Euroopa Komisjon eraldas täna üle 380 miljoni euro ELi keskkonna- ja kliimameetmete programmi LIFE 133 uuele projektile. Eraldatud summa moodustab projektide 574 miljoni euro suurusest investeerimisvajadusest rohkem kui poole. Ülejäänu tuleb riiklikelt, piirkondlikelt ja kohalikelt omavalitsustelt, avaliku ja erasektori partnerlustelt, ettevõtetelt ja kodanikuühiskonna organisatsioonidelt.
Toetuse sai ka Eesti projekt, mis aitab kohalikel omavalitsustel korraldada üleminekut puhtale energiale. Täpsemalt on tegu roheülemineku kiirendamisega Lääne-Eesti saartel, kus on kavas 12 energiaprojekti, mille hulgas on ka avamere tuuleenergia arendamine. Eesmärk on muuta energiakasutus ja -tootmine säästvamaks ning vähendada süsinikuheidet. Projektid viiakse ellu era- ja avaliku sektori vahenditest, eesmärgiga innustada avaliku sektori asutusi ja kogukondi osalema taastuvenergiaprojektides ja seadma uusi ambitsioonikaid kliimaeesmärke. Projekti eestvedajateks on MTÜ Saarte Energiaagentuur koos Tallinna Tehnikaülikooli ja MTÜ Tartu Regiooni Energiaagentuuriga.
Lähemalt saab projektiga tutvuda siin: LIFE 3.0 - LIFE23-CET-SEA/101167559 (europa.eu)
Programmi LIFE projektid aitavad saavutada Euroopa roheleppe kliima-, energia- ja keskkonnaeesmärke, sealhulgas ELi eesmärki saavutada 2050. aastaks kliimaneutraalsus ning 2030. aastaks peatada ja pöörata tagasi elurikkuse vähenemine, tagades samal ajal Euroopa pikaajalise jõukuse. Investeeringul on püsiv mõju meie keskkonnale, majandusele ja kõigi eurooplaste heaolule. Projektid hõlmavad kõiki programmi LIFE valdkondi ning nendega investeeritakse:
• 143 miljonit eurot (millest EL eraldab 74 miljonit eurot) 26 ringmajanduse edendamise ja elukvaliteedi parandamise projekti, millega vähendatakse veekasutust, tööstus- ja majapidamisjäätmeid, õhu- ja mürasaastet ning näidatakse, kuidas saada majanduslikku kasu vähendamisest, korduskasutamisest ja ringlussevõtust;
• peaaegu 216 miljonit eurot (millest EL eraldab 144,5 miljonit eurot) loodushoiu ja bioloogilise mitmekesisuse projektidesse, mille eesmärk on taastada magevee-, mere- ja rannikuökosüsteeme ning elupaiku ning parandada lindude, putukate, roomajate, kahepaiksete ja imetajate kaitsestaatust;
• ligikaudu 110 miljonit eurot (millest EL eraldab peaaegu 62 miljonit eurot) kliimakindluse, kliimamuutuste leevendamise ning juhtimis- ja teabemeetmetesse;
• 105 miljonit eurot (millest EL eraldab 99 miljonit eurot) juhtimisse ja turulahendustesse, mis aitavad kiirendada üleminekut puhtale energiale.
Programmi LIFE 32 tegevusaasta jooksul on kaasrahastatud üle 6000 keskkonna- ja kliimameetmete projekti kogu ELis ja assotsieerunud riikides. Täna välja kuulutatud 133 projekti valiti välja rohkem kui 653 taotluse hulgast, mis esitati programmi 2023. aasta projektikonkursi raames.
Lisateave
Üksikasjad
- Avaldamiskuupäev
- 21. oktoober 2024
- Autor
- Esindus Eestis