Põhisisu juurde
Esindus Eestis
  • Pressiteade
  • 10. märts 2021
  • 1 min lugemist

Koroonaviirus: ELi innovatsioonitoetus on andnud aastaga paljulubavaid tulemusi

p043482-962702.jpg
© EU
Viimase aasta jooksul on komisjon Euroopa Innovatsiooninõukogu katseprojekti ning Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituudi kaudu investeerinud 226 miljonit eurot, et toetada innovaatilisi idufirmasid, väikeseid ja keskmise suurusega ettevõtjaid (VKEd) ning projekte, mille eesmärk on töötada välja lahendusi koroonaviiruse pandeemia ja sellega kaasnenud kriisi vastu võitlemiseks.

Paljud neist ettevõtetest ja projektidest on juba saavutanud paljulubavaid tulemusi. Selliste uuendustega nagu korduvkasutatavad isepuhastuvad maskid, antikehade tuvastamise platvorm raskete infektsioonijuhtude raviks ning patsientide kaugjälgimise seadmed leevendatakse pandeemia vahetut mõju ühiskonnale.

Innovatsiooni, teadusuuringute, kultuuri, hariduse ja noorte volinik Mariya Gabriel ütles: „Koroonaviiruse pandeemia on tekitanud enneolematuid probleeme, mille lahendamiseks on vaja uuenduslikke ideid. Euroopa Innovatsiooninõukogu ning Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituudi kaudu tehtud kiired investeeringud innovaatilistesse idufirmadesse ja projektidesse on aidanud rakendada paljusid murrangulisi ideid kriisiga toimetulekuks ning Euroopa ja kogu maailma kiiremaks taastumiseks.“

Investeeringud on osa komisjoni panusest president Ursula von der Leyeni ellu kutsutud koroonaviiruse ülemaailmse tõkestamise algatusse, millega toetatakse taskukohase koroonavaktsiini ning koroonaviiruse ravi ja testimise üldist kättesaadavust. Komisjon on lubanud eraldada ülemaailmsele algatusele 1,4 miljardit eurot, millest üks miljard tuleb programmist „Horisont 2020“, et aidata välja töötada vaktsiine, uusi raviviise ja diagnostikavahendeid.

Euroopa Innovatsiooninõukogu

2020. aasta keskel eraldas EL Euroopa Innovatsiooninõukogu kaudu kiiresti 166 miljonit eurot 36 idufirmale ja VKE-le, et arendada välja uuenduslikke lahendusi viiruspuhanguga võitlemiseks.

Lisaks koordineeris Euroopa Innovatsiooninõukogu #EUvsVirus häkatoni, mis tõi kokku üle 30 000 osaleja kogu Euroopast ning mille tulemusena leiti 120 uuenduslikku lahendust koroonaviirusega seotud probleemide lahendamiseks. Võitjatele korraldati 2020. aasta mais „Matchaton“, et aidata kaasata ettevõtjate, investorite, ettevõtluskiirendite ja riskikapitali pakkujate rahalisi vahendeid. Ürituse käigus loodi 2 235 uut partnerlust.

Euroopa Innovatsiooninõukogu lubas koostöös Euroopa Investeerimispangaga ligikaudu 400 miljonit eurot lisarahastust COVID-19 seotud meetmetele InnovFini nakkushaiguste vastu võitlemise rahastamisvahendi kaudu. Sellest summast on juba kasutusele võetud ligi 200 miljonit eurot.

Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituut

EL eraldas 60 miljonit eurot 62 uuenduslikule projektile ning 145 idufirmale, kasvufirmale ja VKE-le Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituudi kriisidele reageerimise algatuse kaudu. Konkreetset toetust said tervishoiu, kliimamuutuste, digiülemineku, toidu, säästva energia, linnaliikuvuse, tootmise ja toorainete valdkonnas tegutsevad novaatorid ja ettevõtjad.

Lisateave

Teabeleht: ELi pandeemiaaegne toetus innovatsioonile

Euroopa Komisjoni toetus koroonaviirusega seotud teadusuuringutele ja innovatsioonile

Euroopa Komisjoni reageerimine koroonaviirusele

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
10. märts 2021