Põhisisu juurde
Esindus Eestis
Pressiteade25. aprill 2023Esindus Eestis1 min lugemist

ELi energiaplatvorm: komisjon esitas ettevõtjatele esimese kutse gaasi ühiseks ostmiseks

The arrival of an LNG (Liquefied natural gas) tanker in the Port of Fos-sur-Mer, France

Komisjon astus täna järgmise sammu gaasi ühisostude ettevalmistamisel ning esitas Euroopa ettevõtjatele kutse registreerida oma gaasiostuvajadused nõudluse koondamise ja ühisostude mehhanismi AggregateEU kaudu. See aitab valmistuda järgmiseks talveks, täita gaasihoidlaid koordineeritult ja õigeaegselt ning kasutada oma kollektiivset turujõudu, et pidada rahvusvaheliste tarnijatega läbirääkimisi paremate hindade üle.

Registreeritud ettevõtjatel on aega üks nädal, s.o 2. maini, et vastata esimesele nõudluse koondamise kutsele. Seejärel koondatakse nõutavad mahud kokku ja kuulutatakse maailmaturul välja hange. Kui AggregateEU mehhanism leiab Euroopa kollektiivsele nõudlusele vastavad rahvusvaheliste gaasitarnijate pakkumised, alustavad osalevad ettevõtjad tarnijatega läbirääkimisi gaasi ostmise ja tarnimise lepingutingimuste üle. Komisjonil ei ole läbirääkimistel mingit rolli. Esimesed ostulepingud sõlmitakse eeldatavasti enne suve.

Järgmise 12 kuu jooksul korraldatakse korrapäraselt iga kahe kuu tagant edasisi hankeid. Ettevõtjatel on pidevalt võimalus AggregateEU mehhanismiga ühineda. Praeguseks on registreerunud 67 ettevõtjat ning osadel on registreerumine pooleli. Lisaks on 11 ettevõtjat valmis osutama teenuseid kas keskse ostjana või esindajana (vt küsimused ja vastused).

Liikmesriigid on võtnud kohustuse osaleda nõudluse koondamises vähemalt 15% ulatuses oma riiklikest gaasi hoiustamise eesmärkidest, mis moodustab ligikaudu 13,5 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas.

Taustteave

AggregateEU võimaldab koondada gaasinõudlust ja teha ühisoste. See on ELi energiaplatvormi keskne  osa, mis aitab ELil vabaneda Vene gaasist ning leida usaldusväärsemaid alternatiive. Selle eesmärk on tagada piisavad gaasitarned, vähendades samal ajal ohtu, et ettevõtjad pakuvad maailmaturul üksteisest üle.

 

Lisateave

Küsimused ja vastused

ELi energiaplatvorm

AggregateEU

REPowerEU

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
25. aprill 2023
Autor
Esindus Eestis