Põhisisu juurde
Esindus Eestis
Pressiteade9. Mai 2022Esindus Eestis2 min lugemist

Euroopa päeval selgub aasta eurooplane

Aasta eurooplane

Tänasel Euroopa päeva seminaril arutavad president Alar Karis, ettevõtja ning investor Sten Tamkivi ja Euroopa Komisjoni tõlkevõistluse Juvenes Translatores tänavune Eesti võitja, GAGi õpilane Anna Milena Linder, mida Euroopa päev meie jaoks tähendab ja kuidas sel päeval tähistada rahu, mitte võitu. Arutelu juhib Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Vivian Loonela.

Seminari lõpus kuulutab president Karis välja tänavuse aasta eurooplase tiitli saaja. Seminar algab kell 12 ja seda saab otseülekande vahendusel jälgida kodulehel www.euroopapäev.ee.

„Eestil on hästi läinud – oleme juba 18 aastat ELi liige ning see on kindlasti nii Eestit kui Euroopa Liitu paremaks teinud. 9. mai on Euroopa päev, Euroopa rahu päev ja sel päeval peame meeles, et nii Eesti kui meie mõttekaaslaste olevik ja tulevik on Euroopas, koos kogu kaasneva heaolu ja turvalisusega, ilma sõjata“, ütles Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Vivian Loonela.

Kell 14 kõlab Jaani kiriku tornis ELi hümn ning Euroopa päeva avavad Tallinna Vabaduse väljakul linnapea Mihhail Kõlvart, Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Kadri Simson ja Prantsusmaa suursaadik Éric Lamouroux. Selle järel saab kaasa elada Rakett69 Teadusstuudiote ja teadusteatriga KVARK korraldatud „Rohelend Rakett69-ga“ konkursi noortele finalistidele, teha ise teaduskatseid ning nautida kultuuriprogrammi.

Terve päeva on avatud Minu Euroopa orienteerumisrajad. Rajale minekuks vajamineva rakenduse leiab www.euroopapäev.ee veebilehelt. Kõigi vähemalt ühe raja läbinute vahel loosime välja Estraveli kinkekaarte reisi korraldamiseks Eestis või mujal Euroopas ning lisaks meeneid saatkondadelt.

Tallinnas avavad mitmed saatkonnad täna külastajatele oma uksed. Avatud on ka Stenbocki maja õu ning kell 15.15 kutsub peaminister Kaja Kallas ühispildistamisele kõiki 18- aastaseid noori, et sel viisil märkida Eesti ELiga liitumise 18. aastapäeva.

Päeva lõpetab kl 20 algav tasuta kontsert "Meie Euroopa" Tallinnas Islandi väljakul, kus astuvad üles nublu, Gameboy Tetris, Svjata Vatra ja Metsatöll. Kontserdil on avatud annetustelefonid Ukraina toetuseks.

Lisaks Tallinnale tähistatakse Euroopa päeva ka mitmetes teistes Eestimaa linnades, kõigi üritustega saab tutvuda www.euroopapäev.ee.

Taust

9. mail 1950. aastal pidas Prantsusmaa välisminister Robert Schuman Pariisis kõne, kus esitas idee asuda Euroopas tegema uut liiki poliitilist koostööd, mis muudaks sõja Euroopa rahvaste vahel mõeldamatuks. Ta nägi ette institutsiooni loomist, mis ühendaks ning juhiks söe- ja terasetootmist Euroopas.

Vähem kui aasta pärast allkirjastatigi selle organisatsiooni loomise leping ning algas Euroopa riikide majanduslik ja poliitiline lõimumine. Schumani ettepanekut peetakse praeguse Euroopa Liidu alguseks, 9. maid aga tähistatakse Euroopa päevana.

 

Lisainfo

President von der Leyeni avaldus Euroopa päeva puhul

Konkurss Rohelend

Aasta eurooplase konkurss

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
9. Mai 2022
Autor
Esindus Eestis