Põhisisu juurde
Esindus Eestis
Pressiteade19. september 2023Esindus Eestis1 min lugemist

Ida-Virumaad külastas Euroopa Komisjoni regionaalpoliitika volinik Elisa Ferreira

Volinik Ferreira külastab veepuhastusseadmeid tootvat ettevõtet Aquaphor

Voliniku külaskäigu eesmärk oli saada ülevaade õiglase ülemineku seisust ja tutvuda toetust saanud ettevõtetega. 

Volinik külastas õiglase ülemineku fondist raha saanud ettevõtteid Narva tööstuspargis:  Neo Performance Materials’i magnetitehase ehitust ning veepuhastusseadmeid tootvat ettevõtet Aquaphor. Õiglase ülemineku fondi toetus neile on vastavalt 18,75 miljonit eurot ja 3,2 miljonit eurot.

Narvas kohtus volinik Ida-Viru kohalike omavalitsuste juhtide ja noorte esindajatega. Volinik külastas ka Eesti Elektrijaama Auveres. Volinikku saatis rühm Euroopa ajakirjanikke, kes said lisaks õiglase ülemineku kavale põhjaliku ülevaate ka Eesti e-riigi eduloost.

Narva raekojas toimunud pressikonverentsil ütles volinik Ferreira: „Mul on hea meel näha, et Ida-Virumaal on õiglane üleminek hoogsalt alanud ainulaadsete projektidega, millest on kasu kogu Euroopal. Eesti peab nüüd ka ülejäänud kava ellu viima, et Ida-Viru inimesed tunneksid selgelt elukvaliteedi paranemist. Eesti ja Ida-Viru ei ole selles protsessis üksi, Euroopa Liit on neile toeks.“

Oma visiidi esimesel päeval kohtus volinik Tallinnas rahandusminister Mart Võrklaeva ja Tallinna linnapea Mihhail Kõlvartiga, et rääkida õiglase ülemineku rakendamisest ning Tallinna arenguplaanidest.

Taust

Õiglase ülemineku fondist toetatakse piirkondi, mida üleminek kliimaneutraalsele majandusele kõige rohkem mõjutab. Koos kohalike partneritega koostatud  piirkondlikes tegevuskavades on esitatud iga piirkonna probleemid ning arenguvajadused ja -eesmärgid, mis tuleb täita 2030. aastaks.

Eesti saab õiglase ülemineku jaoks ELilt kokku ligi 354 miljonit eurot, et leevendada põlevkivist keskkonnasõbralikele alternatiividele üleminekuga kaasnevaid sotsiaalmajanduslikke tagajärgi. Õiglase üleminek fondi sihtpiirkonnaks Eestis on Ida-Virumaa. Sealsed põlevkiviga seotud ettevõtted tekitavad üle poole Eesti kasvuhoonegaaside koguheitest.

Tänase seisuga on õiglase ülemineku fondi suurinvesteeringute meetmest rahastatud nelja projekti kogumahus u 120 mln eurot, sellest toetus moodustab u 25,5 mln eurot. Lisaks magnetitehasele ja Aquaphorile on fondist saanud 2,6 miljonit eurot tuulikuid tootev ettevõte FREEN OÜ ning 0,9 miljonit biokütuseid tootev ettevõte Agricom Tehnika OÜ.

Fotod: voliniku visiidi fotod leiate siit. Fotograaf Raigo Pajula.

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
19. september 2023
Autor
Esindus Eestis