Põhisisu juurde
Esindus Eestis
Pressiteade3. oktoober 2023Esindus Eestis1 min lugemist

Euroopa Komisjon soovitab hinnata kriitilise tähtsusega tehnoloogiatest tulenevaid riske

Humanoid robotics and AI research and development - Italian Institute of Technology

Euroopa Komisjon kiitis täna heaks soovituse ELi majandusjulgeoleku jaoks kriitilise tähtsusega tehnoloogiavaldkondade kohta, et koos liikmesriikidega täiendavalt hinnata riske neljas peamises valdkonnas: kõrgtehnoloogilised pooljuhid, tehisintellekt, kvanttehnoloogia ja biotehnoloogia. Soovitus põhineb Euroopa majandusjulgeoleku strateegiat käsitleval ühisteatisel, millega kehtestati terviklik strateegiline lähenemisviis ELi majandusjulgeolekule.

Siseturuvolinik Thierry Breton: „Täna täidame oma lubaduse vähendada Euroopa majandusega seotud riske, määrates kindlaks kümme tehnoloogiavaldkonda, mis on meie majandusliku julgeoleku jaoks kriitilise tähtsusega eelkõige tsiviil-sõjalise ristkasutuse ohu tõttu. See on oluline samm meie vastupanuvõime suurendamisel. Peame pidevalt jälgima oma elutähtsaid tehnoloogiaid, hindama oma haavatavust ning võtma vajaduse korral meetmeid oma strateegiliste huvide ja julgeoleku kaitseks. Euroopa kohaneb uute geopoliitiliste oludega, jättes naiivsuse seljataha ja toimides tõelise geopoliitilise jõuna.“  

Soovituses esitab komisjon loetelu kokku kümnest kriitilise tähtsusega tehnoloogiavaldkonnast, mis on välja valitud järgmiste kriteeriumide alusel:

  • tehnoloogia võimaldab märgatavalt suurendada tulemuslikkust ja tõhusust ja/või kutsuda esile radikaalseid muutusi eri sektorites, võimekuses jne;
  • tsiviil-sõjalise ristkasutuse oht: tehnoloogial on potentsiaali edendada mõlemat valdkonda, samuti oht, et teatavaid tehnoloogiaid kasutatakse rahu ja julgeoleku kahjustamiseks;
  • oht, et tehnoloogiat võidakse kasutada inimõigusi rikkudes, sealhulgas põhivabaduste piiramiseks.

Kümnest kriitilise tähtsusega tehnoloogiavaldkonnast on soovituses kindlaks määratud neli, mille puhul riskid on kõige suuremad ja vahetumad: 1) kõrgtehnoloogilised pooljuhid (mikroelektroonika, fotoonika, kõrgsageduskiibid, pooljuhtide tootmisseadmed); 2) tehisintellekti tehnoloogiad (kõrgjõudlusega andmetöötlus, pilv- ja servtöötlus, andmeanalüüs, tehisnägemine, keelemudelid, objektituvastus); 3) kvanttehnoloogiad (kvantandmetöötlus, kvantkrüptograafia, kvantside, kvantandurid ja -radarid); 4) biotehnoloogia (geneetilise muundamise meetodid, uued genoomikameetodid, geeniülekanne ja sünteetiline bioloogia).

Komisjon soovitab liikmesriikidel teha nendes neljas valdkonnas koos komisjoniga riskihindamine selle aasta lõpuks. Lisaks esitas komisjon soovituses ka põhimõtted riskihindamise struktureerimiseks, sealhulgas erasektoriga konsulteerimiseks ning konfidentsiaalsuse kaitsmiseks.

 

Lisateave

Täismahus pressiteade koos taustainfoga

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
3. oktoober 2023
Autor
Esindus Eestis