Põhisisu juurde
Esindus Eestis
Pressiteade6. Mai 2022Esindus Eestis2 min lugemist

Euroopa päeval tähistame rahu

Euroopa päev 2022

Euroopa päeval, 9. mail saab orienteeruda erinevates Eesti linnades, elada kaasa „Rohelend Rakett 69-ga“ konkursi finalistidele ja kultuuriprogrammidele kuues linnas ning arutleda president Alar Karisega euroopalike väärtuste üle.

„Eestil on hästi läinud – oleme juba 18 aastat ELi liige ning see on kindlasti nii Eestit kui Euroopa Liitu paremaks teinud. 9. mai on Euroopa päev, Euroopa rahu päev ja sel päeval peame meeles, et nii Eesti kui meie mõttekaaslaste olevik ja tulevik on Euroopas, koos kogu kaasneva heaolu ja turvalisusega, ilma sõjata“, ütles Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Vivian Loonela.

7.–9. mail tähistame Euroopa päeva Kuressaares, Narvas, Pärnus, Tallinnas, Tartus ja Võrus jalutuskäiguga Euroopas, kus kutsume kõiki oma nutiseadmega orienteeruma. Kõigi raja läbinute vahel loosime 100-euroseid kinkekaarte puhkuse plaanimiseks Eestis või mujal Euroopas. Täpsem info www.euroopapäev.ee.

9. mail kell 12–13 arutleme Euroopa päeva seminaril, mida Euroopa päev meie jaoks tähendab ja kuidas sel päeval tähistada rahu, mitte võitu. Arutelus osalevad president Alar Karis, ettevõtja ning investor Sten Tamkivi ja Euroopa Komisjoni tõlkevõistluse Juvenes Translatores tänavune Eesti võitja, GAGi õpilane Anna Milena Linder. Arutelu juhib Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Vivian Loonela.

Seminari lõpus kuulutab president Karis välja tänavuse aasta eurooplase tiitli saaja. Seminari saab otseülekande vahendusel jälgida kodulehel www.euroopapäev.ee.

Kell 14 avavad Euroopa päeva Tallinna Vabaduse väljakul linnapea Mihhail Kõlvart, Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Kadri Simson ja Prantsusmaa suursaadik Éric Lamouroux. Selle järel saab kaasa elada Rakett69 Teadusstuudiote ja teadusteatriga KVARK korraldatud „Rohelend Rakett69-ga“ konkursi noortele finalistidele, teha ise teaduskatseid ning nautida kultuuriprogrammi. Kõik kuue linna piirkondlikud võitjad saavad auhinnaks reisi Brüsselisse.

Päeva lõpetab kl 20 algav tasuta kontsert "Meie Euroopa" Tallinnas Islandi väljakul, kus astuvad üles nublu, Gameboy Tetris, Svjata Vatra ja Metsatöll.

Taust

9. mail 1950. aastal pidas Prantsusmaa välisminister Robert Schuman Pariisis kõne, kus esitas idee asuda Euroopas tegema uut liiki poliitilist koostööd, mis muudaks sõja Euroopa rahvaste vahel mõeldamatuks. Ta nägi ette institutsiooni loomist, mis ühendaks ning juhiks söe- ja terasetootmist Euroopas.

Vähem kui aasta pärast allkirjastatigi selle organisatsiooni loomise leping ning algas Euroopa riikide majanduslik ja poliitiline lõimumine. Schumani ettepanekut peetakse praeguse Euroopa Liidu alguseks, 9. maid aga tähistatakse Euroopa päevana.

1. mail 2022 täitus 18 aastat Eesti kuulumisest Euroopa Liitu.

 

Lisainfo

Kõigis linnades toimuvate ürituste ajakava: www.euroopapäev.ee

Konkurss Rohelend

Aasta eurooplase konkurss

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
6. Mai 2022
Autor
Esindus Eestis