Põhisisu juurde
Esindus Eestis
Artikkel13. märts 2023Esindus Eestis1 min lugemist

EL sel nädalal: Euroopa elektrituru reform, konkurentsivõime ja uued kliimaalgatused

tuul ja päike

Nädal enne ELi riigipeade tippkohtumist (23.–24. märts) on fookuses Euroopa elektriturg, ränne, majanduse konkurentsivõime ning võitlus kliimamuutustega.

Euroopa Komisjon esitleb oma ettepanekuid ELi elektrituru reformiks ning uut Euroopa konkurentsivõime strateegiat. Oodata on ka kava kriitilise tähtsusega toorainete tarneahelate kindlustamiseks ja rohelise tehnoloogia tööstuste toetamiseks (ingl k Net-Zero Industry Act). Lisaks tulevad välja komisjoni ettepanekud ELi välispiiride paremaks haldamiseks ning migratsioonivoolude suunamiseks.

Eurorühma rahandusministrite tänase (13. märts) kohtumise päevakorras on liikmesriikide eelarvepoliitika suunised ja inflatsioon. Täna ja homme (13.–14. märts) arutlevad tööhõive, sotsiaalpoliitika ja tervise ministrid Ukraina põgenike sotsiaalse olukorra ja Euroopa tööturu konkurentsivõime üle. Homse majandus- ja rahandusküsimuste nõukogu fookuses on Venemaa agressiooni mõju energiaga seotud finantsturgudele ning uued eelarvereegleid. Neljapäeval (16. märts) arutavad keskkonnaministrid tööstusheidete, pakendijäätmete ja asulareoveega seonduvaid keskkonnameetmeid ning süsinikdioksiidi sidumise sertifitseerimist. Neljapäeval ja reedel toimuvad Albaania (16. märts) ja Põhja-Makedooniaga (17. märts) ELi stabiliseerimis- ja assotsiatsiooninõukogu kohtumised, kus arutatakse mõlema riigi ELiga lõimumise küsimusi ning arenguid Lääne-Balkani piirkonnas.

Teisipäeval annab Euroopa Parlamendi täiskogu oma lõpliku heakskiidu mitmele „Eesmärk 55“ õigusaktile maakasutuse ja metsanduse, liikmesriikide heite vähendamise ning turustabiilsusreservi muutmise kohta. Parlament võtab vastu ka oma seisukoha hoonete renoveerimist ja energiatarbimist puudutavate reeglite kohta. Kolmapäeva hommikul on parlamendi täiskogus Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen, et tutvustada märtsikuu Euroopa Ülemkogu peateemasid, mh Venemaa agressiooni viimaseid arenguid ning ELi majanduse ergutamist.

Reedel, 17. märtsil kl 10 toimub Euroopa Komisjoni esinduses Maive Rute (komisjoni siseturu, tööstuse, ettevõtluse ja VKE peadirektoraadi asepeadirektor) briifing, kus tutvustatakse komisjoni uusi ettepanekuid kriitilise toorme ja tööstuse nullheite kohta. Osalemiseks palume registreeruda siin hiljemalt 13. märtsil.

 

TEISED INSTITUTSIOONID:

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
13. märts 2023
Autor
Esindus Eestis