Vastulöögina Venemaa sõjategevusele Ukrainas leppisid ELi liidrid 25. veebruaril kokku ulatuslikes ja sihitud sanktsioonides, mis tabavad valusalt Venemaa finants-, energia- ja transpordisektorit, aga ka ekspordikontrolli ja viisapoliitikat.
- Finantssanktsioonidega takistatakse Venemaa juurdepääsu kapitaliturgudele. Sanktsioonid puudutavad 70% Venemaa pangandussektorist, aga ka suuremaid riigiettevõtteid, sealhulgas kaitsevaldkonnas. Sanktsioonid suurendavad Venemaa laenukulusid, kiirendavad inflatsiooni ja murendavad järk-järgult Venemaa tööstust. Löögi all on ka Venemaa eliit, kes ei saa oma vara enam turvaliselt Euroopas hoiustada.
- Energiavaldkonnas kehtestatakse naftatööstusele varuosade ja tehnika ekspordi keeld, mis ei võimalda Venemaal ajakohastada oma rafineerimistehaseid.
- Keelatakse lennukite, lennukiosade ja varustuse müük Venemaa lennuettevõtjatele. Kaks kolmandikku Venemaal praegu kasutatavatest reisilennukitest on ehitatud ELis, USAs ja Kanadas.
- Piiratakse Venemaa juurdepääsu üliolulistele tehnoloogiatele, nt pooljuhid ja tipptehnoloogia.
- Diplomaadid ja nendega seotud isikud, samuti ettevõtjad ei saa enam lihtsustatud viisakorra alusel Euroopa Liitu siseneda.
Kõik sanktsioonid on kooskõlastatud ELi partnerite ja liitlastega.
Lisainfo
President von der Leyeni pressiavaldus Venemaa Ukraina-vastase agressiooni kohta
Nõukogu otsused, mis käsitlevad piiravaid meetmeid vastusena Venemaa agressioonile Ukrainas
Üksikasjad
- Avaldamiskuupäev
- 25. veebruar 2022
- Autor
- Esindus Eestis