Euroopa Komisjon kuulutas välja kaks projektikonkurssi kogueelarvega 3,4 miljardit eurot, et kiirendada nullnetotehnoloogiate kasutuselevõttu ning elektrisõidukite akude tootmist Euroopas. Samuti käivitab komisjon Euroopa vesinikupanga teise enampakkumise, et soodustada taastuvallikatest pärineva vesiniku tootmist Euroopa Majanduspiirkonnas. Enampakkumise eelarve on 1,2 miljardit eurot ELi vahenditest ja üle 700 miljoni euro kolme liikmesriigi vahenditest. Nii projektikonkursse kui ka enampakkumist rahastatakse innovatsioonifondist, kasutades selleks ELi heitkogustega kauplemise süsteemi tulusid.
Projektikonkursid nullnetotehnoloogiate ja elektrisõidukite akuelementide tootmiseks Euroopas
Innovatsioonifondi 2,4 miljardi euro suuruse nullnetotehnoloogia projektikonkursiga toetatakse erineva ulatusega CO2-heite vähendamise projekte ning taastuvenergia komponentide tootmise, energisalvestamise ning soojuspumpade ja vesiniku tootmise projekte. Kandideerivate projektide puhul hinnatakse kasvuhoonegaaside vähendamise potentsiaali, innovatsioonitaset, valmidusastet, korratavust ja kulutõhusust. Lisaks on liikmesriikidel innovatsioonifondi projektikonkursi raames esimest korda võimalus täiendada seda riiklike rahastamiskavadega. See võimaldab liikmesriikidel ühendada innovatsioonifondi hindamismenetluse ja riigiabi heakskiitmise menetluse.
Esimest korda toetatakse 1 miljardi euro suuruse projektikonkursiga elektrisõidukite uuenduslike akuelementide tootmise projekte. See toetab ettevõtteid investeeringute suunamisel Euroopas uutesse tehnoloogiatesse, mis on alles arendusjärgus, ning aitab ületada majanduslikke tõkkeid, mis praegu takistavad Euroopa akutootmist ja gigatehaste rajamist.
Komisjon ja Euroopa Investeerimispank (EIP) käivitasid ka uue partnerluse, mis toetab investeeringuid ELi akutootmissektorisse. Selleks eraldatakse programmi „InvestEU“ täiendamiseks innovatsioonifondist 200 miljoni euro suurune lisatoetus (laenutagatis). Raha suunatakse uuenduslike projektide toetamiseks Euroopa akutootmise väärtusahelas, võimaldades EIP-l teha järgmise kolme aasta jooksul täiendavaid laenutehinguid.
Rohevesiniku tootmine
Komisjon käivitas ka Euroopa vesinikupanga teise enampakkumise. Sellega eraldatakse ELi heitkogustega kauplemise süsteemi tuludest 1,2 miljardit eurot, et toetada Euroopa Majanduspiirkonna ettevõtteid, kes toodavad mittebioloogilist päritolu taastuvkütuseks liigitatud vesinikku. Eelmisel aastal toimunud esimese enampakkumisega võrreldes on eelarvet suurendatud 400 miljoni euro võrra ning uue enampakkumisega toetatakse rohevesiniku tootmise projekte olenemata sektorist, kus seda tarbitakse. Sihtotstarbeline eelarve on miljard eurot. Vesiniku tootmiseks merendussektori ostjatega seotud projektides on ette nähtud sihtotstarbeline eelarve suurusega 200 miljonit eurot.
Komisjon pakub ka enampakkumise kui teenuse mehhanismi, mis võimaldab liikmesriikidel rahastada projekte, mis osalesid enampakkumisel, kuid mis eelarvepiirangute tõttu rahastust ei saanud. See võimaldab liikmesriikidel kasutada riiklikke vahendeid oma territooriumil elluviidavate projektide toetamiseks, ilma et oleks vaja korraldada eraldi riikliku tasandi enampakkumist. Nii väheneb kõigi osaliste halduskoormus ja kulud.
Nullnetotehnoloogia ja akude projekte saab ELi rahastamis- ja hankeportaali kaudu esitada kuni 24. aprillini 2025 kl 18.00 Eesti aja järgi. Taotlejatele korraldatakse teabepäev, mis toimub veebis 17.–18. detsembril 2024. Edukate taotlejatega allkirjastatakse toetuslepingud eeldatavasti 2026. aasta esimeseks kvartaliks.
Taastuvallikatest toodetud vesiniku enampakkumisel osalejatel on aega kuni 20. veebruarini 2025, et esitada taotlus ELi rahastamis- ja hankeportaali kaudu. Taotluse ettevalmistamisel soovitatakse projektiarendajatel kindlasti tutvuda konkursidokumentide ning portaali küsimuste ja vastuste rubriigiga ning suhelda aegsasti finantseerimisasutusega tagatise saamiseks. Edukate pakkujatega allkirjastatakse toetuslepingud üheksa kuu jooksul pärast konkursi sulgemist.
Lisateave
Üksikasjad
- Avaldamiskuupäev
- 4. detsember 2024
- Autor
- Esindus Eestis