День Европы (на русском языке)
Tänavu 1. mail täitub Eestil 20 aastat Euroopa Liidu ja NATO liikmena. Eestist sai ELi liikmesriik 2004. aastal pärast kuus aastat kestnud ühinemisläbirääkimisi. Meiega koos liitusid ELiga Läti, Leedu, Poola, Ungari, Tšehhi, Slovakkia, Sloveenia, Malta ja Küpros. Liitumine Euroopa Liidu ja NATOga on andnud meile kindluse, et me ei ole enam kunagi üksi. Tähtis kuupäev sel varasuvel on ka 9.juuni, mil toimuvad Euroopa Parlamendi valimised.
Oma teekonda Euroopa Liidus tähistame kogu aasta vältel mitmesuguste projektide ja üritustega, sest meil on, mida tähistada ja mille üle uhkust tunda. Nagu ikka, kulmineeruvad sündmused Euroopa päeval, 9. mail, mil korraldame suuremad rahvaüritused Tallinnas ning Narvas, lisaks hulgaliselt tegevusi väiksemates linnades.
Raamat „Minu Eesti, minu Euroopa. 20 aastat hiljem“
Tänavuse juubeliaasta puhul esitleme Tallinna ja Tartu seminaril Euroopa Komisjoni Eesti esinduse ja riigikantselei toel ilmuvat raamatut „Minu Eesti, minu Euroopa. 20 aastat hiljem“. Raamat on tagasivaade Eesti teekonnale Euroopa Liidus nende inimeste pilgu läbi, kes ühel või teisel moel on selle teekonnaga seotud olnud. Raamatu jaoks on intervjuu andnud paljud tuntud inimesed, teiste seas peaminister Kaja Kallas, president Kersti Kaljulaid ja ettevõtja Sten Tamkivi. Esseede autorite seast leiab nii tuntud kirjaniku Tõnu Õnnepalu kui ka 2004. aastal juba Euroopa Liitu kuuluvas Eestis sündinud noore tudengi Anna Milena Linderi.
Kõigile huvilistele on raamat peagi kättesaadav Rahva Raamatu poodides.
Intervjuude põhjal on valminud ka samanimeline saade, mis on eetris 01. mail kell 20:00 ETV kanalis.
Orienteerumismäng kooliklassidele Tallinnas ja Narvas
Mängus osalejad esindavad oma klassi – mida enam osalejaid ühest klassist, seda suurem võimalus loosiauhind võita! Sel korral on osalema oodatud ka kaitseliidu noorteorganisatsioonid oma rühmadega. Peaauhinnaks on 2000-eurone ekskursioon kogu klassile.
Rajale minekuks tuleb oma nutivahendisse laadida Navicupi rakendus (mäng muutub aktiivseks 9. mail kell 9.00). Seejärel avaneb ekraanil 10 orienteerumispunktiga tähistatud Tallinna või Narva kaart.
Kõik Tallinna mängu kontrollpunktid on mõne Euroopa Liidu riigi saatkonna või Eesti ametiasutuse juures. Paljud saatkonnad ja hooned ootavad külalisi ka oma ruumidesse, et tutvustada väljapanekuid ja pakkuda huvitavaid tegevusi. Mängus osalemine annab hea võimaluse näha hooneid ja paiku, kuhu tavaliselt ei pääse.
Narva mängu kontrollpunktid asuvad kesklinnas jalutuskäigu kaugusel ning kõik küsimused on Euroopa Liidu teemal.
Kontrollpunkte võib läbida vabalt valitud järjekorras. Kontrollpunkti jõudes avaneb ekraanil kolme valikvastusega küsimus, millele peab edasi liikumiseks vastama. Vale vastus ei takista mängu jätkamist, eesmärk on kontrollpunktid läbida ja punkte koguda. Mängureeglid leiad siit.
Mängu saab mängida 9. mail ajavahemikus 9.00–17.00.
Euroopa päev Tallinnas
9. mail saab Tallinnas osaleda põnevas orienteerumismängus, kuulata arutelu Eesti ja ELi tuleviku üle ning lõpetada päeva suurejoonelise kontserdiga Vabaduse väljakul.
Seminar „Minu Eesti, minu Euroopa. 20 aastat hiljem“
Kutsume teid jälgima Euroopa päeva seminari ja tänavuse aasta eurooplaseväljakuulutamist 9. mail kell 13.15–14.15. Seekord kuulutame välja ka aastate eurooplase, kes on viimase 20 aasta jooksul eriti märkimisväärselt panustanud Eesti teekonda Euroopa Liidus.
Eesti seniste saavutuste ja tulevikuväljavaadete üle Euroopa Liidus arutlevad president Toomas Hendrik Ilves, president Kersti Kaljulaid, peaminister Kaja Kallas ja Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Kadri Simson. Arutelu juhib ajakirjanik Johannes Tralla.
Vali oma lemmik aasta eurooplane 2024
Aasta eurooplase hääletus on lõppenud.
Üritusteala „Meie Euroopa. Meie NATO“
9. mail kell 15–18 on Vabaduse väljakul avatud üritusteala „Meie Euroopa. Meie NATO“. Kell 15 kõlab Jaani kiriku tornist Euroopa Liidu hümn ning seejärel heiskavad Vabariigi Valitsuse liikmed Vabadussõja võidusamba lipumasti pidulikult Eesti, Euroopa Liidu ja NATO lipud.
Seejärel on kõik huvilised oodatud Vabaduse väljakul avatud ELi ja NATO üritustealale, kus oma väljapanekutega on kohal Euroopa Liidu riikide saatkonnad ja Euroopa Liiduga seotud organisatsioonid, aga ka Eesti NATO liitlased Prantsuse väed Eestis, politsei- ja piirivalveamet, päästeamet, kaitseliit, kaitseressursside amet ning kaitsevägi. Euroopa Kultuuripealinn Tartu 2024 on platsil oma esindusega. Muusikalise meeleolu loob sõjaväeorkester ja politseiorkester.
Näha saab mitmesugust tehnikat, tutvuda Euroopa Liidu riikide maitsete ja kultuuridega, veeta aega telkides väljapanekuid uudistades ning arutelu kuulates. Kohal on ka politseikoerad, kes huvilistele oma oskusi esitlevad. Euroopa Liidu telgis on avatud Slava Ukraina kohvik, mille missiooniks on toetada Ukrainat ja ukrainlasi.
Inimõiguste Keskuse telk
Inimõiguste keskus korraldab Vabaduse väljakul algusega kell 15:15 arutelu „Minu hääl Euroopas: vestlus Euroopa Parlamendi kandidaatidega“.
Välisministeeriumi kontsert „Meie Euroopa. Meie NATO“
Euroopa päeva kontsert tuleb taas! Kontsert toimub Vabaduse väljakul kell 18–21 ning ülekanne ETV ja ETV+ kanalil kell 19.30–21.00.
Sel korral esinevad Bedwetters, nublu ja Gameboy Tetris, Tommy Cash. Tule koos meiega Euroopa ühtsust tähistama!
Kontsert on kõigile tasuta.
Näitused Tallinnas
Näitus Tammsaare pargis
Tammsaare pargis saab alates 26. aprillist vaadata näitust „Minu Eesti, minu Euroopa“, mis juhib tähelepanu sellele, mida Euroopa Liitu kuulumine meile on andnud, kuid mida me oma igapäevaelus ei pruugi märgatagi.
Näitus "10 põhjust minna valima"
Balti jaama turul saab 9. maist 9. juunini vaadata Euroopa Parlamendi büroo korraldatud näitust "10 põhjust minna valima". AW stuffi loodud vahvad tegelased jagavad oma põhjusi, miks anda oma hääl juunis toimuvatel Euroopa Parlamendi valimistel. Miks on sinu meelest oluline minna valima? Saada meile oma vastus valimispäevaks 9. juunil ja võid võita Euroopa Parlamendi meeneid.
Euroopa päev Narvas
Narvas alustame Euroopa päeva tähistamist juba 8. mail, mil linnarahval avaneb võimalus osa saada põnevatest kultuuriüritustest. 9. mail saab Narvas osaleda orienteerumismängus ja Ida-Viru tulevikumessil ning päev lõpeb suur kontserdiga!
Kultuuriüritused Narvas
8. mai ürituste kava:
- 11.30–16.00 XI Ida-Virumaa kultuurifoorum TÜ Narva Kolledžis
- 16.00–17.45 Stockholmi väljaku avamine
- 18.00–19.15 Muusika- ja luuleetendus „Piir“ Narva Raekojas
- 19.30–20.30 Liina Siibi (Eesti) ja Kaisu Koivisto (Soome) näituste avamine Narva kunstiresidentuuris (NART)
- 20.30–22.30 Euroopa öökino: 2022. aastal Euroopa parima filmi tiitli pälvinud “Kurbuse kolmnurk” (režissöör Ruben Östlund) Narva kunstiresidentuuri kinosaalis (Joala 18, Narva) – TASUTA!
Filmilavastamise kõrgklass, absurdihõnguline satiir-komöödia “Kurbuse kolmnurk” paneb vaatajad mõtlema nii meid ümbritseva linnastunud maailma kui meie sisse harjunud kummaliste tavade ja harjumuste üle. Kas me oleme lootusetult kaugenenud oma ürgsest minast või on see meie sees veel siiski kuskil alles? Filmi tegevus jälgib pururikka seltskonna kruiisi luksusjahil, mille alkoholilembene kapten avastab tormi saabudes endas mässumeelsuse ja initsieerib sündmused, kus pööratakse pea peale kogu sotsiaalne hierarhia ning kõike peavad end uues rollis taasavastama.
„Kurbuse kolmnurk“ tõi Ruben Östlundile teise Cannes’i Kuldse palmioksa. Film on ka hea näide Euroopa koostööst, kuna tegemist on Rootsi, Prantsusmaa, UK, Saksamaa ja Türgi ühisfilmiga.
Fotonäitus “Narva – 20 aastat Euroopas”
Narva Raekoja platsil saab Euroopa päeval näha fotonäitust « Narva – 20 aastat Euroopas », mis tutvustab Narva linna arengut Euroopa Liiduga liitumisest 20 aastat tagasi kuni tänaseni. Näitus jääb vaatajate jaoks üles kaheks nädalaks.
Ida-Viru tulevikumess
9. mail kell 15.00–17.00 toimub Narva kolledžis Ida-Viru tulevikumess, kus kutse- ja kõrgkoolid, ettevõtted ja toetusi vahendavad asutused jagavad kohalikele infot õppimis- ja töövõimaluste kohta Ida-Viru piirkonnas. Töötukassa pakub kohapeal võimalust kiireks karjäärinõustamiseks. Enamik messil osalevaid ettevõtteid ja haridusasutusi on saanud Euroopa Liidu õiglase ülemineku fondi tuge Ida-Viru majanduskeskkonna mitmekesistamiseks ja haridusprogrammide arendamiseks.
Kontsert Narvas
9. mail kell 17.00 Narva Raekoja platsil toimuval avalikul tasuta kontserdil astuvad lavale nii kohalike lemmikud Uku Suviste ja päris oma narvakas Alika koos Narva Sümfooniaorkestriga kui ka pop-rokkansambel Smilers. Kontserdil esitavad vahepalasid Kohtla-Järve Gümnaasiumi folkrokkbänd KRATT.
Vahetult enne, kell 16.15 astub lavale Kohtla-Järve Gümnaasiumi noorteorkester.
Kontserdi alguses esinevad sõnavõtuga president Alar Karis, Narva linnapea Jaan Toots ja Rootsi suursaadik Ingrid Tersman.
Kohvikuteala ja Euroopa-teemalise infotelgi avame kell 15.00.
Euroopa päev Tartus
Euroopast räägitakse 9. mail ka Tartus, kus TÜ Johan Skytte poliitikauuringute instituudi korraldatud seminaril vaadatakse tagasi Eesti 20 aastale ELis, aga räägitakse ka eelseisvatest Euroopa Parlamendi valimistest ja ELi edasisest laienemisest.
Seminar toimub Tartu Ülikooli muuseumi valges saalis (Lossi 25) kell 13.00–17.30.
9. mail kell 19:00 avab De Structura Tartu Ülikooli raamatukogu ees projekti „Sina otsustad“. Projekti raames loodud valimiskell hakkab tiksuma Euroopa päeval, mil valimispäevani jääb täpselt kuu aega.
Valimiskella installatsioon on loodud taastöödeldud plastist ning selle ümber paigutuvad liitreaalsuse markerid, kus saab näha erinevaid Euroopa Liidu kaasrahastatud projekte Tartus. Sellega juhitakse tähelepanu ELi rollile ja tegevusele kohalikul tasandil, nii Tartus kui mujal.
Valimiskella avamisele eelneb arutelu teemal „Kuidas toetada kunstisektorit rohelise ülemineku ajal?“, mis algab kell 17.00 Tartu Ülikooli raamatukogu Kodavere seminariruumis. Arutelu toimub inglise keeles.
Vestlusring Euroopa Parlamendi kandidaatidega: Rohemajandusele üleminek Eestis – väljakutsed ja lahendused
Euroopa Roheline Liikumine ja Rahvusvaheliste Suhete Ring kutsuvad Euroopa Parlamendi valimiste-eelsele roheleppe teemalisele arutelule Euroopa päeval 9. mail kell 18-20 Tartus Genialistide Klubisse. Nii ettevõtetele kui ka tavainimestele seostub rohelepe eelkõige rohepöörde mõistega, mis näib endaga toovat vaid lisakohustusi, rangeid nõudmisi ja maksukoormust. Väga vähe räägitakse aga roheleppe positiivsetest aspektidest, mis vajaks avalikkuses rohkem käsitlemist. Rohelepe on ELi pikaajaliste eesmärkide oluliseks osaks ning on aeg, et avalikkus mõistaks leppe olulisust, ning et Eesti paneks roheleppe eesmärgid enda kasuks tööle. Kohtumisel kaardistame Eestile keskendudes rohemajanduse väljakutsed ja lahendused - arutame, millist kasu ja kuidas Eesti roheleppest saab. Muuhulgas arutame, mida saaks teha, et roheleppest saadavat tulu võimendada. Uurime, milline roll on viimases EP kandidaatidel ning kuidas nad plaanivad Euroopa tasemel Eesti eest seista.
Debateerivad Euroopa Parlamendi erakondade kandidaadid. Arutellu on kaasatud ka rohemajanduse valdkonna ekspertkõnelejad.
#EPvalimised2024 #rohedebatt #EUClimatePac
Sündmust toimumist ja korraldamist toetab Euroopa Kliimapakti projekt.
19.00 kontsert „Tähendamissõna moonist“ Heino Elleri Muusikakooli Tubina saalis (Lossi 15).
Adam Strug (Poola; vokaal, akordion) esitab Czesław Miłoszi tekstidele loodud muusikat. Teda saadab ansambel koosseisus Szczepan Pospieszalski (trompet), Tomek Stawiecki (klarnet), Hipolit Woźniak (kontrabass) ja Mateusz Kowalski (trummid).
Kirjandusfestivali Prima Vista raames toimuval kontserdil esitatakse esmakordselt Adam Strugi originaalkompositsioone, mis on pühendatud silmapaistvale loojale ja Nobeli preemia laureaadile Czesław Miłoszile tema 20. surma-aastapäeva puhul. Kontserdi kestus on üks tund.
Kontserdi korraldab Adam Mickiewiczi Instituut. Projekti toetab Poola Vabariigi Kultuuri-ja Rahvuspärandiministeeriumi fond.
Euroopa päev väiksemates linnades
Eesti väiksemates linnades korraldavad Euroopa päeva üritusi Europe Directi keskused koostöös linna- ja vallavalitsustega.
Haapsalu
9. mail on kõik oodatud mängima Euroopa päeva orienteerumismängu, mille käigus läbitakse mobiiltelefoniga linna eri paigus asuvaid kontrollpunkte, vastates küsimustele Euroopa Liidu kohta.
Hiiumaa
10. mai toimub Kärdla kultuurimajas konverents Eesti julgeolek- 20 aastat NATOga.
6.-12 maini toimub Euroopa päeva orienteerumismäng Kärdlas
Kohtla-Järve
Euroopa-teemaline orienteerumismäng Kohtla-Järvel 6.-8. mail 2024
Mängus saad proovile panna oma teadmised Euroopa Liidust ja tutvuda lähemalt kodulinnaga! Kohtla-Järve kaardile on märgitud 10 kontrollpunkti, mille võid läbida vabalt valitud järjekorras. Kõik objektid on ehitatud või renoveeritud Euroopa Liidu toel.Rajale minekuks tuleb oma nutivahendisse laadida Navicupi rakendus.
Võitjate vahel loositakse välja Pargi Keskuse 100-eurone kinkekaart ja meeneid mitmetelt koostööpartneritelt.
Euroopa Parlamendi kandidaatide valimisdebatt
9. mail kell 11 toimub Euroopa Parlamendi kandidaatide valimisdebatt Taltechi Virumaa kolledžis Kohtla-Järvel ning otseülekanne veebis. Debati fookuses on piirialade julgeoleku laiem tähendus.
Kuressaare
Euroopa päeva tähistatakse 4. mail algusega kell 14:00 koos Kuressaare linna sünnipäevaga avalikul üritusel Kuressaare lossipargi kõlakojas.
Valga
9. mail toimub Valga-Valka kaksiklinnas Euroopa Päeva seiklusorienteerumine. Osalejatel on võimalik läbida linna erinevaid kontrollpunkte ja vastata küsimustele seoses Euroopa Liidu ning NATOga.
Võru keskväljakul tähistatakse Euroopa päeva 9. mail kell 16.00–20.00. Avatud on laat UMA MEKK, üles astuvad kohalikud esinejad (16.00–18.00) ning toimub Euroopa Parlamendi valimiste debatt (18.00–19.00). Õhtu lõpetab Daniel Levi kontsert (19.00–20.00).
Tartu Ülikooli teaduskooli videoloeng
Euroopa päeva raames korraldab Tartu Ülikooli teaduskool koostöös Euroopa Parlamendi Eesti bürooga 9.-12. klassidele põneva videoloengu „10 mõjutusvõtet, mis meie arvamusi ja hoiakuid mudivad". Loengu eesmärgiks on aidata noortel teha Euroopa Parlamendi valimistel kaalutletud valik ja hoiduda väärinfo manipulatsioonidest sotsiaalmeedias. Loengu lektoriks on Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi meediauuringute kaasprofessor Maria Murumaa-Mengel ning see toimub otseülekandes teisipäeval, 7. mail 2024 kell 11.30-12.30 aadressil https://uttv.ee/.
Eesti hääl Euroopas – videosari sotsiaalmeedias
Eesti on ELi liikmesusest palju kasu saanud, aga Eesti on ka Euroopale palju andnud. Näiteks meie inimesed, kelle igapäevatöö Euroopa Liidu asutustes on aidanud kaasa nii Eesti kui Euroopa arengule. Sotsiaalmeedia vahendusel jagame teiega videoid, kus tutvustame Euroopa Liidu asutustes töötavate eestlaste töid ja tegemisi ning näitame, kuidas kõlab Eesti hääl Euroopas.
Mis on Euroopa päev?
Igal aastal 9. mail tähistatakse Euroopa päeval rahu ja ühtsust Euroopas. Sellel kuupäeval on ajaloolise Schumani deklaratsiooni aastapäev. 1950. aastal Pariisis peetud kõnes esitas Prantsusmaa välisminister Robert Schuman oma idee uut liiki poliitilise koostöö kohta Euroopas, mis muudaks sõja Euroopa rahvaste vahel mõeldamatuks.
Ta nägi ette Euroopa institutsiooni loomise, mis ühendaks söe- ja terasetootmise ning juhiks seda. Vähem kui aasta pärast allkirjastatigi sellise organisatsiooni loomise leping. Schumani ettepanekut peetakse praeguse Euroopa Liidu alguseks.
Korraldajad
Välisministeerium, Euroopa Komisjoni Eesti esindus, Euroopa Parlamendi büroo, riigikantselei, riigi tugiteenuste keskus.
Kaaskorraldajad: Euroopa Liidu riikide saatkonnad Eestis, kaitsevägi, kaitseliit, päästeamet, politsei- ja piirivalveamet, sõjaväeorkester, Europe Directi keskused, Narva linnavalitsus, Eesti töötukassa, Narva kunstiresidentuur (NART), rahandusministeerium.