Põhisisu juurde
Euroopa Komisjoni logo
Esindus Eestis

Euroopa päev 2023

Euroopa päeva üritused Tallinnas

9. mail 2023 tähistame taas koos teiega Euroopa päeva. Tallinnas saab osaleda põneval orienteerumismängul, kuulata arutelu Eesti ja ELi tuleviku üle ning lõpetada päev RoheFesti ja suurejoonelise kontserdiga Vabaduse väljakul.

12.00 – 17.00 orienteerumismäng kooliklassidele ELi teemadel – auhinnaks klassireis

Kontrollpunktid võib läbida vabalt valitud järjekorras. Kontrollpunkti jõudes avaneb ekraanil kolme valikvastusega küsimus, millele peab edasi liikumiseks vastama. Pole oluline, kas vastus on õige või vale, eesmärk on kontrollpunktid läbida ja punkte koguda. Mängu reeglid leiad siit.

Alusta mängu siit Mäng läheb aktiivseks 9. mail kell 12.00

Tehnilise toe number: + 372 5858 5457

Kontrollpunktid asuvad:

 • Euroopa Elamuskeskus (Rävala pst 4)
 • Leedu saatkond (Uus 15)
 • Raekoja plats
 • Rumeenia saatkond (Rävala pst 5)
 • Soome saatkond (Kohtu 4)
 • Stenbocki maja (Rahukohtu 3) hoov on avatud kell 12 – 17.
  13 – 13.30 räägime, millega tegeletakse Stenbocki majas. 
  14 – 15 peaminister keskkonnateemalises e–tunnis põhikooli II astme ja gümnaasiuminoortele. E-tund korraldatakse koostöös „Tagasi kooli“ meeskonnaga
  15 – 16 Väitlusseltsiga koos arutleme keskkonnateemade üle. Täpsem väitluse teema selgub. 
  Võimalus saata kiri Euroopa riigijuhtidele.
  Tegevused toimuvad kõik Stenbocki maja hoovis.

 • Taani saatkond (Wismari 5)
 • Ungari instituut (Piiskopi 2)
 • Vabaduse väljak
 • Välisministeerium (Islandi väljak 1)

Võitja loosime juba sama päeva õhtul Euroopa päeva kontserdil!

Euroopa Elamuskeskuse orienteerumismäng kõigile huvilistele - igale mängu läbijale auhind!

12.00 Euroopa päeva seminar

15.00 – 18.00 Elurikkusele pühendatud Euroopa päev ehk RoheFest Vabaduse väljakul

Tallinn – Euroopa roheline pealinn 2023 kutsub Euroopa päeva raames kõiki roheteemade huvilisi RoheFesti paviljoni, kus on osalejaid ootamas põnev programm ja töötoad.

Tallinna Botaanikaaia juhendamisel õpime seemnete külvamist ja taimede pikeerimist, maitsetaimi ära tundma ja kasutama koos Pisirohega, sest teatavasti on võrsed teaduslikult tõestatud supertoit, mis tugevdab immuunsust, tõstab tuju ja annab ka korraliku energialaengu.

Avatud on toataimede vahetuse punkt, et mõni näiteks enda jaoks liiga suureks kasvanud toataim vahetada pisema vastu. Igaühele leidub alati sobiv, lihtsalt tuleb see õige üles leida.

Tallinna loomaaed viib läbi õpitoa teemal „Elurikkuse (looma)aed“, kus keskendutakse elurikkusele ja selle kaitsele ning loodusliku mitmekesisuse säilitamise vajadusele.

Örrekese õpitubades saavad kõik soovijad meisterdada mesipaberit ja riidejääkidest vahvaid nukke, lisaks valmistatakse ise paberit ja proovitakse kätt munakoorekunstis.

Keskraamatukogu ilmestab üritust roheteemalise väljapanekuga raamatutest eesti ja võõrkeeltes ja eksponeerib raamatukogujalgratast.

MTÜ Lähme Nulli on väljas ühekorrapakendite installatsiooniga. Tallinna Mesinike Selts tutvustab mesinike elu ja tööd ning annab mett maitsta. Precious Plastic MTÜ viib läbi plastiku ümbertöötlemise töötuba ja Filaret näitab, kuidas on võimalik taaskasutada ja ümbertöödelda kokkukogutud suitsukonisid.

Lapsi ootab ka vallatu Prügihunt, kes teab täpselt, kuidas peab prügi sorteerima nii, et maailm prügist puhtamaks saaks ning Euroopa rohelise pealinna maskott Kimmu, kes räägib lastele linnaloodusest ja liikuvusest.

Liikuvuse alal tutvustavad kestlikke liikumisvahendeid Hagen Bikes, Clevon, AuveTech, CityBike ning Bikeep.

Vaata RoheFesti päevakava siit

18.00 – 21.00 Euroopa päeva kontsert Vabaduse väljakul ja otseülekanne ETV-s kell 19.30 – 21.00

Euroopa päeva üritused üle Eesti

Haapsalu

Haapsalus toimub 5. – 9. mail Euroopa-teemaliste küsimustega orienteerumismäng. Osalemiseks peab telefonis alla laadima Navicupi mobiilirakenduse. Mängu sisenedes avaneb ekraanil orienteerumispunktidega tähistatud linna kaart. Jõudes kontrollpunkti, avaneb ekraanil valikvastustega Euroopa-teemaline küsimus, millele peab edasi liikumiseks vastama. Raja läbimiseks pole ajalist piirangut ning seda saab teha viiel päeval, 5. – 9. mail. Poolelioleva teekonna võib rakenduses vahepeal pausile panna ning tulla selle juurde tagasi sobival ajal, kas või järgmisel päeval. Osalejate vahel loositakse välja hulgaliselt auhindu.

Lisaks on 9. mail kell 17 Haapsalu raamatukokku külla kutsutud ajakirjanik ja poliitik Hannes Rumm, kes räägib Euroopa Liidust ja Ukrainast. Täpsemalt tuleb juttu ka sellest, kuidas Euroopa Liit Ukrainat abistab ning Ukraina Euroopa Liidu liikmeks pürgimisest.

Erinevate tegevustega tähistab Euroopa päeva ka Haapsalu põhikool.

 

Ida-Virumaa

Europe Direct Narva ja Jõhvi korraldavad koostöös Eesti-ELi välispiiri programmiga kaks giidiga bussiekskursiooni, kus tutvustatakse ELi toetusel rajatud objekte Ida-Virumaal. Üks ekskursioon on eesti, teine vene keeles. Ekskursioonil räägitakse osalejatele Euroopa päevast ning jagatakse infot ELi kohta üldiselt.

 

Kärdla

Euroopa päeva tähistamine Hiiumaal saab alguse 08. mail, mil kõigil huvilistel on võimalus osaleda Euroopa Päev Kärdlas orienteerumismängul. Mängu info ja registreerimine: https://www.seiklusministeerium.ee/epk23/ 

Mängu eesmärk on nutiseadet appi võttes läbida endale sobivas arvus ja järjekorras kaardil näidatud sihtkohad Kärdlas ja koguda neis punkte. Kontrollpunkti saabudes tuleb seikluse rakenduses vastata valikvastusega küsimusele. Kui sa tead vastust juba varem, siis punktis kohapeal tuleb ikka käia, sest vastata saab punktist vaid 50 meetri raadiuses. Seigelda võib jalgsi, ratastel kui ka autoga.

Mängimiseks tuleb oma tiim registreerida Seiklusministeeriumi kodulehel ja laadida nutiseadmesse Nutilogi rakendus. Registreerimisel kasutatud e-mailile saadab korraldaja vahetult enne seikluse algusest veel viimase info ja kaardilingi PDF kujul. Kaardi võib iga osaleja välja printida või vaadata oma nutiseadmes.

Orienteerumismängust on võimalus osa võtta pühapäevast pühapäevani 8.-14. mail 2023. Ajaliselt hajutatud mäng annab kõikidele osalejatele võimaluse läbida mäng endale sobival ajal. Seikluse pingerida on sümboolne ja esikolmikule eraldi auhindu ei jagata. Seikluse läbijaid ootavad tõeliselt magusad auhinnad, mis loositakse osalejate vahel kolmapäeval, 17. mail.

 

Pärnu

Pärnu Euroopa päeva projekti veavad Tingvallagymnasieti kool koos Europe Direct Karlstadiga ja Pärnu Ühisgümnaasium koos Europe Direct Pärnumaa teabekeskusega. Mõlema kooli õpilased kirjutavad lühijutte ja pildistavad oma linna ELi vaatevinklist. Töid vahetatakse omavahel ja pannakse näitusele nii Pärnus Ühisgümnaasiumis (avamine 9. mail kell 12:15) kui Karlstadis kohalikus raamatukogus.

 

Saaremaa

Saaremaal tähistatakse Euroopa päeva traditsiooniliselt koos Kuressaare linna sünnipäevaga pühapäeval, 7. mail. Keskpäeval antakse üle Kuressaare linna teenetemärgid, kõne peavad vallajuhid ning esinevad Tallinna Tuletõrjeühingu Puhkpilliorkester ja folkmuusikaansambel Svjata Vatra. Kohal on ka Europe Directi teabekeskus, kus saab tutvuda nii teabekeskuse tegemistega kui ka üldiselt Euroopa Liidus toimuvaga, lahendada ristsõnu ning võtta osa orienteerumismängust.

5. mail toimub Saare maakonna arengukonverents, mis tänavu keskendub digitemaatikale. Räägitakse ka digipöördest ning sellest, mida on saarlastel sellest võita. Sama päeva õhtul peetakse linnajooksu lastejooks ning laupäeval, 6. mail järjekorras juba 42. Kuressaare linnajooks.

 

Tartu

Euroopa päeva tähistame loomulikult ka Tartus, 2024. aasta Euroopa kultuuripealinnas. Sel korral koostöös Tartu 2024 projekti Hybrid European Democracy Festival, Rahvusvaheliste Suhete Ringi ja noorte arenguprogrammiga Tartu 2024 Extended. 9. mail leiab Genialistide Klubis aset hübriidarutelu, mis toimub korraga lausa kolmes riigis. Arutelus võetakse luubi alla see, kuidas saaksid Euroopa linnad kohaneda kliimakriisiga. Teema on ajendatud Tartu püstitatud eesmärgist saada aastaks 2030 kliimaneutraalseks linnaks. Kuidas seda saavutada koos kodanikuühiskonna ja linna elanikega? Selle üle saab mõtiskleda 9. mail kell 18.15 Genialistide Klubis.

 

Võru

Europe Direct Lõuna-Eesti Võru keskus, Võrumaa Arenduskeskus ja Võrumaa Spordiliit kutsuvad pühapäeval, 07.05.2023 kell 17.00 tähistama Euroopa päeva mõnusa linnamatkaga, mis sobib kogu perele. RAHVAMATK VÕRU LINNAS saab alguse algusega Võru Keskväljakult. Matka raames läbid 7 punkti, mis tutvustavad Võru linna Euroopa Liidu vaatenurgast, lisaboonuseks mõnusalt veedetud aeg õues liikudes.

Raja võib läbida nii jalutades kui joostes, nii lapsevankriga kui kasvõi ratastoolis. Rada kulgeb Võru kesklinnas ning punktid on avatud 17.00 – 18.30. Millises järjekorras kõik punktid läbida, pole oluline. Igas punktis ootab väike ülesanne, mille täitmisel saab kleepsu oma matkakaardile. Matkakaardi koos juhistega saab  kätte Keskväljakul alates 16.30. 

Matka läbinute vahel loositakse auhindu 3 kategoorias: üksikmatkaja, pere (vähemalt 3 inimest) ja töökollektiivi- või sõpruskonna meeskond (vähemalt 5 inimest). Matkale saad registreeruda siin. Lisainfo: astrid [dot] orgatvorumaa [dot] ee (astrid[dot]org[at]vorumaa[dot]ee); 53090923

 

Euroopa päev RaRa Solarise saatkonnas: tulevik loeb

Eesti Rahvusraamatukogu tähistab Euroopa päeva, mille keskmes on tänavu keskkond ja jätkusuutlikkus! Ootame kõiki väikeseid ja suuri eurooplasi 9.mail kell 15-18 RaRa Solarise saatkonda, et suunata tähelepanu tulevikule ja selle kujundajatele põlvest põlve. Väiksematele tulevikukujundajatele pakuvad põnevust keskkonnateemalised töölehed ja suurematele välkraamatukogu, kust leiab valitud keskkonda väärtustavat ja homsesse vaatavat kirjandust. Nii RaRa Solarise saatkonnas kui ka Vabaduse väljakul ootavad huvilisi raamatulaekad, mis peidavad endas nende avastajate jaoks tõelisi aardeid. Tule kogu perega ja loe koos meiega! Liitu sündmusega Facebookis!

 

Euroopa päeva kliimateemaline videoloeng

Euroopa päeva kliimateemaline videoloeng

Euroopa Parlamendi Büroo Eestis ja Tartu Ülikooli teaduskool korraldavad reedel, 4. mail 2023 algusega kl 11:15 9.-12. klasside õpilastele Zoomi keskkonnas videoloengu teemal "Kliimamuutustega kohanemine – valmis vääramatuks jõuks maailmas, Euroopas ja Eestis".

Loengu fookuses on Euroopa toimetulek kliimamuutustega kohanemisel ja arutleb keskkonnaalaste väljakutsete valguses, millise tähtsusega on bioloogilise mitmekesisuse hoidmine, jätkusuutlikkus, nutikas maakasutus ja ressursside väärindamine. Loengu käigus selgub ka, millised on erinevate ökosüsteemide omavahelised seosed ja mõjud, mida tuleb Euroopas käsitleda tervikult piiriülese teemana, sealhulgas suurtegurid nagu linnastumine ja rahvaränded.

Loengu annab Tartu Ülikooli ressursimajanduse külalisprofessor ja maateaduste doktor Antti Roose ning kestab kokku ca 60 minutit, sh 15 minutit õpilaste küsimustele vastamiseks ja kuulajate kaasamiseks. Õppetööga lõimimiseks luuakse loengu juurde selle teemat kinnistav tööleht. Videoloeng on järelvaadatav ja seda on võimalik ka edaspidi koos lisamaterjalidega ainetundides kasutada.

Videoloenguga seotud lingid ja materjalid on leitavad TÜ teaduskooli lehel teaduskool.ut.ee/et/euroopa-paev.

 

Mis on Euroopa päev?