Põhisisu juurde
Esindus Eestis
  • Pressiteade
  • 14. november 2024
  • Esindus Eestis
  • 2 min lugemist

Booking peab alates tänasest täitma ELi digiturgude määruse nõudeid

Zagreb, Croatia

Alates tänasest peab ettevõttele Booking Holdings Inc. (edaspidi „Booking“) kuuluv veebipõhine vahendusteenus Booking.com vastama kõikidele digiturgude määruses sätestatud nõuetele. 13. mail 2024 ELi turul pääsuvalitsejaks nimetatud Booking peab tagama, et hotellid, autorendiettevõtted ja muud reisiteenuste osutajad, kes sõltuvad oma klientideni jõudmisel Booking.com-ist, saaksid hakata kasutama määrusega ette nähtud võimalusi.

Euroopa Komisjoni juhtiv asepresident ja konkurentsivolinik Margrethe Vestager: „Euroopa turisminduses olulise tegutsejana peab Booking.com nüüd asuma täitma digiturgude määruse nõudeid. See muudab nende tegevuse ettevõtjate ja klientide vahendajana majutuse, autorendi ja muude reisiteenuste valdkonnas õiglasemaks ja avatumaks. Näiteks olid paljud ELi hotellid ja rendiettevõtjad seni kohustatud pakkuma parimaid hindu Booking.com-i veebisaidil. Nüüd on ELi ettevõtjatel vabadus määrata endale sobivaid hindu ja tingimusi mis tahes veebimüügikanalis. See näitab, et digiturgude määrus muudab internetipõhised kauplemiskohad ettevõtjate jaoks õiglasemaks ja konkurentsile avatumaks.“

  • Digiturgude määrusega keelatakse nn samaväärsusklauslid. Seega võivad Booking.com-i vahendusteenuseid kasutavad hotellid ning autorendi- ja muude teenuste osutajad nüüd pakkuda oma veebisaidil või muudes kanalites teistsuguseid (sealhulgas paremaid) hindu ja tingimusi kui Booking.com-il. 
  • Booking ei tohi ka muul viisil tekitada samaväärsusklauslitega sarnast mõju. Näiteks ei tohi Booking tõsta komisjonitasu määrasid ega jätta ärikasutajate pakkumisi oma teenuste loetelust välja selle eest, et nad pakuvad muul veebisaidil teistsuguseid hindu. See tähendab, et teised platvormid ja reisiteenuste osutajad saavad konkureerida õiglasematel tingimustel.
  • Hotellidel ja muudel reisiteenuste pakkujatel on reaalajas pidev juurdepääs andmetele, mida nemad ja nende kliendid Booking.com-i kasutades loovad.
  • Ärikasutajad saavad nüüd kanda Booking.com-is loodud andmeid üle teistele platvormidele. See võimaldab hotellidel ja muudel reisiteenuste osutajatel välja töötada uuenduslikumaid ja kliendisõbralikumaid pakkumisi, muutes nad turul konkurentsivõimelisemaks. 

Booking peab näitama, et täidab täielikult digiturgude määruse nõudeid. Selleks on ta esitanud vastavusaruande, mille avalik versioon on kättesaadav digiturgude määruse veebisaidil. Lisaks peab Booking esitama komisjonile tarbijate profiilianalüüsiks kasutatavate meetodite sõltumatult auditeeritud kirjelduse koos profiilianalüüsi aruannete mittekonfidentsiaalse versiooniga. Samuti nõuab komisjon, et Booking säilitaks kõik dokumendid ja teabe, mis võivad olla olulised digiturgude määruse rakendamise ja järgimise hindamise ja järelevalve seisukohalt.

Komisjon analüüsib vastavusaruannet ja hindab, kas rakendatud meetmed on digiturgude määruse nõuete täitmiseks piisavad. Komisjon arvestab oma hinnangut andes ka sidusrühmade seisukohti, mida kogutakse muu hulgas 25. novembril 2024 toimuval avalikul seminaril, kus Bookingul palutakse tutvustada oma lahendusi. 

Taust

Digiturgude määruse eesmärk on tagada digisektori turgudel aus konkurents ja õiglased tingimused. Määrusega reguleeritakse pääsuvalitsejate ehk digitaalsele sisule juurdepääsu kontrollijate tegevust. Pääsuvalitsejad on suured digiplatvormid, mis toimivad vahendajana ärikasutajate ja tarbijate vahel, mistõttu nende positsioon võib tekitada digimajanduses kitsaskohti. 

13. mail 2024 määras komisjon Bookingu pääsuvalitsejaks seoses ettevõtte veebipõhise vahendusteenusega Booking.com. Pärast seda oli Bookingul aega kuus kuud, et täita kõiki digiturgude määrusest tulenevaid kohustusi, pakkudes tarbijatele ja ärikasutajatele rohkem valikuvõimalusi ja -vabadust.

Kui komisjon leiab, et Bookingu pakutavad lahendused ei ole digiturgude määrusega kooskõlas, võib ta võtta ametlikke täitemeetmeid, kasutades kõiki oma käsutuses olevaid vahendeid. Rikkumise korral võib komisjon määrata trahve kuni 10% ulatuses äriühingu ülemaailmsest kogukäibest ning korduva rikkumise korral võivad need ulatuda kuni 20%-ni.

 

Lisateave 

Täismahus pressiteade

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
14. november 2024
Autor
Esindus Eestis