Põhisisu juurde
Esindus Eestis
Pressiteade7. Mai 2024Esindus Eestis3 min lugemist

Euroopa päeval tähistame rahu ja ühtsust

Tallinn Euroopa päev

Tänavu tähistame Euroopa päeva eriti suurejooneliselt, sest 1. mail täitus 20 aastat Eesti kuulumisest Euroopa Liitu. Euroopa päeval, 9. mail kuulutatakse välja aasta eurooplane ja heisatakse Võidusamba lipumasti ka Euroopa Liidu ja NATO lipud. Ootame kõiki Vabaduse väljakule rohkete väljapanekute ja tegevustega täidetud üritustealale. Kell 18 algab tasuta kontsert „Meie Euroopa. Meie NATO“, kus sel aastal esinevad nublu ja Gameboy Tetris, Bedwetters ning Tommy Cash. 

„Eesti jaoks on Euroopa Liit toonud ennekõike julgeolekut ja majandusedu. Meie 20 aastat Euroopa Liidus on muutnud elu Eestis paremaks, aga Eesti on suutnud ka Euroopa Liitu samas paremaks teha. Euroopa päev on hea võimalus seda tähistada mitmete üritustega Vabaduse väljakul ja mujal“, ütles Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Vivian Loonela.

Aasta eurooplase auhinna annab peaminister Kaja Kallas üle kl 13.15 Vabamus algaval seminaril, millele järgneb arutelu Euroopa Liidu oleviku ja tuleviku üle. Lisaks antakse üle ka aastate eurooplase auhind, märkimaks ära saavutusi viimase 20 aasta jooksul.  Arutelus osalevad peaminister Kaja Kallas,  president Toomas Hendrik Ilves, president Kersti Kaljulaid, ning Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Kadri Simson. Arutelu juhib ajakirjanik Johannes Tralla. Üritust saab otseülekande vahendusel jälgida ERRi uudisteportaalis, Delfi TVs ning esinduse Youtube’i kanalis ja Facebookis.

Kell 15 kõlab Jaani kiriku tornist Euroopa Liidu hümn ning seejärel heiskavad Vabariigi Valitsuse liikmed Vabadussõja võidusamba lipumasti pidulikult Eesti, Euroopa Liidu ja NATO lipud. Seejärel on kõik huvilised oodatud Vabaduse väljakul avatud ELi ja NATO üritustealale, kus oma väljapanekutega on kohal Euroopa Liidu riikide saatkonnad ja Euroopa Liiduga seotud organisatsioonid, aga ka Eesti NATO liitlased, politsei- ja piirivalveamet, päästeamet, kaitseliit ning kaitsevägi. Muusikalise meeleolu loob sõjaväeorkester.

Kell 9.00 – 17.00 on Tallinnas ja Narvas avatud traditsiooniline orienteerumismäng kooliklassidele ELi teemadel – auhinnaks klassireis väärtuses 2000 eurot.

Päev tipneb suure tasuta kontserdiga algusega kl 18.00 Vabaduse väljakul. 

Esmakordselt toimub sel aastal suur Euroopa päeva kontsert ka Narvas, kus 9. mail algusega kl 17 annavad Raekoja platsil tasuta kontserdi Alika, Uku Suviste, Smilers ja Narva sümfooniaorkester. Kontserdi avavad oma sõnavõttudega president Alar Karis, Narva linnapea Jaan Toots ja Rootsi suursaadik Ingrid Tersman. Narva kolledžis toimub Ida-Virumaa tulevikumess ning avatud on kohvikuteala.

Reedel, 10. mail avavad peaminister Kaja Kallas ja Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Vivian Loonela Viru Keskuses Riigi Tugiteenuste Keskuse näituse parimatest Euroopa Liidu rahastatud projektidest, mis on Eesti inimeste elu paremaks muutnud. 

Alates aprilli lõpust on Tammsaare pargis üleval näitus „Minu Eesti, minu Euroopa“, mis juhib tähelepanu sellele, mida Euroopa Liitu kuulumine meile on andnud, kuid mida me oma igapäevaelus ei pruugi märgatagi. 

Tänavuse juubeliaasta puhul andis Euroopa Komisjoni Eesti esindus koostöös riigikantseleiga välja raamatu „Minu Eesti, minu Euroopa. 20 aastat hiljem“. Raamat on tagasivaade Eesti teekonnale Euroopa Liidus nende inimeste pilgu läbi, kes ühel või teisel moel on selle teekonnaga seotud olnud. Raamat on saadaval raamatukauplustes.

Kõigi Tallinnas ja mujal Eesti linnades toimuvate sündmuste kohta loe lähemalt www.euroopapäev.ee

Taust 

9. mail 1950. aastal pidas Prantsusmaa välisminister Robert Schuman Pariisis kõne, kus esitas idee asuda Euroopas tegema uut liiki poliitilist koostööd, mis muudaks sõja Euroopa rahvaste vahel mõeldamatuks. Ta nägi ette institutsiooni loomist, mis ühendaks ning juhiks söe- ja terasetootmist Euroopas. Vähem kui aasta pärast allkirjastatigi selle organisatsiooni loomise leping ning algas Euroopa riikide majanduslik ja poliitiline lõimumine. Schumani ettepanekut peetakse praeguse Euroopa Liidu alguseks, 9. maid aga tähistatakse Euroopa päevana.

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
7. Mai 2024
Autor
Esindus Eestis