Põhisisu juurde
Esindus Eestis
Euroopa päev

Euroopa päev 2024

Europe Day (English)

День Европы (на русском языке) 

 

Tänavu 1. mail täitub Eestil 20 aastat Euroopa Liidu ja NATO liikmena. Eestist sai ELi liikmesriik 2004. aastal pärast kuus aastat kestnud ühinemisläbirääkimisi. Meiega koos liitusid ELiga Läti, Leedu, Poola, Ungari, Tšehhi, Slovakkia, Sloveenia, Malta ja Küpros. Liitumine Euroopa Liidu ja NATOga on andnud meile kindluse, et me ei ole enam kunagi üksi. Tähtis kuupäev sel varasuvel on ka 9.juuni, mil toimuvad Euroopa Parlamendi valimised.

Oma teekonda Euroopa Liidus tähistame kogu aasta vältel mitmesuguste projektide ja üritustega, sest meil on, mida tähistada ja mille üle uhkust tunda. Nagu ikka, kulmineeruvad sündmused Euroopa päeval, 9. mail, mil korraldame suuremad rahvaüritused Tallinnas ning Narvas, lisaks hulgaliselt tegevusi väiksemates linnades.

Raamat „Minu Eesti, minu Euroopa. 20 aastat hiljem“

Tänavuse juubeliaasta puhul esitleme Tallinna ja Tartu seminaril Euroopa Komisjoni Eesti esinduse ja riigikantselei toel ilmuvat raamatut „Minu Eesti, minu Euroopa. 20 aastat hiljem“. Raamat on tagasivaade Eesti teekonnale Euroopa Liidus nende inimeste pilgu läbi, kes ühel või teisel moel on selle teekonnaga seotud olnud. Raamatu jaoks on intervjuu andnud paljud tuntud inimesed, teiste seas peaminister Kaja Kallas, president Kersti Kaljulaid ja ettevõtja Sten Tamkivi. Esseede autorite seast leiab nii tuntud kirjaniku Tõnu Õnnepalu kui ka 2004. aastal juba Euroopa Liitu kuuluvas Eestis sündinud noore tudengi Anna Milena Linderi.

Kõigile huvilistele on raamat peagi kättesaadav Rahva Raamatu poodides.

Intervjuude põhjal on valminud ka samanimeline saade, mis on eetris 01. mail kell 20:00 ETV kanalis.

Minu Eesti, minu Euroopa. 20 aastat hiljem

Orienteerumismäng kooliklassidele Tallinnas ja Narvas

Kõik Tallinna mängu kontrollpunktid on mõne Euroopa Liidu riigi saatkonna või Eesti ametiasutuse juures. Paljud saatkonnad ja hooned ootavad külalisi ka oma ruumidesse, et tutvustada väljapanekuid ja pakkuda huvitavaid tegevusi. Mängus osalemine annab hea võimaluse näha hooneid  ja paiku, kuhu tavaliselt ei pääse. 

Narva mängu kontrollpunktid asuvad kesklinnas jalutuskäigu kaugusel ning kõik küsimused on Euroopa Liidu teemal.

Kontrollpunkte võib läbida vabalt valitud järjekorras. Kontrollpunkti jõudes avaneb ekraanil kolme valikvastusega küsimus, millele peab edasi liikumiseks vastama. Vale vastus ei takista mängu jätkamist, eesmärk on kontrollpunktid läbida ja punkte koguda. Mängureeglid leiad siit.

Mängu saab mängida 9. mail ajavahemikus 9.00–17.00.

Alusta mängu Tallinnas

Tallinna mängu QR kood

Alusta mängu Narvas

Narva mängu QR kood

Euroopa päev Tallinnas

9. mail saab Tallinnas osaleda põnevas orienteerumismängus, kuulata arutelu Eesti ja ELi tuleviku üle ning lõpetada päeva suurejoonelise kontserdiga Vabaduse väljakul.

Seminar „Minu Eesti, minu Euroopa. 20 aastat hiljem“

Üritusteala „Meie Euroopa. Meie NATO“

Näha saab mitmesugust tehnikat, tutvuda Euroopa Liidu riikide maitsete ja kultuuridega, veeta aega telkides väljapanekuid uudistades ning arutelu kuulates. Kohal on ka politseikoerad, kes huvilistele oma oskusi esitlevad. Euroopa Liidu telgis on avatud Slava Ukraina kohvik, mille missiooniks on toetada Ukrainat ja ukrainlasi.

Inimõiguste Keskuse telk

Inimõiguste keskus korraldab Vabaduse väljakul algusega kell 15:15 arutelu „Minu hääl Euroopas: vestlus Euroopa Parlamendi kandidaatidega“.

Välisministeeriumi kontsert „Meie Euroopa. Meie NATO“

Näitused Tallinnas

Näitus Tammsaare pargis

Tammsaare pargis saab alates 26. aprillist vaadata näitust „Minu Eesti, minu Euroopa“, mis juhib tähelepanu sellele, mida Euroopa Liitu kuulumine meile on andnud, kuid mida me oma igapäevaelus ei pruugi märgatagi.

Tammsaare pargi näitus 2024

Näitus "10 põhjust minna valima"

Balti jaama turul saab 9. maist 9. juunini vaadata Euroopa Parlamendi büroo korraldatud näitust "10 põhjust minna valima". AW stuffi loodud vahvad tegelased jagavad oma põhjusi, miks anda oma hääl juunis toimuvatel Euroopa Parlamendi valimistel. Miks on sinu meelest oluline minna valima? Saada meile oma vastus valimispäevaks 9. juunil ja võid võita Euroopa Parlamendi meeneid.

Saada oma vastus siin

Parlamendi büroo näitus

Euroopa päev Narvas

Narvas alustame Euroopa päeva tähistamist juba 8. mail, mil linnarahval avaneb võimalus osa saada põnevatest kultuuriüritustest. 9. mail saab Narvas osaleda orienteerumismängus ja Ida-Viru tulevikumessil ning päev lõpeb suur kontserdiga!

Kultuuriüritused Narvas

8. mai ürituste kava:

  • 11.30–16.00 XI Ida-Virumaa kultuurifoorum TÜ Narva Kolledžis
  • 16.00–17.45 Stockholmi väljaku avamine
  • 18.00–19.15 Muusika- ja luuleetendus „Piir“ Narva Raekojas
  • 19.30–20.30 Liina Siibi (Eesti) ja Kaisu Koivisto (Soome) näituste avamine Narva kunstiresidentuuris (NART)
  • 20.30–22.30 Euroopa öökino: 2022. aastal Euroopa parima filmi tiitli pälvinud “Kurbuse kolmnurk” (režissöör Ruben Östlund) Narva kunstiresidentuuri kinosaalis (Joala 18, Narva) – TASUTA!

Filmilavastamise kõrgklass, absurdihõnguline satiir-komöödia “Kurbuse kolmnurk” paneb vaatajad mõtlema nii meid ümbritseva linnastunud maailma kui meie sisse harjunud kummaliste tavade ja harjumuste üle. Kas me oleme lootusetult kaugenenud oma ürgsest minast või on see meie sees veel siiski kuskil alles? Filmi tegevus jälgib pururikka seltskonna kruiisi luksusjahil, mille alkoholilembene kapten avastab tormi saabudes endas mässumeelsuse ja initsieerib sündmused, kus pööratakse pea peale kogu sotsiaalne hierarhia ning kõike peavad end uues rollis taasavastama.

„Kurbuse kolmnurk“ tõi Ruben Östlundile teise Cannes’i Kuldse palmioksa. Film on ka hea näide Euroopa koostööst, kuna tegemist on Rootsi, Prantsusmaa, UK, Saksamaa ja Türgi ühisfilmiga.

Fotonäitus “Narva – 20 aastat Euroopas”

Narva Raekoja platsil saab Euroopa päeval näha fotonäitust « Narva – 20 aastat Euroopas », mis tutvustab Narva linna arengut Euroopa Liiduga liitumisest 20 aastat tagasi kuni tänaseni. Näitus jääb vaatajate jaoks üles kaheks nädalaks.

Ida-Viru tulevikumess

Kontsert Narvas

Euroopa päev Tartus

Euroopast räägitakse 9. mail ka Tartus, kus TÜ Johan Skytte poliitikauuringute instituudi korraldatud seminaril vaadatakse tagasi Eesti 20 aastale ELis, aga räägitakse ka eelseisvatest Euroopa Parlamendi valimistest ja ELi edasisest laienemisest.

Seminar toimub Tartu Ülikooli muuseumi valges saalis (Lossi 25) kell 13.00–17.30.

Seminari info ja registreerimine

Vestlusring Euroopa Parlamendi kandidaatidega: Rohemajandusele üleminek Eestis – väljakutsed ja lahendused

Vestlusring Tartus 2024

Euroopa Roheline Liikumine ja Rahvusvaheliste Suhete Ring kutsuvad Euroopa Parlamendi valimiste-eelsele roheleppe teemalisele arutelule Euroopa päeval 9. mail kell 18-20 Tartus Genialistide Klubisse. Nii ettevõtetele kui ka tavainimestele seostub rohelepe eelkõige rohepöörde mõistega, mis näib endaga toovat vaid lisakohustusi, rangeid nõudmisi ja maksukoormust. Väga vähe räägitakse aga roheleppe positiivsetest aspektidest, mis vajaks avalikkuses rohkem käsitlemist. Rohelepe on ELi pikaajaliste eesmärkide oluliseks osaks ning on aeg, et avalikkus mõistaks leppe olulisust, ning et Eesti paneks roheleppe eesmärgid enda kasuks tööle. Kohtumisel kaardistame Eestile keskendudes rohemajanduse väljakutsed ja lahendused - arutame, millist kasu ja kuidas Eesti roheleppest saab. Muuhulgas arutame, mida saaks teha, et roheleppest saadavat tulu võimendada. Uurime, milline roll on viimases EP kandidaatidel ning kuidas nad plaanivad Euroopa tasemel Eesti eest seista.

Debateerivad Euroopa Parlamendi erakondade kandidaadid. Arutellu on kaasatud ka rohemajanduse valdkonna ekspertkõnelejad.

#EPvalimised2024 #rohedebatt #EUClimatePac

Sündmust toimumist ja korraldamist toetab Euroopa Kliimapakti projekt.

Liitu aruteluga siin

 

19.00 kontsert „Tähendamissõna moonist“ Heino Elleri Muusikakooli Tubina saalis (Lossi 15).

Adam Strug (Poola; vokaal, akordion) esitab Czesław Miłoszi tekstidele loodud muusikat. Teda saadab ansambel koosseisus Szczepan Pospieszalski (trompet), Tomek Stawiecki (klarnet), Hipolit Woźniak (kontrabass) ja Mateusz Kowalski (trummid).

Kirjandusfestivali Prima Vista raames toimuval kontserdil esitatakse esmakordselt Adam Strugi originaalkompositsioone, mis on pühendatud silmapaistvale loojale ja Nobeli preemia laureaadile Czesław Miłoszile tema 20. surma-aastapäeva puhul. Kontserdi kestus on üks tund.

Kontserdi korraldab Adam Mickiewiczi Instituut. Projekti toetab Poola Vabariigi Kultuuri-ja Rahvuspärandiministeeriumi fond.

Vaata kontserdi infot siit

Euroopa päev väiksemates linnades

Haapsalu

9. mail on kõik oodatud mängima Euroopa päeva orienteerumismängu, mille käigus läbitakse mobiiltelefoniga linna eri paigus asuvaid kontrollpunkte, vastates küsimustele Euroopa Liidu kohta.

Hiiumaa

10. mai toimub Kärdla kultuurimajas konverents Eesti julgeolek- 20 aastat NATOga.

6.-12 maini toimub Euroopa päeva orienteerumismäng Kärdlas

Euroopa päev Hiiumaa 2024

Kohtla-Järve

Euroopa-teemaline orienteerumismäng Kohtla-Järvel 6.-8. mail 2024

Mängus saad proovile panna oma teadmised Euroopa Liidust ja tutvuda lähemalt kodulinnaga! Kohtla-Järve kaardile on märgitud 10 kontrollpunkti, mille võid läbida vabalt valitud järjekorras. Kõik objektid on ehitatud või renoveeritud Euroopa Liidu toel.Rajale minekuks tuleb oma nutivahendisse laadida Navicupi rakendus.

Võitjate vahel loositakse välja Pargi Keskuse 100-eurone kinkekaart ja meeneid mitmetelt koostööpartneritelt.

Euroopa Parlamendi kandidaatide valimisdebatt

9. mail kell 11 toimub Euroopa Parlamendi kandidaatide valimisdebatt Taltechi Virumaa kolledžis Kohtla-Järvel ning otseülekanne veebis. Debati fookuses on piirialade julgeoleku laiem tähendus.

Euroopa päev 2024 Kohtla-Järve

Kuressaare

Euroopa päeva tähistatakse 4. mail algusega kell 14:00 koos Kuressaare linna sünnipäevaga avalikul üritusel Kuressaare lossipargi kõlakojas.

Kuressaare sünnipäev 2024

Valga

9. mail toimub Valga-Valka kaksiklinnas Euroopa Päeva seiklusorienteerumine. Osalejatel on võimalik läbida linna erinevaid kontrollpunkte ja vastata küsimustele seoses Euroopa Liidu ning NATOga.

Valga Euroopa päev 2024

Võru

Võru keskväljakul tähistatakse Euroopa päeva 9. mail kell 16.00–20.00.  Avatud on laat UMA MEKK, üles astuvad kohalikud esinejad (16.00–18.00) ning toimub Euroopa Parlamendi valimiste debatt (18.00–19.00). Õhtu lõpetab Daniel Levi kontsert (19.00–20.00).

Uma Mekk laat 2024

Tartu Ülikooli teaduskooli videoloeng

Eesti hääl Euroopas – videosari sotsiaalmeedias

Mis on Euroopa päev?