
Euroopa Komisjon esitles tehisintellekti tegevuskava, mille eesmärk on saada tehisintellekti valdkonnas ülemaailmseks liidriks ning muuta Euroopa tugevad traditsioonilised tööstusharud ja talendireserv tehisintellekti innovatsiooni mootoriks.
Tehnoloogilise suveräänsuse, julgeoleku ja demokraatia eest vastutav juhtiv asepresident Henna Virkkunen: „Tehisintellekt on keskne nii Euroopa konkurentsivõime ja turvalisuse kui ka tehnoloogilise suveräänsuse seisukohalt. Ülemaailmne võidujooks tehisintellekti pärast ei ole kaugeltki lõppenud. Tegutseda tuleb kohe. Tehisintellekti tegevuskavas kirjeldatakse peamisi valdkondi, kus tuleb teha suuremaid jõupingutusi, et muuta Euroopa selle valdkonna liidriks. Teeme tööd tuleviku nimel, kus tehnoloogiline innovatsioon edendab tööstust ja avalikke teenuseid, tuues usaldusväärse tehisintellekti kaudu meie kodanikele ja ettevõtjatele konkreetset kasu. See tähendab tugevamat majandust, läbimurdeid tervishoius, uusi töökohti, suuremat tootlikkust, paremat transporti ja haridust, tugevamat kaitset küberohtude eest ning toetust kliimamuutustega võitlemisel.“
Tehisintellekti tegevuskava koosneb viiest sambast.
- Suuremahuline andme- ja andmetöötlustaristu
Komisjon tugevdab Euroopa tehisintellekti ja superandmetöötluse taristut tehisintellektivabrikute võrgustikuga. Neist 13 on Euroopa maailmatasemel superarvutite juures juba kasutusele võetud. Vabrikutega toetatakse ELi tehisintellekti valdkonna idufirmasid, ettevõtteid ja teadlasi tehisintellektimudelite ja -rakenduste väljatöötamisel.
Kooskõlas Euroopa konkurentsivõime kompassiga aitab EL luua ka tehisintellekti gigatehaseid. Need sisaldavad ligikaudu 100 000 tipptasemel tehisintellekti kiipi, mis on neli korda rohkem kui praegustes tehisintellektivabrikutes. Gigatehas koondab ulatuslikku andmetöötlusvõimsust ja andmekeskusi, et õpetada ja arendada ülisuures mahus keerukaid tehisintellektimudeleid. Gigatehased juhivad järgmist teedrajavate tehisintellektimudelite lainet ning säilitavad ELi strateegilise autonoomia elutähtsates tööstussektorites ja teaduses, mis aga nõuab avaliku ja erasektori investeeringuid. Osalemiskutse huvitatud konsortsiumidele avaldatakse täna.
Erainvesteeringuid gigatehastesse hoogustatakse ka InvestAI algatuse kaudu, millega kaasatakse 20 miljardi euro väärtuses investeeringuid kuni viide tehisintellekti gigatehasesse kogu ELis.
- Andmete kättesaadavus
Tehisintellekti innovatsioon nõuab juurdepääsu suurele hulgale kvaliteetsetele andmetele. EL soovib luua andmelaborid, et koondada ja kureerida tehisintellektivabrikute eri allikatest pärit suuri kvaliteetseid andmemahte. 2025. aastal on kavas luua andmete siseturg.
- Algoritmid ja tehisintellekti kasutuselevõtt ELi strateegilistes sektorites
Tehisintellekti potentsiaalist hoolimata kasutab seda vaid 13,5% ELi ettevõtetest. Selleks et töötada välja kohandatud tehisintellektilahendused, edendada nende tööstuslikku kasutamist ja täielikku rakendamist ELi strateegilistes sektorites, käivitab komisjon lähikuudel tehisintellekti rakendamise strateegia. Selles on oluline roll ka Euroopa tehisintellekti innovatsioonitaristul, sealhulgas tehisintellektivabrikutel ja Euroopa digitaalse innovatsiooni keskustel.
- Tehisintellektioskused
Selleks et rahuldada kasvavat nõudlust tehisintellektitalentide järele, hõlbustab komisjon kõrgelt kvalifitseeritud tehisintellektiekspertide ja teadlaste rahvusvahelist värbamist selliste algatuste kaudu nagu talendireserv, Marie Skłodowska-Curie meede „Vali Euroopa“ ja tehisintellekti stipendiumikavad, mida pakub tulevane tehisintellektioskuste akadeemia. Need meetmed aitavad kaasa kolmandate riikide kõrgelt kvalifitseeritud töötajate seaduslikule rändele tehisintellektisektoris ning meelitavad Euroopa parimaid tehisintellekti valdkonna teadlasi ja eksperte tagasi Euroopasse. Samuti töötatakse välja haridus- ja koolitusprogramme tehisintellekti ja generatiivse tehisintellekti kasutamise kohta olulistes sektorites, et valmistada ette järgmise põlvkonna tehisintellektispetsialiste ning toetada töötajate täiendus- ja ümberõpet.
- Õigusraamistik
Tehisintellektimääruse eesmärk on suurendada kodanike usaldust tehnoloogia vastu ning anda investoritele ja ettevõtjatele õiguskindlus, mida nad vajavad tehisintellekti laiapõhjaliseks rakendamiseks ja kasutuselevõtuks kogu Euroopas. Komisjon loob ka tehisintellektimääruse kasutajatoe, et aidata ettevõtjatel määruse nõudeid järgida.
Järgmised sammud
Komisjon algatab täna kaks avalikku konsultatsiooni, mis kestavad kuni 4. juunini 2025:
- avalik konsultatsioon, milles kutsutakse kõiki huvitatud isikuid üles jagama oma seisukohti pilvandmetöötluse ja tehisintellekti arendamise määruse kohta
- avalik konsultatsioon tehisintellekti rakendamise kohta, et teha kindlaks sidusrühmade prioriteedid, tehisintellekti kasutuselevõtuga seotud probleemid ning kavandatud lahenduste ja poliitika asjakohasus, sealhulgas lisameetmed tehisintellektimääruse sujuva ja lihtsa kohaldamise tagamiseks.
Mais algatatakse kolmas ELi andmestrateegiat käsitlev avalik konsultatsioon.
Samal ajal korraldab komisjon dialooge ettevõtjate ja avaliku sektoriga, et aidata kujundada tehisintellekti rakendamise strateegiat. Dialoogide ja avalike konsultatsioonide käigus tehakse kindlaks kasutamata potentsiaal tehisintellekti kasutuselevõtul konkreetsetes sektorites.
Taust
1. augustil 2024 jõustus ELi tehisintellektimäärus ja 4. veebruaril 2025 avaldati suunised tehisintellektiga seotud keelatud tavade kohta. 24. jaanuaril 2024 käivitas komisjon meetmepaketi, et toetada Euroopa idufirmasid ja VKEsid usaldusväärse tehisintellekti arendamisel. 9. juulil 2024 jõustus ühisettevõtet EuroHPC käsitlev muudetud määrus, mis võimaldab luua tehisintellektivabrikuid. 10. detsembril 2024 valiti tehisintellektivabrikute loomiseks välja seitse konsortsiumi ja 12. märtsil 2025 veel kuus. 11. veebruaril 2025 Pariisis toimunud tehisintellekti tippkohtumisel kuulutas president von der Leyen välja algatuse InvestAI, mille eesmärk on kaasata 200 miljardi euro ulatuses investeeringuid tehisintellekti arendamiseks kogu Euroopas.
Lisateave
Üksikasjad
- Avaldamiskuupäev
- 9. aprill 2025
- Autor
- Esindus Eestis