Täna viisid Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen ja tema kolleegid neljast Mercosuri riigist (Brasiilia, Argentina, Paraguay ja Uruguay) lõpule läbirääkimised murrangulise ELi ja Mercosuri partnerluslepingu üle.
Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen sõnas: „See on mõlemale poolele kasulik kokkulepe, mis toob kasu nii tarbijatele ja ettevõtjatele. Oleme kuulanud oma põllumajandustootjate muresid ja lisanud lepingusse meetmed teie elatusvahendite kaitsmiseks. ELi toidukaupade kaitse seisukohast on ELi ja Mercosuri kokkulepe kõigi aegade suurim. Edaspidi on geograafilise tähisega kaitstud rohkem kui 350 ELi toodet. Lisaks on meie Euroopa tervishoiu- ja toidustandardid endiselt puutumatud. Mercosuri eksportijad peavad ELi turule pääsemiseks neid standardeid rangelt järgima. See on kokkulepe, millega hoitakse ELi ettevõtetel aastas kokku 4 miljardit eurot eksporditollimaksu.“
Kõrge esindaja ja Euroopa Komisjoni asepresident Kaja Kallas: „Täna sõlmisime ajaloolise kokkuleppe, millega luuakse maailma suurim vabakaubanduspiirkond. Ajal, mil meil on väga vaja häid uudiseid, on see suur edasiminek pikaajaliste partnerite koostöös. Eurooplaste jaoks tähendab see ulatuslikku ala, mille riikidega vabalt kaubelda. See hõlmab ka juurdepääsu kriitilise tähtsusega toorainetele ning vähendab ohtu, et konkurendid tõrjuvad meid välja valdkondadest, kus me ise kohal ei ole. Loodaval turul elab enam kui 700 miljonit tarbijat ja Euroopa ettevõtete jaoks säästab leping igal aastal miljardeid eurosid tollimaksudelt. Kõigile osalevatele riikidele toob see kaasa palju uusi töökohti ja võimalusi. See on hea välispoliitika ning hea päev nii ELile kui ka meie partneritele Ladina-Ameerikas.“
Leping tuleb nii ELi kui ka Mercosuri riikide jaoks kriitilisel ajal, tuues märkimisväärset vastastikust kasu tugevama geopoliitilise, majandusliku, keskkondliku ja julgeolekualase koostöö kaudu.
• Leping tugevdab strateegilisi kaubandus- ja poliitilisi sidemeid sarnaselt meelestatud ja usaldusväärsete partnerite vahel.
• See toetab majanduskasvu, suurendab konkurentsivõimet ja tugevdab mõlema poole vastupanuvõimet, avades kaubandus- ja investeerimisvõimalusi ning tagades tooraine kestliku kättesaadavuse ja töötlemise.
• Leping on ka oluline verstapost võitluses kliimamuutuste vastu ning sellega kaasnevad tugevad, konkreetsed ja mõõdetavad kohustused raadamise peatamiseks.
• Lepingus võetakse arvesse kõigi eurooplaste, sealhulgas kriitiliselt olulise ELi põllumajandussektori huve. See aitab suurendada ELi põllumajanduslike toiduainete eksporti, kaitstes samal ajal tundlikke sektoreid.
• Lepingus järgitakse ELi loomatervise ja toiduohutuse standardeid, vältides ohtlike toodete sisenemist meie turule.
ELi ja Mercosuri konkurentsivõime ja majandusjulgeolek
Täna sõlmitud partnerlusleping võimaldab:
• kindlustada ja mitmekesistada tarneahelaid;
• luua uusi võimalusi igat liiki ettevõtetele, kaotades tariifid, mis sageli takistavad ELi ettevõtete eksporti Mercosuri;
• säästa ELi ettevõtjatele 4 miljardi euro väärtuses tollimakse aastas;
• tagada kaubandussoodustused strateegilistes nullnetotööstuse sektorites, nagu taastuvenergiatehnoloogiad ja vähese CO2 heitega kütused;
• aidata väikestel ja keskmise suurusega ettevõtjatel rohkem eksportida vähema bürokraatiaga;
• tagada tõhus, usaldusväärne ja kestlik toorainevoog, mis on ülemaailmse rohepöörde jaoks kriitilise tähtsusega.
Suurem tähelepanu keskkonnaküsimustele
Kokkuleppega viiakse uuele tasemele ELi ja Mercosuri kestlikkusega seotud kohustused:
• Pariisi kokkulepe muudetakse ELi ja Mercosuri suhete oluliseks osaks;
• kehtestatakse konkreetsed kohustused raadamise peatamiseks;
• võetakse selged ja täidetavad kohustused kestliku arengu, sealhulgas töötajate õiguste ning metsade säästva majandamise ja säilitamise valdkonnas;
· kodanikuühiskonna organisatsioonidele antakse aktiivne roll lepingu rakendamise jälgimisel, sealhulgas inimõiguste ja keskkonnaga seotud küsimustes.
Lisaks hõlbustab 1,8 miljardi euro suurune ELi toetus strateegia „Global Gateway“ raames õiglast rohe- ja digipööret Mercosuri riikides.
Järgmised sammud
Kavandatav ELi ja Mercosuri leping koosneb poliitilisest ja koostöösambast ning kaubandussambast. Läbirääkimiste lõpp on esimene samm lepingu sõlmimise suunas. Pärast mõlema poole lõplikku õigusanalüüsi tõlgitakse tekst kõikidesse ELi ametlikesse keeltesse ning esitatakse seejärel heakskiitmiseks nõukogule ja parlamendile.
Lisateave
Täismahus pressiteade
Üksikasjad
- Avaldamiskuupäev
- 6. detsember 2024
- Autor
- Esindus Eestis