Põhisisu juurde
Esindus Eestis
  • Pressiteade
  • 17. detsember 2020
  • 1 min lugemist

ELi toll konfiskeeris 2019. aastal 760 miljoni euro väärtuses võltskaupu

p019907003401-34837.jpg
© EU
Euroopa Komisjoni täna avaldatud uue aruande kohaselt konfiskeeriti 2019. aastal ELi välispiiridel võltskaupu jaemüügiväärtusega üle 760 miljoni euro. See näitaja on 2018. aastaga võrreldes 20 miljonit eurot suurem. Samal ajavahemikul suurenes ka kaupade kinnipidamiste arv üle 30 %. Kokku konfiskeerisid liikmesriikide tolliasutused 2019. aastal intellektuaalomandiõigusi rikkuvat kaupa enam kui 90 000 korral, hõlmates peaaegu 41 miljonit kaubaartiklit (53 % rohkem kui eelmisel aastal). 

Lisaks konfiskeeritud kaupade peamistele kategooriatele – sigaretid (21,3 %) ja pakkematerjal (13,6 %) – on sel aastal lisandunud võltsitud tikud (20 %). Suurema osa ülejäänud võltsitud toodetest, mis ELi imporditakse, moodustavad mänguasjad (9,6 %) ja rõivad (3,9 %). Kõige sagedamini peeti kinni rõivaid ja spordijalatseid ning kolmandal kohal olid sel aastal parfüümid ja kosmeetika. 85 % tollis konfiskeeritud kaupadest lõpuks hävitati.

Konfiskeeritud kaubaartiklite arvu (33 %) ja väärtuse (56 %) poolest on peamine päritoluriik Hiina. Nagu ka varasematel aastatel, jäid mõlema näitaja poolest esiseitsmikusse nii Türgi kui ka Hongkong. Kaubaartiklite arvu poolest olid esiotsas veel Pakistan (tikud) ja Moldova (sigarettide pakkematerjal) ning väärtuse poolest Maroko (kellad), Senegal (rõivad) ja Serbia (vesipiibutubakas).

85 % kõigist kinnipeetud kaupadest liikus kulleri või posti teel. Posti teel liikunud üksiksaadetistest peeti kinni peamiselt e-kaubanduse kaudu tellitud tarbekaupu, näiteks jalatseid, rõivaid ja mänguasju.

Endiselt valmistavad muret igapäevaseks kasutamiseks mõeldud võltsitud tooted, mis võivad olla ohtlikud tarbijate tervisele ja ohutusele, näiteks toit ja joogid, kehahooldusvahendid, ravimid, elektrilised kodumasinad ja mänguasjad, moodustades 15,6 % kõigist kinnipeetud üksikesemetest.

 

Lisateave

Pressiteade

Aruande täisversioon ja teabeleht on kättesaadavad siin.

EUIPO aruanne kaupade kinnipidamiste kohta ELi siseturul on kättesaadav siin.

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
17. detsember 2020