Komisjon esitas ELi järgmise pikaajalise eelarve koostamise põhimõtted
Põhisisu juurde
Esindus Eestis
  • Pressiteade
  • 13. veebruar 2025
  • Esindus Eestis
  • 2 min lugemist

Komisjon esitas ELi järgmise pikaajalise eelarve koostamise põhimõtted

euro

Euroopa Komisjon avaldas täna teatise, milles kirjeldab peamisi poliitilisi ja eelarveküsimusi, mis mõjutavad ELi järgmise pikaajalise eelarve ülesehitust. Euroopa eelarvest toetatakse kodanikke, põllumajandustootjaid, teadlasi, ettevõtteid ja piirkondi kogu Euroopas ja mujal. ELi eelarve koos taasterahastuga „NextGenerationEU“ aitas pandeemia- ja energiakriisist üle saada ning liikumispiirangute ajal säästeti miljoneid töökohti ning investeeriti ELi puhtasse ja digitaalsesse tulevikku. ELi eelarvest on antud ka enneolematus mahus toetust Ukrainale ja tugevdatud Euroopa julgeolekut seoses Venemaa agressioonisõjaga.

Järgmine, 2028. aastal algav pikaajaline eelarve peab vastama pidevalt kasvavatele ootustele Euroopa Liidu tegevusele. Et eelarve oleks ELi enda eesmärkide kõrgusel ning tagaks nii taasterahastu „NextGenerationEU“ jaoks võetud laenude tagasimaksmise kui ka liikmesriikide stabiilse rahalise panuse, tuleb kasutusele võtta uued omavahendid. EL peab iga euro kulutama võimalikult suure kasuteguriga, keskendudes ELi prioriteetidele ja eesmärkidele valdkondades, kus ELi meetmeid on kõige rohkem vaja.

Uued probleemid ja ootused ELi tegevusele nõuavad eelarve toimimise läbivaatamist. Euroopa vajab reformitud ja tugevamat eelarvet, mis oleks lihtsam, paindlikum, sihipärasem ja mõjukam.

Uus eelarve peaks sisaldama iga liikmesriigi jaoks plaani koos peamiste reformide ja investeeringutega, mida rakendatakse koos riiklike, piirkondlike ja kohalike ametiasutustega. Euroopa Konkurentsivõime Fond peab looma investeerimissuutlikkuse, mis toetaks strateegilisi sektoreid ja elutähtsaid tehnoloogiaid. Samuti peaks välistegevuse uus rahastamismudel olema mõjukam, sihipärasem ja kooskõlas ELi välispoliitika strateegiliste huvidega. Eelarve peaks sisaldama ka täiendavaid kaitsemeetmeid, et tagada õigusriigi põhimõtete järgimine. Lisaks peaks ELi eelarve toetuma uutele tuluallikatele, et tagada liidu ühiste prioriteetide piisav ja jätkusuutlik rahastamine.

Kodanikud saavad eelarve kavandamisel kaasa rääkida

ELi eelarve toob kasu kõigile eurooplastele ja neil peaks olema võimalik väljendada oma seisukohta eelarve tuleviku suhtes. Seepärast algatab komisjon täna avaliku konsultatsiooni, milles kutsutakse sidusrühmi ja kodanikke üles avaldama arvamust ELi tulevase eelarve ja toetamist vajavate poliitikavaldkondade kohta. Konsultatsioon jääb avatuks 12 nädalaks. Osaleda saab järgmiste linkide kaudu.

Igal paneelarutelul saavad 150 osalejat arutada ELi järgmise eelarve koostamise üle ja anda selleks konkreetseid soovitusi. Ürituse veebiplatvormil saavad arvamust avaldada kõik soovijad. Lisaks korraldab eelarve volinik Serafin 2025. aastal Euroopas ringreisi, et pidada individuaalseid konsultatsioone liikmesriikide ametiasutuste, piirkondlike sidusrühmade ja ELi eelarvest toetuse saajatega.

Komisjon kutsub kõiki ELi institutsioone ja ameteid ning ELi eelarvet rakendavaid partnerid osalema uue eelarve koostamise aruteludes. Ametlik ettepanek järgmise mitmeaastase finantsraamistiku kohta esitab komisjon 2025. aasta juulis, et jõuda õigeaegselt kokkuleppele enne selle rakendamist 2028. aasta jaanuaris.

Lisateave

Täismahus pressiteade

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
13. veebruar 2025
Autor
Esindus Eestis