Põhisisu juurde
Esindus Eestis
Pressiteade8. Mai 2023Esindus Eestis1 min lugemist

Euroopa päeval tähistame rahu ja ühtsust

Euroopa päeva kontsert 2023

Euroopa päeval, 9. mail kuulutame välja aasta eurooplase. Lisaks on kõik oodatud osalema Vabaduse väljakul toimuval RoheFestil. Euroopa päevale paneb punkti tasuta kontsert eelmise aasta Eurovisiooni võitja Kalush Orchestra, Tanel Padari ja Stefaniga.

„Eesti on Euroopa Liidus mõjukas liikmesriik, sest oleme edukad oma ideede selgitamisel ja teiste riikide murede mõistmisel. Just Euroopa päeval võime taas meelde tuletada, kui hästi Eestil on läinud, koos kogu kaasneva turvalisuse ja heaoluga,“ ütles Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Vivian Loonela.

Aasta eurooplase auhinna annab president Alar Karis üle kl 12 algaval seminaril, millele järgneb arutelu Eesti saavutuste üle Euroopa Liidus. Arutelus osalevad peaminister Kaja Kallas, Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Kadri Simson, uudisteportaali Delfi peatoimetaja Urmo Soonvald ja Skeleton Technologies OÜ tegevjuht Taavi Madiberk. Arutelu juhib Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Vivian Loonela. Üritust saab otseülekande vahendusel jälgida kodulehel ja Facebookis.

Kl 15.00 – 18.00 saavad kõik huvilised osaleda elurikkusele pühendatud RoheFestil Vabaduse väljakul, kus lisaks keskkonnateemalistele töötubadele ja põnevale programmile saab tutvuda Eestis tegutsevate Euroopa saatkondade ning Euroopa institutsioonide tegemistega.

Vahemikus kell 12.00 – 17.00 on avatud orienteerumismäng kooliklassidele ELi teemadel – auhinnaks klassireis väärtuses 2000 eurot.

Päev tipneb suure tasuta kontserdiga algusega kl 18.00 Vabaduse väljakul.

Kõigi sündmuste kohta lähemalt vaata: www.euroopapäev.ee

Taust

9. mail 1950. aastal pidas Prantsusmaa välisminister Robert Schuman Pariisis kõne, kus esitas idee asuda Euroopas tegema uut liiki poliitilist koostööd, mis muudaks sõja Euroopa rahvaste vahel mõeldamatuks. Ta nägi ette institutsiooni loomist, mis ühendaks ning juhiks söe- ja terasetootmist Euroopas.

Vähem kui aasta pärast allkirjastatigi selle organisatsiooni loomise leping ning algas Euroopa riikide majanduslik ja poliitiline lõimumine. Schumani ettepanekut peetakse praeguse Euroopa Liidu alguseks, 9. maid aga tähistatakse Euroopa päevana.

1. mail 2023 täitus 19 aastat Eesti kuulumisest Euroopa Liitu.

 

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
8. Mai 2023
Autor
Esindus Eestis