Põhisisu juurde
Esindus Eestis
Euroopa päev

Euroopa päev 2024

Euroopa päev 2024

Tänavu 1. mail täitub Eestil 20 aastat Euroopa Liidu ja NATO liikmena. Eestist sai ELi liikmesriik 2004. aastal pärast kuus aastat kestnud ühinemisläbirääkimisi. Meiega koos liitusid ELiga Läti, Leedu, Poola, Ungari, Tšehhi, Slovakkia, Sloveenia, Malta ja Küpros. Liitumine Euroopa Liidu ja NATOga on andnud meile kindluse, et me ei ole enam kunagi üksi. Ühiste väärtuste ja eesmärkidega Euroopa riikide perre kuulumine teeb Eesti suuremaks. Oleme otsustajad laua taga, kes mõjutavad ühtmoodi nii Eestit kui ka teisi riike Euroopa Liidus, samuti kogu ülejäänud maailma. Meid usaldatakse, meid kuulatakse ja meiega arvestatakse. See on väikeriigi jaoks parim tagatis oma saatust ja tulevikku ise määrata. Euroopa Liit areneb pidevalt edasi ja seda arengut suunab ka Eesti. Saame kasutada oma kogemusi, et aidata ka teisi Euroopa Liitu pürgivaid riike, sealhulgas ka Ukrainat teel NATO-sse ja Euroopa Liitu. Tähtsad kuupäevad sel varasuvel on ka 7.–9.juuni, mil toimuvad Euroopa Parlamendi valimised.

Oma teekonda Euroopa Liidus tähistame kogu aasta vältel mitmesuguste projektide ja sündmustega, sest meil on, mida tähistada ja mille üle uhkust tunda. Nagu ikka, kulmineeruvad sündmused Euroopa päeval, 9. mail, mil korraldame Vabamus oma traditsioonilise seminari, kuulutame välja aasta eurooplase, seekord ka aastate eurooplase, ning koostöös välisministeeriumiga võimsa kontserdi Tallinnas Vabaduse väljakul. Sama suurejoonelise sündmusega rõõmustame tänavu ka narvakaid – linna keskväljakul on kavas suur kontsert ja töömess. Euroopa-teemadest räägitakse Euroopa päeval ka Tartus, kus Skytte Instituudi korraldatud seminaril vaadatakse tagasi Eesti 20 aastale ELis, aga ka eelseisvatele Euroopa valimistele ja ELi laienemisele. Tallinna ja Tartu seminaril on kavas esitleda Euroopa Komisjoni Eesti esinduse ja Riigikantselei toel ilmuvat raamatut, mis on pühendatud Eesti ELi kuulumise 20 aastale. Aprillis ja mais korraldame koostöös Europe Direct’i teabekeskustega Eesti eri paigus Euroopa Parlamenti pürgivate kandidaatidega arutelusid. Tallinnas Tammsaare pargis saab alates aprilli lõpust vaadata näitust „Minu Eesti, minu Euroopa“, kus juhime tähelepanu sellele, mida Euroopa Liitu kuulumine meile on andnud, kuid mida me oma igapäevaelus ei pruugi märgatagi.

Ootame ka Sind Euroopa päeva sündmustest osa saama!

Hoia end kursis, täiendame jooksvalt oma kodulehte uue infoga! Jälgi ka meie sotsiaalmeediakanaleid, kus on kavas korraldada ägedaid mänge ja loosida välja auhindu.

Mis on Euroopa päev?