Põhisisu juurde
Esindus Eestis
Artikkel14. märts 2022Esindus Eestis1 min lugemist

EL sellel nädalal: neljas sanktsioonipakett Venemaa vastu

Berlaymont building illuminated in blue and yellow in support of Ukraine

Neljapäevasel Versailles’ kohtumisel palusid ELi liidrid anda Euroopa Komisjonil oma hinnang Ukraina võimalikule ühinemisele ELiga. Koostöös G7-ga otsustati karmistada veelgi sanktsioone seoses Venemaa sõjalise agressiooniga Ukrainas. Euroopa Komisjon teeb kiireid ettevalmistusi krüptovahendite kasutamise ning investeeringute keelustamiseks Vene energeetikasektoris. Plaan on lõpetada ka terase ja raua ostmine Venemaalt ning luksuskaupade müük Venemaale. Veelgi tugevdatakse sanktsioone Putini-lähedase Vene eliidi vastu. Ettevalmistamisel on ka Venemaa enamsoodustusrežiimi tühistamine Maailma Kaubandusorganisatsioonis ning Vene liikmesuse peatamine Rahvusvahelises Valuutafondis ja Maailmapangas, mis võtab Venemaalt võimaluse laenata raha rahvusvahelistelt finantsturgudelt. ELi riigijuhid leppisid kokku ka Euroopa ühise kaitsevõime arendamises ning energiasõltuvuse vähendamises Venemaast. Euroopa Komisjon esitles ka plaani, kuidas juba selle aasta lõpuks vähendada Euroopas Vene gaasi kasutamist 2/3 võrra.

Sel nädalal on oodata ka Euroopa Komisjoni 300 miljoni euro suurust makromajanduslikku finantsabi Ukrainale, lisaks juba eelmisel nädalal välja makstud 300 miljonile. Need on esimesed osad Ukraina 1,2 miljardi euro suuruse makromajandusliku finantsabi programmist.

20.-21. tuleb Eestisse visiidile Euroopa Komisjoni siseasjade volinik Ylva Johansson, et kohtuda Eesti valitsuse liikmetega ja tutvuda olukorraga Ukraina sõjapõgenike vastuvõtmisel.

 

TEISED INSTITUTSIOONID:

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
14. märts 2022
Autor
Esindus Eestis