Учителям (Loe vene keeles)
Nii nagu maailm on pidevas muutumises, on seda ka Euroopa Liit. Iga päev tehakse uusi otsuseid, mis meie kõigi elu ühte- või teistpidi mõjutavad. Soovime olla õpetajatele abiks ja teejuhiks ning aidata infokülluses orienteeruda. Pakume värskeid õppematerjale, koolitusi ja muid vahendeid, mis lihtsustavad Euroopa Liidu teemade õpetamist.
Täpsem info:
Pille Rebane
Haridusprojektide koordinaator
Euroopa Komisjoni Eesti esindus
telefon: +372 626 44 25
e-post: Pille.REBANE@ec.europa.eu
Õpetajatele mõeldud EESTIKEELNE UUDISKIRI “MINU EUROOPA”.
Viimati ilmunud "Minu Euroopa" aprilli uudiskiri.
UUS! "Tunne Euroopa Liitu!" haridusprogramm 7.–9. klassi õpilastele koostöös Rahvusraamatukoguga
Kuidas saavad Euroopa kodanikud mõjutada ELi poliitikat? Kes haldab Euroopa Liidu eelarvet? Mida tähendab roteeruv eesistumine?
Seotud õppeained: ühiskonnaõpetus, ajalugu
Tunni pikkus: 45 minutit
Toimumiskoht: Euroopa Elamuskeskus, Rävala 4, Tallinn
Lühitutvustus
Õppekava teemasid toetavas teematunnis tuletame meelde Euroopa Liidu liikmesriigid, vaatame, milles oleme teiste riikidega kokku leppinud, ammutame uusi teadmisi institutsioonide, otsustusõiguse, väärtuste ja põhivabaduste kohta ning uurime, mil moel on võimalik Euroopa kodanikuna mõjutada Euroopa Liidus tehtavaid otsuseid. Arutleme, kuidas on Euroopa Liit seotud maailma ajalooga.
Seosed õppekava läbivate teemade ja üldpädevustega
Läbivad teemad
- Elukestev õpe ja karjääri planeerimine: õpilast suunatakse tutvuma erinevate ametite/elukutsetega, haridus- ja koolitusvõimalustega, pöörama tähelepanu praktilistele tööotsimisoskustele; tutvuma teabega edasiõppimise ja töö leidmise võimaluste kohta.
- Kodanikualgatus ja ettevõtlikkus: õpilast suunatakse väärtustama demokraatiat, koostööd, kodanikualgatust ja vabatahtlikkusel põhinevat tegutsemist; mõistma enda kui üksikisiku rolli poliitilises ja majanduslikus süsteemis, võimalusi ja vajadust mõjutada ühiskonnas toimuvat ning omandada oskused otsustamisprotsessides osalemiseks.
- Kultuuriline identiteet: õpilast suunatakse mõistma kultuuridevahelise suhtlemise ja koostöö tähtsust ühiskonna jätkusuutlikkuse kujundajana, osalema kultuuridevahelises kommunikatsioonis; tundma õppima ja väärtustama oma ja teiste kultuuride pärandit ja eripärasid.
- Väärtused ja kõlblus: õpilast suunatakse mõistma, et mitmekesisus on ühiskonna rikkuse ja arengu tingimus; kriitilise mõtlemise ja argumenteerimisoskuse arendamine.
Üldpädevused
- Kultuuri- ja väärtuspädevus: õppija väärtustab kultuurilist mitmekesisust ning teadvustab oma rolli kultuurikandjana ja kultuuripärandi säilitajana.
- Õpipädevus: õppija laiendab oma õppekeskkonna võimalusi, leiab hobideks ja karjäärivalikuteks vajaminevat teavet; planeerib õppimist; kasutab ja seostab õpitut erinevates olukordades ja probleeme lahendades.
- Suhtluspädevus: õppija väljendab ennast selgelt, asjakohaselt ja viisakalt emakeeles erinevates suhtlusolukordades.
- Sotsiaalne ja kodanikupädevus: õppija suutlikkus toimida aktiivse, teadliku, abivalmi ja vastutustundliku kodanikuna ning toetada ühiskonna demokraatlikku arengut; tunnetada end dialoogivõimelise ühiskonnaliikmena Eesti, Euroopa ja kogu maailma kontekstis.
Õppematerjalid
Kui olete õpetaja ja soovite leida ELi teemalisi õppematerjale liidu toimise ja tegevuse kohta, siis ÕPINURGAS on suur valik erinevaid digitrükiseid ja muid materjale. Need on jagatud vastavalt vanusele või õppematerjalile (õpik, mäng, viktoriin, jne). Soovitame jälgida avaldamise kuupäeva.
Lisaks oleme kokku koondanud teemade kaupa materjalide asukohad:
- Euroopa tuleviku majandus
- Euroopa ühiste väärtuste ruum
- Õigused, vabadused ja kohustused
- Õppekava ja Euroopa Liit
Päevakajaliste teemade käsitlemiseks koostab Euroopa Komisjoni Eesti esindus temaatilisi TUNNIKAVU ja ESITLUSI. Neid lisame jooksvalt e-KOOLIKOTTI (märksõna: minueuroopa). Noortele mõeldud Euroopa Liidu teemasid kajastavad videod oleme koondanud Euroopa Komisjoni Eesti esinduse YOUTUBE'i KANALISSE (esitlusloend – HARIDUSLIK).
Enesetäiendus ja koolitused
Koostöös Euroopa Parlamendi Bürooga Eestis korraldame regulaarseid õpetajate KOOLITUSI, kus tutvustame nii Euroopa Liidu aluspõhimõtteid kui päevakajalisi teemasid. Koolituste kavandamisel arvestame nii kohalikku õppekava kui ka Eesti õpetajate soove ja ettepanekuid.
SCHOOL EDUCATION GETEWAY on veebikeskkond õpetajatele, koolijuhtidele, poliitikakujundajatele, ekspertidele ja muudele koolihariduse valdkonna töötajatele. Lisaks viimastele uudistele ja allikatele, pakutakse vahelehel TEACHER ACADEMY (õpetajate akadeemia) veebipõhiseid ja kohapealseid kursuseid õpetajate kutsealaseks arendamiseks.
ERASMUS+ programmist toetatakse ka haridustöötajate ÕPIRÄNNET.
16. oktoobril kogunes Proto avastuskeskusesse hulgaliselt õpetajaid, et võtta osa õpetajate sügiskonverentsist „Mina – Euroopa kodanik“. Konverents toimus koostöös Eesti Ajaloo- ja Ühiskonnaõpetajate Seltsi ja Euroopa Parlamendi Eesti bürooga.
Koostöö ja partnerlus
eTWINNING on Euroopa koolide virtuaalne kogukond, mis on töökeskkonnaks koolitöötajatele (õpetajatele, õppealajuhatajatele, raamatukogutöötajatele jne), kes töötavad Euroopa eri riikides. Koolid saavad seal suhelda, koostööd teha ja projekte luua. Samuti ERASMUS+ abil koostööprojektidele rahastust taotleda. eTWINNINGU keskkonnast leiate suure hulga juba teostatud ideid ning juhendeid, mida on võimalik ka kohapeal rakendada.