Komisjoni väljavalitud strateegiliste tooraineprojektide seas on ka Eesti idufirma projekt - Euroopa Komisjon
Põhisisu juurde
Esindus Eestis
  • Pressiteade
  • 25. märts 2025
  • Esindus Eestis
  • 2 min lugemist

Komisjoni väljavalitud strateegiliste tooraineprojektide seas on ka Eesti idufirma projekt

Upcatalyst Gary

Komisjon on toetamiseks välja valinud 47 strateegilist projekti, mille eesmärk on suurendada omamaist toorainevõimekust, tugevdada Euroopa toorainete väärtusahelat ja mitmekesistada tarneallikaid. Strateegiliseks projektiks nimetamine tähendab lihtsustatud loamenetlusi ja lihtsamat juurepääsu rahastamisele. Projektid toetavad kriitilise tähtsusega toorainete määruse rakendamist, mille eesmärk on tagada, et selliste toorainete kaevandamine, töötlemine ja ringlussevõtt Euroopas moodustaks 2030. aastaks vastavalt 10%, 40% ja 25% ELi nõudlusest.

Heaolu ja tööstusstrateegia eest vastutav juhtiv asepresident Stéphane Séjourné: Kõigi strateegiliste tarneahelate alguses on tooraine. Need on hädavajalikud meie maailmajao süsinikuheite vähendamiseks. Praegu on aga Euroopa paljude kõige vajalikumate toorainete hankimisel sõltuv kolmandatest riikidest. Peame suurendama oma toodangut, mitmekesistama välistarneid ja looma varusid. Täna määrasime kindlaks 47 uut strateegilist projekti, mis aitavad meile tagada omamaise tooraine. See on pöördeline hetk Euroopa tööstusliku suveräänsuse jaoks.“

Eestist saab toetust UP Catalysti projekt 

Eestist on väljavalitud projektide seas tehnoloogiasektori idufirma UP Catalysti projekt, mille eesmärk on muuta kasvuhoonegaas CO2 akudes kasutatavaks grafiidiks. Lisaks Eestile saavad toetust projektid veel 12 ELi liikmesriigist: Belgia, Prantsusmaa, Itaalia, Saksamaa, Hispaania, Tšehhi, Kreeka, Rootsi, Soome, Portugal, Poola ja Rumeenia. Projektide keskmes on üks või mitu tooraine väärtusahela segmenti. 25 projekti puhul on selleks kaevandamistegevus, ülejäänutest 24 tegelevad töötlemise, 10 ringlussevõtu ja 2 toorainete asendamisega. Kokku hõlmavad need projektid kriitilise tähtsusega toorainete määruses loetletud 17 strateegilisest toorainest 14. ELi akutooraine väärtusahela seisukohast on eriti olulised need projektid, mis on orienteeritud liitiumile (22), niklile (12), koobaltile (10), mangaanile (7) ning grafiidile (11). Nende projektidega tagatakse, et EL suudab täielikult täita liitiumi ja koobalti kaevandamise, töötlemise ja ringlussevõtu 2030. aasta eesmärgid ning teeb märkimisväärseid edusamme ka grafiidi, nikli ja mangaani valdkonnas. Lisaks neile aitavad magneesiumi (1) ja volframiga (3) seotud strateegilised projektid suurendada ELi kaitsetööstuse vastupanuvõimet.

Kõik väljavalitud projektid aitavad tagada ELi strateegiliste toorainete tarnekindlust, vastavad keskkonnaalastele, sotsiaalsetele ja äriühingu üldjuhtimisega seotud kriteeriumidele ning on tehniliselt teostatavad. Samuti on valitud projektidel kogu ELile kasu toov piiriülene mõõde.

Kasu valitud projektidele

47 strateegilise projekti käivitamiseks kulub kapitaliinvesteeringuna kokku 22,5 miljardit eurot. Komisjon, liikmesriigid, kohalikud omavalitsused ja finantseerimisasutused toetavad ühiselt strateegiliste projektide arendamist, et need saaksid projekti algfaasis ELi või riiklikku toetust. Arendajad saavad kasutada koordineeritud toetust rahastamisele juurdepääsuks ja asjaomaste ostjatega ühenduse loomiseks. Lihtsustatakse ka loamenetlusi, et tagada projektiarendajate jaoks prognoositavus kooskõlas keskkonna-, sotsiaal- ja juhtimisstandarditega. Kriitiliste toorainete määruse kohaselt ei tohiks loamenetlus kaevandamisprojektide puhul kesta kauem kui 27 kuud ja muude projektide puhul 15 kuud. Praegu võivad loamenetlused mõnikord kesta 5–10 aastat. 

Taust

Kriitiliste toorainete määrus jõustus 23. mail 2024. Samal päeval kuulutas komisjon välja projektikonkursi strateegiliste projektide leidmiseks. Konkursi tähtaeg oli 22. august 2024. Konkursi tulemuste alusel valis komisjon välja sobivad strateegiliste toorainete kaevandamise, töötlemise, ringlussevõtu või asendamise projektid. Komisjon sai taotlusi ka kolmandates riikides asuvate projektide kohta. Otsus selliste projektide võimaliku valiku kohta võetakse vastu hiljem. Peagi tehakse teatavaks uue projektikonkursi tähtaeg, mis praegu on kavandatud suve lõpuks.  

Lisateave

Täismahus pressiteade

Kõigi väljavalitud strateegiliste projektide loetelu

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
25. märts 2025
Autor
Esindus Eestis