Põhisisu juurde
Esindus Eestis
Pressiteade8. detsember 2021Esindus Eestis1 min lugemist

EL tugevdab kaitset majandusliku survestamise eest

The port of Antwerp

Täna tegi Euroopa Komisjon ettepaneku uue vahendi kohta, mille abil saab astuda vastu kolmandate riikide majanduslikele survemeetmetele. Sellist sammu on vaja, sest EL ja selle liikmesriigid on viimastel aastatel sattunud tahtliku majandusliku survestamise sihtmärgiks ning see võimaldab ELil end maailmaareenil paremini kaitsta.

Eesmärk on heidutada riike piiramast kaubandust või investeeringuid või ähvardamast seda piirata, et saavutada ELi poliitikas soovitud muutusi näiteks kliimamuutuste, maksustamise või toiduohutuse valdkonnas. Survestamisvastane vahend töötati välja selleks, et dialoogi kaudu leevendada pingeid ja konkreetsed survemeetmed lõpetada. ELi vastumeetmeid kohaldatakse ainult viimase abinõuna, kui ei ole enam muid võimalusi, kuidas tulla toime majandusliku survestamisega. Survestamine võib tähendada nii otseste ELi-vastaste survemeetmete kehtestamist ja kaubanduse kaitsevahendite kasutamist riikide poolt, valikulist piirikontrolli, mõnest ELi riigist pärit kaupade toiduohutuskontrolli kui ka teatava päritoluga kaupade boikoteerimist.

Kaubandusvolinik ja juhtiv asepresident Valdis Dombrovskis ütles: „Ajal, mil geopoliitilised pinged kasvavad, kasutatakse kaubandust üha enam relvana ning EL ja selle liikmesriigid on muutunud majandusliku survestamise sihtmärgiks. Meil on vaja õigeid vahendeid, et sellele vastu astuda. Selle ettepanekuga saadame selge sõnumi, et EL seisab kindlalt oma huvide kaitsel. Survestamisvastase vahendi peamine eesmärk on mõjuda heidutusena. Ent kui me oleme sunnitud tegutsema, on nüüd meie käsutuses ühtlasi rohkem vahendeid. See akt võimaldab meil vastata järgmiste aastakümnete geopoliitilistele väljakutsetele ning hoida Euroopat tugeva ja dünaamilisena.“

Kõigepealt suhtleb EL otse asjaomase riigiga, et majanduslik survestamine viivitamata peatada. Kui see ei õnnestu, võimaldab uus ettepanek ELil reageerida kiiresti ja olukorrale vastavalt, alates tariifide kehtestamisest ja asjaomasest riigist tuleva impordi piiramisest kuni teenuste või investeeringute piiramiseni või selleni välja, et piiratakse riigi pääsu ELi siseturule.

 

Edasine tegevus

Euroopa Parlament ja Euroopa Liidu Nõukogu peavad nüüd ettepanekut arutama ja selles kokkuleppele jõudma.

 

Lisateave

Täispikk pressiteade koos taustaga

Küsimused ja vastused

Asepresident Dombrovskise sõnavõtt pressikonverentsil

Küsimused ja vastused tänasel pressikonverentsil

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
8. detsember 2021
Autor
Esindus Eestis