Euroopa Liidu Nõukogu võttis täna vastu 15. Venemaa-vastase sanktsioonipaketi. Paketi eesmärk on võidelda Venemaa varilaevastiku ning sanktsioonidest kõrvalehoidmise vastu. Täiendatakse ka Venemaa sõjatööstuskompleksiga seotud isikute ja üksuste loetelu ning suurendatakse ELi väärtpaberite keskdepositooriumide õiguskaitset. Esimest korda kehtestati täieulatuslikud sanktsioonid (reisikeeld, varade külmutamine ja majandusressursside kättesaadavaks tegemise keeld) ka rea Hiina ettevõtete ja isikute suhtes.
Euroopa Komisjoni finantsteenuste ning hoiuste ja investeeringute liidu volinik Maria Luís Albuquerque: „ELi sanktsioonidel on selge eesmärk – nõrgestada Venemaa majandust ja selle suutlikkust jätkata ebaseaduslikku agressiooni Ukraina vastu – ning see eesmärk ka saavutatakse. Iga uue sanktsioonipaketiga muutuvad meie meetmed tõhusamaks ja aitavad kõrvaldada lünki. See töö on osa meie vankumatust toetusest Ukraina riigile ja rahvale ning me jätkame seda.“
Kõrvalehoidmise vastased meetmed
Kuna Venemaa otsib jätkuvalt võimalusi naftahinna ülempiirist mööda hiilida, on EL otsustanud tugevdada meetmeid, mis aitavad seda ära hoida. Tänase paketiga lisati sanktsioneeritute nimekirja 52 uut Venemaa varilaevastiku laeva, suurendades nende koguarvu 79-ni. Laevade suhtes kehtib sadamasse sisenemise ja teenuste osutamise keeld, kuna neid kasutatakse Venemaa nafta või naftatoodete transportimiseks, relvatarneteks, teraviljavargusteks või Venemaa energiasektori toetamiseks.
Sanktsioonid suurendavad Venemaa kulusid selliste laevade kasutamisel, kuna neil ei ole enam võimalik tegeleda oma tavapärase äriga ELis või ELi ettevõtjate vahendusel. Samuti vähendab see Venemaa varilaevastikus selliste laevade arvu, mis suudavad vedada vene toornaftat. Vähenevad ka meresõiduohutuse ja keskkonnariskid, mida põhjustavad varilaevastiku sageli vanad ja ebapiisavalt kindlustatud laevad. EL jälgib tähelepanelikult Venemaa naftakaubandust ja tegevusi, mille eesmärk on mööda hiilida naftahinna ülempiirist. Jälgitakse nii G7 ettevõtjate suhtes kehtivate nõuete täitmist kui ka varilaevastiku tegevust.
Sanktsioneeritute loetelu täiendamine
Loetellu on kantud 54 uut üksikisikut ja 30 üksust, kes vastutavad Ukraina territoriaalset terviklikkust, suveräänsust ja sõltumatust kahjustava tegevuse eest (kokku 84 uut kannet). Nende suhtes kohaldatakse varade külmutamist ja üksikisikute puhul ka reisikeeldu. Loetellu kandmine mõjutab peamiselt Venemaa sõjandusettevõtteid, kes toodavad õhusõidukite osi, droone, elektroonikat, mootoreid, kõrgtehnoloogilisi relvakomponente ja muud sõjavarustust. Loetellu lisati ka mitu kõrgema astme juhti Venemaa energiasektoris tegutsevatest ettevõtetest (sh laevandusettevõtjad), kes toodavad Venemaa valitsusele märkimisväärset tulu.
Sanktsioonid kehtestati ka sõjalisele üksusele, mis ründas Kiievis asuvat Okhmadyti lastehaiglat, ning isikutele, kes vastutavad laste küüditamise ja neile suunatud propaganda eest.
Esimest korda pärast Venemaa sissetungi algust on EL kehtestanud täieulatuslikud sanktsioonid (st reisikeeld, varade külmutamine ja rahaliste vahendite kättesaadavaks tegemise keeld) seitsme Hiina isiku ja üksuse suhtes. Neist üks isik ja kaks üksust on hõlbustanud ELi sanktsioonidest kõrvalehoidmist ning neli üksust tarnivad Venemaa sõjatööstusele vajalikke droonikomponente ja mikroelektroonilisi komponente, toetades sellega Venemaa agressiooni Ukraina vastu.
Loetellu kanti ka kaks Korea Rahvademokraatliku Vabariigi kõrgemat ametnikku.
Kaubandus
Sanktsioneeritavate loetellu lisatakse 32 uut äriühingut, kes toetavad Venemaa sõjatööstuskompleksi Ukraina-vastases sõjas. Nende hulgas on 20 Venemaa ettevõtet, seitse Hiina/Hongkongi jurisdiktsiooni alla kuuluvat ettevõtet, kaks Serbia, üks Iraani, üks India ja üks Araabia Ühendemiraatide ettevõte. Kahesuguse kasutusega kaupade ja tehnoloogia ning kõrgtehnoloogiliste kaupade suhtes kohaldatakse nüüd rangemaid ekspordipiiranguid.
ELi ettevõtjate huvide kaitse
ELis keelatakse tunnustada või täita mõningaid Venemaa kohtute tehtud otsuseid, millega antakse Venemaa kohtutele Venemaa ja ELi ettevõtjate vahelistes vaidlustes kohustuslik ainupädevus ilma poolte eelneva nõusolekuta. See kaitseb ELi ettevõtteid neile Venemaal ebaseaduslikult määratud kahjunõuete tunnustamise eest. Laiendatakse ka mõningaid kehtivaid erandeid, mis võimaldavad ELi ettevõtjatel oma investeeringud Venemaalt välja tuua. Kuigi ükski neist eranditest ei ole uus, annavad need ELi ettevõtetele Venemaalt lahkumiseks rohkem aega.
Finantssektori meetmed
Vastamaks Venemaa üha sagedasematele kohtuvaidlustele ja vastumeetmetele, mille eesmärk on arestida ELi väärtpaberite keskdepositooriumide vara, tehakse tänase paketiga kaks olulist muudatust.
- Kahju hüvitamise erand võimaldab vabastada ELi keskdepositooriumides hoitavad sularahajäägid. Keskdepositooriumid saavad liikmesriikide pädevatelt asutustelt taotleda sularahajäägi vabastamist ja kasutada seda juriidiliste kohustuste täitmiseks oma klientide ees.
- ELi keskdepositooriumide vastutusest loobumise klauslis selgitatakse, et ELi keskdepositooriumid ei ole kohustatud maksma Venemaa Keskpangale intressi ega muud liiki hüvitist lisaks lepingujärgselt tasumisele kuuluvale intressile.
Taust
Sanktsioonid aitavad saavutada ELi peamist eesmärki, milleks on jätkata tööd õiglase ja kestva rahu poole liikumiseks ning mitte lasta konflikti järjekordselt külmutada. Sanktsioonide mõju aja jooksul kasvab, kuna need õõnestavad Venemaa tööstuslikku ja tehnoloogilist baasi. ELi aluslepingute täitmise järelevalvajana jälgib Euroopa Komisjon ELi sanktsioonide jõustamist ELi liikmesriikides.
Anomaalsed ja suurenenud kaubandusnäitajad mõnede kindlate toodete või riikide puhul on kindlad märgid selle kohta, et Venemaa proovib aktiivselt sanktsioonidest kõrvale hoida. ELi sanktsioonide saadik David O’Sullivan jätkab koostööd peamiste kolmandate riikidega, et võidelda sanktsioonidest kõrvalehoidmise vastu. Koostöös sarnaselt meelestatud partneritega on kokku lepitud sanktsioonidega hõlmatud kaupade ühises prioriteetses loetelus. Nende kaupade suhtes peaksid ettevõtjad rakendama erilist hoolsuskohustust ja kolmandad riigid ei tohi neid Venemaale eksportida. Lisaks on EL koostanud loetelu sanktsioonidega hõlmatud majanduslikult kriitilise tähtsusega kaupadest, mille suhtes peaksid ettevõtjad ja kolmandad riigid olema eriti valvsad.
Lisateave
Euroopa Liidu Teataja (õigusaktid on peagi kättesaadavad)
Üksikasjad
- Avaldamiskuupäev
- 16. detsember 2024
- Autor
- Esindus Eestis