Põhisisu juurde
Esindus Eestis
Pressiteade10. märts 20211 min lugemist

Liikmesriikidel on võimalus saada sel kuul neli miljonit lisadoosi BioNTech-Pfizeri vaktsiini

p050737-112152.jpg
© EU
Euroopa Komisjon jõudis BioNTech-Pfizeriga kokkuleppele, et järgmise kahe nädala jooksul tarnitakse liikmesriikidele neli miljonit lisadoosi COVID-19 vaktsiini, et parandada olukorda koroonaepitsentrites ja hõlbustada vaba liikumist piiril.

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen ütles: „Agressiivsete viirusetüvedega võitlemiseks ja koroonaepitsentrites olukorra parandamiseks on vaja kiiresti ja otsustavalt tegutseda. Mul on hea meel teatada täna kokkuleppest BioNTech-Pfizeriga, kes pakub liikmesriikidele võimalust saada enne märtsi lõppu kokku neli miljonit vaktsiinidoosi, mis tarnitakse lisaks kokkulepitud doosidele. See aitab liikmesriikidel hoida uute tüvede levikut kontrolli all. Nende dooside sihipärane kasutamine seal, kus neid kõige rohkem vajatakse, eelkõige piirialadel, aitab samuti tagada või taastada kaupade ja inimeste vaba liikumist. See on tervishoiusüsteemide ja ühtse turu toimimiseks väga tähtis.“

Komisjon jälgib tähelepanelikult epidemioloogilise olukorra arengut liikmesriikides. Hoolimata surmajuhtumite arvu praegusest vähenemisest kogu ELis tänu eakate ja muude riskirühmade vaktsineerimisele, on komisjon mures mitme COVID-19 epitsentri tekkimise pärast ELis. Selle põhjuseks on eelkõige uute, nakkavamate tüvede levik. BioNTech-Pfizeri vaktsiin on osutunud väga tõhusaks kõigi praegu teada olevate COVID-19 viiruse tüvede vastu. Austrias Tiroolis, Prantsusmaal Nice’is ja Moselle’is, Itaalias Bolzanos ning Saksamaal mõnes Baieri ja Saksimaa piirkonnas, aga ka paljudes teistes liikmesriikides on viimastel nädalatel järsult suurenenud nakatunud ja haiglaravi vajavate inimeste arv, mis on sundinud liikmesriike võtma rangeid meetmeid ja isegi teatavatel juhtudel kehtestama uusi kontrolle piiril.

Seepärast on komisjon pidanud BioNTech-Pfizeriga läbirääkimisi lisadooside üle. Doositarneid on märtsis võimalik suurendada tänu sellele, et Euroopa tootmisvõimsus suurenes veebruari keskpaigas.

Liikmesriikidel on võimalik osta kokku neli miljonit doosi, proportsionaalselt riigi elanike arvuga. Kõik need doosid tarnitakse enne märtsi lõppu ning lisanduvad liikmesriikide ja BioNTech-Pfizeri vahel praegu kokku lepitud dooside tarnegraafikule.

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
10. märts 2021