Põhisisu juurde
Esindus Eestis
Pressiteade19. detsember 2023Esindus Eestis1 min lugemist

EL pikendab terase- ja alumiiniumivaidlusega seotud USA toodete suhtes tollimaksude peatamist

The ArcelorMittal production site and the Steel Service Center, in Poland

 

Euroopa Liit teatas, et pikendab terase- ja alumiiniumivaidluse kontekstis USA toodetele kehtestatud tasakaalustavate tollimaksude peatamist kuni 31. märtsini 2025. EL kehtestas tollimaksud vastusena president Trumpi ajal kehtestatud terase- ja alumiiniumitariifidele.

Pikendamine on Ameerika Ühendriikidega saavutatud kokkuleppe tulemus. EL pikendab tasakaalustavate tariifide peatamist vastutasuks selle eest, et USA pikendab oma tariifide peatamist varasemate kaubandusmahtude suhtes, mis kajastuvad 2022. aasta jaanuaris kehtestatud tariifikvootide süsteemis. Lisaks nõustus USA tegema ELi eksportijatele täiendavad erandid tariifidest. 

Pikendamise tulemusena säästavad ELi terase- ja alumiiniumieksportijad igal aastal ligikaudu 1,5 miljardit eurot tollimakse. Tollimaksude pikaajaline peatamine annab ettevõtetele mõlemal pool Atlandi ookeani kindluse, mis tagab sujuva kaubavahetuse.

EL jätkab konstruktiivset koostööd USAga, et kaotada USA tollitariifid ELi ekspordile. ELi ja USA jätkavad koostööd ka liigse tootmisvõimsuse ning terase- ja alumiiniumisektori CO2-heite vähendamisel.

USA kehtestas 2018. aastal 6,4 miljardi euro suurusele Euroopa terase- ja alumiiniumiekspordile tariifid. Vastuseks kehtestas EL USA ekspordile tasakaalustavad tollimaksud väärtuses 2,8 miljardit eurot. 2022. aastal peatas EL need meetmed täielikult kuni 31. detsembrini 2023, et anda aega teha koostööd pikemaajalise lahenduse leidmiseks. USA asendas tariifid tariifipõhise kvoodisüsteemiga, mis põhines varasematel kaubandusmahtudel, mis tähendab, et kvoote ületavate mahtude suhtes kohaldatakse ELi terase ja alumiiniumi suhtes endiselt tariife.

 

Lisateave

Täismahus pressiteade koos taustainfoga

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
19. detsember 2023
Autor
Esindus Eestis