Põhisisu juurde
Esindus Eestis
Pressiteade30. aprill 2024Esindus Eestis2 min lugemist

Euroopa Komisjon algatas ametliku menetluse Meta suhtes

Justice

Kahtlustatavad rikkumised puudutavad Meta poliitikat ja tavasid, mis on seotud eksitava reklaami ja poliitilise sisuga. Samuti seda, et enne Euroopa Parlamendi valimisi ei ole võimalik kasutada reaalajas sotsiaalmeedia sisu ja valimiste jälgimise vahendit, kuna Meta on loobumas oma sisu jälgimise vahendist CrowdTangle.

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen ütles: „Komisjon on loonud vahendid, et kaitsta Euroopa kodanikke desinformatsiooni ja kolmandate riikide poolse manipuleerimise eest. Kui me kahtlustame eeskirjade rikkumist, siis tegutseme. See reegel kehtib alati, eeskätt aga demokraatlike valimiste ajal. Suured digiplatvormid peavad täitma oma kohustusi ning tänane otsus näitab, et me võtame nõuete täitmise tagamist tõsiselt.“

Komisjon kahtlustab ka, et Meta teenuste ebaseaduslikust sisust teatamise mehhanism ning kasutajate õiguskaitse ja kaebuste esitamise süsteem ei ole kooskõlas digiteenuste määruse nõuetega. Ka teadlaste juurdepääs avalikult kättesaadavatele andmetele ei ole piisav. Menetluse algatamise aluseks on 2023. aasta septembris Meta saadetud riskihindamisaruande esialgne analüüs, Meta vastused komisjoni ametlikele teabepäringutele, avalikud aruanded ja komisjoni enda analüüs.

Menetlus puudutab järgmist.

  • Eksitavad reklaamid ja desinformatsioon. Komisjon kahtlustab, et Meta ei täida digiteenuste määrusest tulenevaid kohustusi, mis on seotud eksitavate reklaamide, desinformatsioonikampaaniate ja teenuste koordineeritud mitteautentse kasutamisega ELis. Sellise sisu levik võib kujutada endast ohtu ühiskondlikule arutelule, valimisprotsessidele ja põhiõigustele ning tarbijakaitsele.
  • Poliitilise sisu nähtavus. Komisjon kahtlustab, et Meta lähenemine, mis seab poliitilise sisu Instagrami ja Facebooki soovitussüsteemides tahaplaanile, ei vasta digiteenuste määrusest tulenevatele kohustustele. Uurimise käigus keskendutakse sellele, kas see lähenemine on kooskõlas läbipaistvuse ja kasutajate õiguskaitse tagamise kohustustega, samuti nõuetega hinnata ja leevendada riske ühiskondlikule arutelule ja valimisprotsessidele.
  • Sisu reaalajas jälgimine. Meta on teatanud, et loobub sisu reaalajas jälgimise vahendist CrowdTangle, mis võimaldab teadlastel, ajakirjanikel ja kodanikuühiskonnal reaalajas jälgida valimisi, sealhulgas reaalajas tulemusi. Vastavalt komisjoni hiljutistele suunistele, tuleks valimiste ajal sellistele vahenditele juurdepääsu aga hoopis laiendada. Seetõttu leiab komisjon, et plaaniga loobuda CrowdTangle’ist, ei ole Meta suutnud hoolikalt hinnata ega maandada riske, mis on seotud Facebooki ja Instagrami mõjuga ühiskondlikule arutelule ja valimisprotsessidele. Meta platvormidel on üle 250 miljoni aktiivse kasutaja kuus, mis tähendab, et selline praktika võib vähendada võimalusi jälgida väärinfo ja desinformatsiooni levikut ning seega kahjustada kodanikuarutelu ja valimisprotsesse. 
  • Ebaseaduslikust sisust teatamine. Komisjon kahtlustab, et Meta loodud süsteem, mis võimaldab kasutajatel teatada ebaseaduslikust sisust, ei vasta digiteenuste määrusest tulenevatele kohustustele, sest ei ole piisavalt kergesti juurdepääsetav ega kasutajasõbralik. Komisjon leiab ka, et Meta ei ole loonud tõhusat ettevõttesisest kaebuste menetlemise süsteemi.

Komisjon hakkab nüüd asja põhjalikult uurima, ametliku menetluse algatamine selle tulemust ei mõjuta.

 

Lisateave

Täismahus pressiteade koos taustainfoga

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
30. aprill 2024
Autor
Esindus Eestis