Alates 1960. aastatest on Euroopa Liidu liikmesriigid koondanud rahalisi ressursse, et toetada projekte, mis teevad elu Euroopa Liidus paremaks. Valdkonnad, kuhu Euroopa Liidu ühist raha suunatakse, on väga erinevad. Näiteks toetatakse uute töökohtade loomist ja keskkonnakaitset, aidatakse vähendada erinevusi Euroopa eri piirkondade vahel ja riikide sees ning rahastatakse võitlust terrorismi ja organiseeritud kuritegevusega. Euroopa Liidu ühine eelarve lubab investeerida ka teadus- ja arendustegevusse, et Euroopa oleks konkurentsivõimeline kogu maailmas.
2021–2027 perioodi eelarvest üle 50% läheb majanduse kaasajastamisse teaduse ja innovatsiooni abil (teadusprogramm Euroopa Horisont), rohe- ja digipöörde elluviimiseks (õiglase ülemineku fond, Digitaalse Euroopa programm), ning majanduse taastamiseks ja vastupanuvõime suurendamiseks (taaste- ja vastupidavusrahastu).
30% eelarvest on ette nähtud kliimamuutustega võitlemiseks. Bioloogilise mitmekesisuse kaitsel on eelarves samuti tähtis koht. Eelarvevahendite kasutamisel tuleb tähelepanu pöörata ka soolisele võrdõiguslikkusele.
Mõlema suure traditsioonilise poliitika (ühtekuuluvuspoliitika ja ühine põllumajanduspoliitika) osa põhieelarvest on ligikaudu 30%.
Kasulikud lingid:
ELi pikaajaline eelarve aastateks 2021–2027
Täpsem teave Eesti (ja teiste ELi riikide) eelarve kohta
Taaste- ja vastupidavusrahastu
ELi eelarvet puudutavad õigusaktid
Küsimused ja vastused EL pikaajalise eelarve ja taastepaketi kohta
Teabelehed:
EL pikaajalise eelarve faktid ja numbrid
ELi eelarve, mis toetab Euroopa majanduse taastekava