
Euroopa autotööstust ohustavate kiirete tehnoloogiliste muutuste ja kasvava konkurentsiga toimetulekuks käivitas EL jaanuaris strateegilise dialoogi, mille põhjal esitas komisjoni täna tegevuskava ja konkreetsed meetmed autotööstuse tuleviku kindlustamiseks. Euroopa tootmise toetuseks ja strateegilise sõltuvuse vältimiseks eraldab komisjon 1,8 miljardit eurot. Selle abil luuakse akutootmise toorainete turvaline ja konkurentsivõimeline tarneahel, mis aitab toetada Euroopa autotööstuse kasvu.
Komisjoni president Ursula von der Leyen: „Maailmaturul on innovatsiooni ja puhaste lahenduste osas väga palju kasutamata potentsiaali. Euroopa autotööstus peab võtma siin juhtrolli. Edendame omamaist tootmist, et vältida strateegilist sõltuvust eelkõige akude tootmisel. Peame kinni kokku lepitud heite-eesmärkidest, kuid oleme pragmaatilised ja paindlikud. Meie ühine eesmärk on kestlik, konkurentsivõimeline ja innovaatiline Euroopa autotööstus, mis toob kasu meie kodanikele, majandusele ja keskkonnale.“
Kiirem innovatsioon ja üleminek keskkonnahoidlikule liikuvusele
ELi autoettevõtted on võtmetehnoloogiate valdkonnas maha jäämas. Autotööstus vajab tuge üleminekul tehisintellektil põhinevatele, ühendatud ja automatiseeritud sõidukitele. Loodav Euroopa ühendatud ja autonoomsete sõidukite liit toob kokku Euroopa autotööstuse sidusrühmad, et kujundada järgmise põlvkonna sõidukite arendamist ning aidata luua ühist tarkvara ja digitaalset riistvara, mida on vaja selle tehnoloogia rakendamiseks. Suuremahulised katsestendid ja nn regulatiivsed testimiskeskonnad annavad novaatoritele vabaduse katsetada ja täiustada oma tehnoloogiat autonoomsete sõidukite tootmisel. Komisjon arendab edasi autonoomsete sõidukite õigusraamistikku. Neid meetmeid toetatakse ligikaudu 1 miljardi euro suuruste avaliku ja erasektori ühisinvesteeringutega, mida tehakse ajavahemikul 2025–2027 programmist „Euroopa horisont“.
Tänasele tegevuskavale on lisatud ettevõtete sõidukiparkide CO2-heite vähendamise teatis, milles tuuakse näiteid parimatest tavadest ja kutsutakse liikmesriike üles tegema rohkem selleks, et ettevõtete sõidukipargid oleksid keskkonnahoidlikumad. Ettevõtetele kuuluvad sõidukid moodustavad umbes 60% uutest registreeritud autodest.
Suurem paindlikkus heitestandardite järgimisel
Komisjon on võtnud teadmiseks selge nõudmise suurema paindlikkuse järele seoses CO2 eesmärkidega ning käsitleb seda küsimust tasakaalustatult ja õiglaselt. Komisjon teeb sel kuul ettepaneku sõiduautode ja kaubikute CO2-heite normide määruse muutmiseks. Kui muudatus vastu võetakse, võimaldaks see autotootjatel saavutada oma vastavuseesmärgid, jagades oma heitetulemused kolme aasta peale (2025–2027). See võimaldab neil korvata ühe või kahe aasta puudujäägid järgmistel aastatel, täites siiski 2025. aasta üldeesmärgi.
Samal ajal töötab komisjon välja viise, kuidas suurendada nõudlust Euroopa heiteta sõidukite järele. Tegevuskava sisaldab meetmeid, millega luuakse stiimulid heiteta sõidukitele üleminekuks ja suurendatakse tarbijate usaldust (nt akude parem vastupidavus ja parandatavus). Komisjon teeb aktiivselt koostööd liikmesriikidega, et optimeerida neid stiimuleid ka tarbijate jaoks.
Tarneahela vastupidavus ja toetus sektori töötajatele
On väga oluline, et Euroopa saavutaks kulude poolest konkurentsivõimelise akutootmise, mis kataks suure osa akude tarnimisest ja looks kogu tarneahelas Euroopa lisaväärtust. Komisjon suurendab toetust ELi akutööstusele ja aitab sellel säilitada tugeva Euroopa tootmisbaasi, rahastades seda innovatsioonifondist. Komisjon uurib ka võimalusi anda patareisid ja akusid tootvatele äriühingutele otsest tootmistoetust ja kaalub selliste komponentide hinnaväliseid kriteeriume (nt vastupidavusnõuded).
Ülemaailmses konkurentsis paremini vastupidav autotööstus
Selleks et ELi autotööstus oleks vastupidavam välisriikidest lähtuvale karmile konkurentsile, kasutab komisjon võrdsete tingimuste loomiseks ja Euroopa tootjate kaitsmiseks ebaõiglase konkurentsi eest kaubanduse kaitsemeetmeid (nt subsiidiumivastased meetmed). Samal ajal jätkuvad läbirääkimised partnerriikidega, et parandada turulepääsu ja hankida autotööstusele uusi väljundeid. Lisaks teeb komisjon ettepaneku meetmete kohta, millega tagatakse, et välisinvesteeringud ELi autotööstusesse aitaksid kaasa tööstuse pikaajalisele konkurentsivõimele. Samal ajal lihtsustab EL õigusnorme, et vähendada Euroopa autotootjate halduskoormust.
Lisateave
Üksikasjad
- Avaldamiskuupäev
- 5. märts 2025
- Autor
- Esindus Eestis