Põhisisu juurde
Esindus Eestis
Pressiteade13. Mai 2022Esindus Eestis3 min lugemist

EIP toetab Euroopa investeerimiskava alusel Eesti piimatootjat E-Piim

Kavandatav Paide piimatööstus
© E-Piim
  • 29 miljoni euro suurune EIP laen investeeringuteks, millega laiendatakse märkimisväärselt olemasolevat tootmisvõimsust Eestis.
  • Uus tehas hakkab töötlema piima ning tootma suure lisaväärtusega piimatooteid, nagu kõvad ja poolkõvad juustud, pastöriseeritud koor ja magus vadakupulber.
  • EIP rahastust antakse Euroopa investeerimiskava alusel.

Euroopa Investeerimispank on sõlminud Euroopa investeerimiskava toel Eesti suurima ühistulise piimatööstusega E-Piim Tootmine 29 miljoni euro suuruse laenulepingu, millega toetatakse keskkonnahoidliku piimakombinaadi ehitamist. Kavandatav investeering projekti kogumaksumusega ligikaudu 154 miljonit eurot toetab E-Piima strateegiat suurendada oma konkurentsivõimet tootmisvõimsuse laiendamise kaudu.

Paidesse ehitatav uus tehas asendab osad vananevad tootmisrajatised ja laiendab märkimisväärselt olemasolevat tootmisvõimsust, lisades ka neljanda tootmisüksuse. Uues tehases hakatakse töötlema ühistuliikmetelt saadud piima suure lisaväärtusega piimatoodeteks, nagu kõvad ja poolkõvad juustud (Gouda ja Cheddar) ning pastöriseeritud koor.

Tehases hakatakse valmistama ka magusat vadakupulbrit nii oma tootmisprotsessist saadud kui ka sisseostetud vadakukontsentraadist. Uue tehase töötlemismaht on kuni 1150 tonni piima päevas ja 85 tonni vadakukontsentraati päevas.

Investeering toetab ka kestlikku põllumajandust. Ettevõte edendab kestlikku loomakasvatust oma ühistuliikmete seas, kes on tema piimatarnijad. Lisaks rakendab ettevõte süsinikuneutraalse ettevõtte programmi, seades eesmärgiks nullheite aastaks 2040 ja 55% vähendamise aastaks 2030, sealhulgas oma piimatarnijate puhul.

EIP asepresident Thomas Östros ütles: „EIP on uhke, et rahastab E-Piima ambitsioonikat investeerimiskava, seda enam, et see on esimene EIP otselaenutehing Eesti põllumajandusliku toidutööstuse valdkonnas tegutseva keskmise turukapitalisatsiooniga ettevõttega. EIP laen edendab maapiirkondade majandusarengut ja aitab tugevdada kriitilise tähtsusega põllumajandusliku toidutööstuse väärtusahelat.“

Euroopa põllumajanduse ja maaelu arengu volinik Janusz Wojciechowski ütles: „Tervitan seda EIP ja Eesti piimatootja E-Piim vahelist lepingut, mis aitab luua kestliku ja loomasõbraliku toidusüsteemi. Rahastus võimaldab E-Piimal moderniseerida oma taristut, edendada kestlikumat loomakasvatust ja vähendada 2040. aastaks heitkoguseid. See on kooskõlas meie keskkonnaeesmärkidega.“

E-Piima juht Jaanus Murakas: „E-Piima uus Paidesse ehitatav tehas on riiklikult oluline projekt. Uus tehas katab toorpiima puuduva töötlemisvõimsuse Eestis ning tugevdab Eesti piimandussektorit ja piimatoodete konkurentsivõimet maailmaturul ning edendab Eesti maaelu. Tehas saab olema kõige moodsam meie regioonis ja võimaldab järgida kõiki meie keskkonnaeesmärke. E-Piim on uhke, et EIP pidas meie projekti rahastamisvääriliseks ning me saame EIP toel viia ellu riiklikult olulist projekti.“

Projekti teostajad ja peamised omakapitali andjad on AS-i E-Piim Tootmine emaettevõte (suurim piimatootjate ühistu Eestis SCE Epiim, mis omab ligikaudu 73% aktsiatest) ning kaks kogenud Hollandi piimandusettevõtet (Interfood B.V. ja Royal A-Ware B.V., kes omavad ühiselt ligikaudu 25% AS-i E-Piim Tootmine aktsiatest). Strateegilised investorid Interfood B.V. ja Royal A-Ware B.V. hakkavad tegutsema ka pikaajaliste ostjatena ligikaudu 84% piimatoodangu puhul.

Taustteave

Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fond (EFSI) on Euroopa Komisjoni Euroopa investeerimiskava peamine alustala. Fond pakub esimese järjekoha kahju tagatisi, mis võimaldavad EIP Grupil investeerida riskantsematesse projektidesse. EFSI raames rahastamiseks heaks kiidetud projektid ja lepingud on praeguseks meelitanud ligi investeeringuid kokku 546,5 miljardit eurot ning toonud kasu rohkem kui 1,4 miljonile VKE-le.

Epiim on üks suuremaid juustu- ja võitootjaid ja -eksportijaid Eestis ning kuulub rohkem kui sajale kohalikule piimafarmerile. Epiima meiereid rajati 20. sajandi alguses: esimene 1910. aastal Põltsamaal ja teine 1911. aastal Järva-Jaanis.  Epiima meiereis valmistatakse juustu, võid ja piimapulbrit enam kui 120 000 tonnist puhtast kodumaisest toorpiimast aastas. Epiima tarbijapakendites tooteid müüakse nii Eestis kui ka naaberriikides ning toormena kasutatavaid saadusi eksporditakse üle maailma.

 

Pressiteave

EIP

Kristiina Randmaa, k [dot] randmaaatext [dot] eib [dot] org (k[dot]randmaa[at]ext[dot]eib[dot]org), tel: +352 4379 72894

Veebisait: www.eib.org/press - Pressibüroo: +352 4379 21000 – pressateib [dot] org (press[at]eib[dot]org)

Flora Matthaes, flora [dot] matthaesatec [dot] europa [dot] eu (flora[dot]matthaes[at]ec[dot]europa[dot]eu), tel: +32 229 83951

Veebisait: https://investeu.europa.eu  

Jaanus Murakas, jaanus [dot] murakasatepiim [dot] ee (jaanus[dot]murakas[at]epiim[dot]ee), tel +372 505 0828

www.epiim.ee

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
13. Mai 2022
Autor
Esindus Eestis