanismi kaudu on Ukrainasse saadetud kokku üle 5000 generaatori. Lisaks koordineerib EL erasektori annetusi, mille abil tarnitakse Ukrainasse olulisi energiaseadmeid.

Venemaa sõda Ukrainas on viinud riigi humanitaarkatastroofi lävele. EL on mobiliseerinud kõik oma olemasolevad vahendid, et anda Ukrainale hädaabi. ELi elanikkonnakaitse mehhanismi kaudu on kõik 27 ELi liikmesriiki ning Norra, Türgi, Põhja-Makedoonia, Island ja Serbia pakkunud mitterahalist abi alates meditsiinitarvetest ja varjupaikadest kuni sõidukite ja energiaseadmeteni. Seni on mehhanismi kaudu antud Ukrainale 97 000 tonni mitterahalist abi.

EL annab humanitaarabi kooskõlas humanitaarpõhimõtetega nagu inimlikkus, neutraalsus, erapooletus ja sõltumatus. Seda tehakse ÜRO humanitaarabiasutuste, valitsusväliste organisatsioonide ja Rahvusvahelise Punase Risti Komitee ning paljude nendega koostööd tegevate kohalike abiorganisatsioonide kaudu.

 

Lisateave

Täismahus pressiteade koos taustainfoga

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
14. november 2023
Autor
Esindus Eestis