Põhisisu juurde
Esindus Eestis
  • Pressiteade
  • 26. september 2024
  • Esindus Eestis
  • 4 min lugemist

Algab kandideerimine Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee kodanikuühiskonna auhinnale teemal „Võitlus Euroopa ühiskonna kahjuliku polariseerumise vastu“

Anti-racism illustrations

Kodanikuühiskonna organisatsioonid, üksikisikud ja eraettevõtted saavad nüüd esitada oma mittetulunduslikke projekte, et konkureerida Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee auhinnale, mis on pühendatud võitlusele Euroopa ühiskonna kahjuliku polariseerumise vastu.

 

Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee avas 15. kodanikuühiskonna auhinna konkursi. Käesoleva konkursi konkreetne eesmärk on premeerida tõhusaid, uuenduslikke ja loomingulisi mittetulunduslikke algatusi ja tegevusi, mis on läbi viidud ELis ja mille eesmärk on võidelda Euroopa ühiskonna kahjuliku polariseerumise vastu. 

Auhinnafond on 50 000 eurot ja see jagatakse kuni viie võitja vahel. 

Kandideerimistaotluste esitamise tähtaeg on 7. november 2024 kell 10.00 (Brüsseli aja järgi). 

Auhinnatseremoonia toimub tõenäoliselt komitee kodanikuühiskonna nädalal 2025. aasta märtsis.

Komitee kodanikuühiskonna auhinna eesmärk on suurendada teadlikkust kodanikuühiskonna silmapaistvast panusest Euroopa identiteedi loomisse ja kodanikuaktiivsusse ning Euroopa integratsiooni aluseks olevate ühiste väärtuste edendamisse. Auhind pühendatakse igal aastal erinevale, just sel hetkel ELi jaoks eriti olulisele teemale.

 

KES VÕIVAD KANDIDEERIDA?

Kandideerimistaotlusi võivad esitada kõik Euroopa Liidus ametlikult registreeritud kodanikuühiskonna organisatsioonid, mis tegutsevad kohalikul, piirkondlikul, riigi või Euroopa tasandil. Auhind on avatud ka ELis elavatele üksikisikutele, samuti ELis registreeritud või tegutsevatele ettevõtetele, tingimusel et nende projektid on rangelt mittetulunduslikud. 

Kõik tingimustele vastavad algatused ja projektid tuleb ellu viia ELis. Nad peavad olema kas juba ellu viidud või alles käimas. Välja jäetakse need projektid, mis on kavandatud, kuid mille rakendamist ei ole 7. novembriks 2024 veel alustatud.

Täielik loetelu nõuetest ja veebipõhine taotlusvorm on saadaval meie veebilehel.
 

MIS TEEMALISED PROJEKTID VASTAVAD TINGIMUSTELE? 

Tingimustele vastavad projektid peavad hõlmama vähemalt ühte teemat, mis on loetletud komitee 15. kodanikuühiskonna auhinna eeskirjades. Eeskirjad on kättesaadavad komitee selleteemalisel veebilehel.

Auhinnale esitatavad tegevused ja algatused võivad hõlmata laias valikus teemasid, näiteks need, mille eesmärk on:

  • määratleda kahjuliku polariseerumise individuaalsed ja kollektiivsed tegurid ning mustrid, mis viivad pingeliste olukordade pingete leevendamiseni; 
  • suurendada läbipaistvust organisatsioonide rahastamisel, eelkõige nende organisatsioonide puhul, kes polariseerivad ühiskonda või edendavad desinformatsiooni, vägivalda või radikaliseerumist;
  • võidelda meedia mitmekesisuse vähenemise vastu; 
  • edendada meediavabadust ning meedia mitmekesisust ja sõltumatust; 
  • edendada sisu modereerimise läbipaistvust, sealhulgas veebiplatvormidel;
  • võidelda väärinfo ja võltsuudiste vastu; 
  • tugevdada meediapädevust, edendada kriitilist mõtlemist ja suurendada elanike vastupanuvõimet desinformatsioonile;
  • edendada narratiive ja meetmeid, millega võideldakse rassismi ja ksenofoobia vastu ning toetatakse kaasavat suhtumist vähemustesse ja ebasoodsas olukorras olevatesse rühmadesse;
  • hoida ära haavatavate inimeste radikaliseerumine ja tuua radikaliseerunud inimesed tagasi ühiskonda.

Kandideerimiseks klõpsake siin.

 

LISATEAVE SELLE AASTA AUHINNA TEEMA KOHTA 

Polariseerumine viitab arvamuste või seisukohtade teravnemisele. See võib lähtuda konkreetsest ideoloogiast või olla seotud konkreetse probleemiga. Tegemist on mitmetahulise nähtusega, mis ei pruugi olla tingimata negatiivne. Polariseerumine võib olla osa avatud ja pluralistlikust ühiskonnast, mis jätab ruumi sõnavabadusele küsimustes, mis on avaliku arvamuse seisukohast olulised või tundlikud. Avatud dialoog on elava demokraatia oluline tunnus. Erinevate, isegi teravate arvamuste ja erimeelsuste sõnastamine võib rikastada demokraatlikku arutelu, edendada aktivismi ja olla muutuste liikumapanevaks jõuks. 

Nagu komitee uuringus märgiti, on nii valitsused kui ka kodanikuühiskond muutumas vastandlikumaks, polariseeritumaks ja kompromissidele vähem avatuks. Polariseerumine suurendab sageli vastastikust usaldamatust sarnaselt meelestatud rühmade vahel ja isegi vaenulikkust. Kui polariseerumine on seotud vihkamisega, ei vii see arutelude rikastamiseni ja muudab tavaliselt ühise aluse leidmise võimatuks. Selline polariseerumine kahjustab suhteid ühiskonnas, suurendab sotsiaalseid pingeid, pärsib ühtekuuluvust, tugevdab usaldamatust poliitiliste institutsioonide vastu ja seab ohtu demokraatia.

Paljud kriisid, nagu COVID-19 pandeemia, energiakriis, elukalliduse kriis, sõda Ukrainas koos sotsiaalse ebastabiilsuse, majanduslanguse ja kasvava usaldamatusega avalike teenuste ja avaliku sektori asutuste vastu on kõik soodsaks pinnaseks kahjulikule polariseerumisele. 

Avaliku sektori asutustel ja kodanikuühiskonnal võib olla oluline roll internetis ja väljaspool internetti leviva polariseerumise jälgimisel ning nad võivad aidata kaitsta liberaalset demokraatiat autoritaarsete suundumuste eest. Seetõttu on komitee otsustanud anda oma 15. kodanikuühiskonna auhinna mittetulunduslikele algatustele, mis sekkuvad tõhusalt, rakendades ennetavaid, varajase hoiatamise ja (vajaduse korral) pingete leevendamise meetmeid, millega tagatakse, et püsib austus demokraatlike väärtuste vastu, polariseerumine ei muutu kahjulikuks ning ühepoolsed narratiivid ei too kaasa vägivallaakte.

 

VARASEMAD KODANIKUÜHISKONNA AUHINNAD

14. konkursil anti esimene auhind projektile „AgeWell“, mille andis välja sihtasutus Third Age Foundation. 2022. aastal andis komitee erandkorras auhinna välja kahel teemal: noored ja Ukraina. 2021. aastal tunnustati auhinnaga kliimaprojekte, millega edendatakse õiglast üleminekut. 2020. aastal asendas komitee oma kodanikuühiskonna auhinna ühekordse kodanikusolidaarsuse auhinnaga, mis oli pühendatud võitlusele COVID-19 vastu. Muude varasemate teemade hulgas on olnud sooline võrdõiguslikkus ja naiste mõjuvõimu suurendamine, Euroopa identiteet ja kultuuripärand ning ränne.

 

 

Lisateabe saamiseks võtke palun ühendust:

EMSK pressiosakond – Leonard Mallett

+32 2 546 9337

Leonard [dot] Mallettateesc [dot] europa [dot] eu (Leonard[dot]Mallett[at]eesc[dot]europa[dot]eu)

@EESC_PRESS

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
26. september 2024
Autor
Esindus Eestis