Põhisisu juurde
Esindus Eestis
Pressiteade24. jaanuar 2024Esindus Eestis1 min lugemist

Komisjon annab Euroopa idufirmadele ja väikeettevõtetele juurdepääsu superarvutitele

Growth

Euroopa Komisjon tegi täna rea otsuseid, millega toetatakse Euroopa idufirmasid ja VKEsid usaldusväärse ning ELi väärtustel ja reeglitel põhineva tehisintellekti arendamisel. Need on jätkuks 2023. aasta detsembris saavutatud poliitilisele kokkuleppele ELi tehisintellekti määruse suhtes, mis toetab usaldusväärse tehisintellekti arendamist ja kasutuselevõttu ELis. Komisjon teeb ka ettepaneku anda tehisintellekti idufirmadele ja laiemale innovatsioonikogukonnale eelisjuurdepääs superarvutitele.

Euroopa digiajastule vastavaks muutmise valdkonna juhtiv asepresident Margrethe Vestager: „Väikeettevõtted ja idufirmad vajavad tehisintellekti arendamiseks andmetöötlusvõimsust. Seepärast soovime neile anda eelisjuurdepääsu Euroopa superarvutitele. Oleme pühendunud tehisintellektile ja sellega seotud innovatsioonile ja teeme kõik endast oleneva, et ehitada Euroopas üles usaldusväärne tehisintellekti ökosüsteem.“

Muu hulgas on kavas muuta Euroopa kõrgjõudlusega andmetöötluse ühisettevõtte määrust, et luua ELi superarvutite ümber nn tehisintellektikeskused (AI Factories), mis koondavad tehisintellekti arendamiseks vajalikke materjale ja inimressursse. Eesmärk on:

    • luua superarvutite taristu, et võimaldada suurte üldkasutatavate tehisintellekti mudelite kiiret masinõpet ja treenimist;
    • lihtsustada idufirmade ja VKEde juurdepääsu tehisintellektil põhinevatele superarvutitele; 
    • pakkuda idufirmadele ja novaatoritele ühtset kontaktpunkti, toetada tehisintellekti idufirmasid ja teadusvaldkonda algoritmide väljatöötamisel, suuremahuliste tehisintellektimudelite testimisel ja valideerimisel ning superarvutisõbralike programmeerimisseadmete ja muude tehisintellekti teenuste pakkumisel;
    • võimaldada arendada kujunemisjärgus tehisintellektirakendusi, mis põhinevad üldotstarbelistel tehisintellektimudelitel.

Lisaks avaldas komisjon teatise, mille kohaselt tuleb tehisintellekti valdkonna rahaline toetus programmist „Euroopa horisont“ ja „Digitaalne Euroopa“. Tänased otsuse aitavad luua 2027. aastani täiendavaid avaliku ja erasektori investeeringuid ligikaudu 4 miljardi euro ulatuses.

Kiirendatakse ka Euroopa ühiste andmeruumide arendamist ja kasutuselevõttu ning luuakse kaks Euroopa digitaristu konsortsiumi:

  • keeletehnoloogia allianss (ALT-EDIC), mille eesmärk on töötada välja ühine Euroopa keeletehnoloogia taristu, et suurendada tehisintellekti lahenduste treenimiseks vajalike keeleandmete hulka ning toetada Euroopa keele- ja kultuuririkkust;
  • teabekeskus „CitiVERSE“, mis hakkab kasutama tipptasemel tehisintellekti, et aidata linnadel simuleerida ja optimeerida protsesse alates liikluskorraldusest kuni jäätmekäitluseni. 

Edasi hakkavad komisjoni ettepanekuid arutama Euroopa Parlament ja nõukogu.

 

Lisateave

Täismahus pressiteade koos taustainfoga

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
24. jaanuar 2024
Autor
Esindus Eestis