Põhisisu juurde
Esindus Eestis
Pressiteade1. juuli 2022Esindus Eestis1 min lugemist

Euroopa Komisjon tegi ettepaneku anda Ukrainale miljard eurot makromajanduslikku finantsabi

ukraina

Euroopa Komisjon tegi täna ettepaneku anda Ukrainale 1 miljardi euro ulatuses makromajanduslikku finantsabi. See on esimene osa 9 miljardi euro suurusest erakorralise makromajandusliku finantsabi paketist, mille komisjon kuulutas välja oma selle aasta 18. mai teatises ja mille Euroopa Ülemkogu kiitis heaks 23.–24. juunil toimunud kohtumisel.

Tänane ettepanek on osa ELi jõupingutustest, et aidata Ukrainal katta oma otseseid rahalisi vajadusi, mis tulenevad Venemaa sõjast Ukraina vastu. Abi on lisaks ELi poolt juba antud toetusele, sealhulgas 1,2 miljardi euro suurusele erakorralise makromajandusliku finantsabi laenule, mis maksti välja aasta esimesel poolel. See teeb alates sõja algusest Ukrainale antud makromajandusliku finantsabi kogusummaks 2,2 miljardit eurot ja peaks ulatuma lõpuks 10 miljardi euroni, kui Ukrainale antava erakorralise makromajandusliku finantsabi kogupakett käiku läheb.

President Ursula von der Leyen ütles: „EL jätkab seismist Ukraina ja selle vaprate inimeste kõrval. Täna tegime ettepaneku uue makromajandusliku finantsabi paketi kohta summas miljard eurot. See on mais välja kuulutatud kuni 9 miljardi euro suuruse abipaketi esimene osa, mis võimaldab meil kohe aidata Ukrainal täita pakilisi vajadusi. EL jätkab Ukraina kiiret abistamist ning toetab riigi pikaajalist ülesehitamist demokraatlikuks ja jõukaks riigiks.“

Ettepaneku kohaselt tehakse makromajanduslik finantsabi Ukrainale kättesaadavaks soodsatel tingimustel pikaajaliste laenudena. Abiga toetatakse Ukraina makromajanduslikku stabiilsust ja üldist vastupanuvõimet Venemaa sõjalisele agressioonile ja sellest tulenevatele majanduslikele probleemidele. ELi eelarvest kaetakse ka selle laenu intressikulud. Nagu kõigi varasemate makromajandusliku finantsabi laenude puhul, laenab komisjon vahendeid rahvusvahelistelt kapitaliturgudelt ja kannab vahendid samadel tingimustel üle Ukrainale. Laen Ukrainale tagatakse 70 % ulatuses ELi eelarvest eraldatud summadega. 

Niipea kui Euroopa Parlament ja nõukogu tänase ettepaneku heaks kiidavad ning vastastikuse mõistmise memorandum ja laenuleping Ukraina ametiasutustega on allkirjastatud, makstakse miljard eurot Ukrainale välja.

Lisateave

Pressiteade koos taustamaterjalidega

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
1. juuli 2022
Autor
Esindus Eestis