Komisjon esitas täna Euroopa Parlamendile ja nõukogule ettepaneku allkirjastada digiõiguste ja -põhimõtete deklaratsioon, mis annab suuna ELi digipöördele.
Digiõiguste ja -põhimõtete deklaratsiooni esialgse teksti eesmärk on anda kõigile selge alus selle kohta, millist digipööret Euroopa propageerib ja kaitseb. Ühtlasi on tegemist juhistega, millest poliitikakujundajad ja ettevõtjad saavad uute tehnoloogiatega tegelemisel lähtuda.
Euroopa digiajastule vastavaks muutmise valdkonna juhtiv asepresident Margrethe Vestager ütles: „Me tahame, et tehnoloogia oleks ohutu, teeks seda, mida inimestel vaja, ning austaks meie õigusi ja väärtusi. Seda ka siis, kui oleme võrgus. Samuti tahame, et igaüks oleks võimestatud aktiivselt osalema meie üha digitaalsemas ühiskonnas. See deklaratsioon annab meile selge aluse, millele viidata võrgumaailma õiguste ja põhimõtete küsimustes.“
Õigused ja põhimõtted digiajastul
Deklaratsiooni esialgses tekstis käsitletakse peamisi digipöördega seotud õigusi ja põhimõtteid, näiteks digipöörde inimkesksust, solidaarsuse ja kaasavuse toetamist, valikuvabaduse tagamist internetis, digitaalses avalikus ruumis osalemist, üksikisikute suuremat ohutust, turvalisust ja võimestamist ning digituleviku kestlikkuse propageerimist.
Need õigused ja põhimõtted peaksid ELis olema inimeste igapäevaelu osa: taskukohased ja kiired digiühendused kõikjal ja kõigi jaoks, hästi varustatud klassiruumid ja digiosavad õpetajad, sujuv juurdepääs avalikele teenustele, laste jaoks ohutu digikeskkond, õigus mitte olla pärast tööaega kättesaadav, võimalus saada lihtsalt mõistetavat teavet digitoodete keskkonnamõju kohta, inimese kontroll selle üle, kuidas kasutatakse tema isikuandmeid ja kellega neid jagatakse.
Euroopa Parlamendil ja nõukogul palutakse deklaratsiooni esialgse teksti üle aru pidada ning seda selleks suveks kõrgeimal tasemel kinnitada.
Lisateave
Asepresident Vestageri tänane sõnavõtt deklaratsiooni tutvustaval pressikonverentsil
Üksikasjad
- Avaldamiskuupäev
- 26. jaanuar 2022
- Autor
- Esindus Eestis