Põhisisu juurde
Esindus Eestis
Pressiteade14. Mai 2024Esindus Eestis1 min lugemist

EL pikendab Ukrainale antavat kaubandustoetust veel ühe aasta võrra

Demonstrations in Ljubljana in support of Ukraine

EL otsustas pikendada imporditollimaksude ja kvootide peatamist Ukraina ELi ekspordi suhtes veel üheks aastaks. Ukraina majanduse toetuseks mõeldud nn autonoomsed kaubandusmeetmed on kehtinud alates 2022. aasta juunist. 

Euroopa Komisjoni kaubandusvolinik ja juhtiv asepresident Valdis Dombrovskis: „Võttes arvesse Venemaa provotseerimata agressioonisõjast põhjustatud laastamistööd, on uuendatud kaubandusmeetmed Ukraina majandusele väga olulised. Need tagavad Ukraina kaupade liikumise, võttes samal ajal arvesse ka ELi põllumajandusliku toidutööstuse muresid. Tulu, mis saadakse Ukraina ekspordist ELi ja ELi kaudu, annab Ukrainale sõja võitmiseks rohkem rahalisi vahendeid ja taastumiseks paremad võimalused.”

Uuendatud kaubandusmeetmetes arvestatakse ka ELi tootjate muredega. Võttes arvesse teatavate põllumajandustoodete impordi märkimisväärset suurenemist Ukrainast ELi 2022. ja 2023. aastal, on loodud võimalus kiirelt tegutseda, kui ELi turul või mõni liikmesriigi turul peaks tekkima olulisi häireid. 

Lisaks kohaldatakse munade, kodulindude, suhkru, kaera, maisi, tangu ja mee suhtes peatamisklauslit, mis käivitub automaatselt, kui impordimaht jõuab ajavahemikul 1. juulist 2021 kuni 31. detsembrini 2023 registreeritud keskmise aastase impordini. 

Uuendatud meetmed jõustuvad 6. juunil ja jäävad jõusse kuni 5. juunini 2025.

Alates 4. juunist 2022 kehtinud meetmetel on olnud selgelt positiivne mõju Ukraina kaubavahetusele ELiga ning need on aidanud leevendada Ukraina tootjate ja eksportijate keerulist olukorda. Koos solidaarsuskoridoridega on meetmed taganud, et kaubavood Ukrainast ELi püsisid 2022. ja 2023. aastal stabiilsed, hoolimata sõja põhjustatud suurtest häiretest ja Ukraina kaubanduse üldisest vähenemisest. ELi import Ukrainast ulatus 2023. aastal 22,8 miljardi euroni.  Enne sõda 2021. aastal oli see 24 miljardit eurot.

 

Lisateave

Täismahus pressiteade koos taustainfoga

 

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
14. Mai 2024
Autor
Esindus Eestis