Põhisisu juurde
Esindus Eestis
Artikkel28. veebruar 2022Esindus Eestis1 min lugemist

EL sellel nädalal: Euroopa toetus Ukrainale

Ukraina ja EL

Kogu Euroopa tähelepanu on suunatud Ukraina abistamisele ning diplomaatilistele pingutustele seoses Venemaa sõjaga Ukraina vastu. Viimastel päevadel on Euroopa Komisjon ette valmistanud ja liikmesriigid heaks kiitnud kolm Venemaa vastu suunatud sanktsioonipaketti. Finantssanktsioonid, keskpanga varade külmutamine, Euroopa õhuruumi sulgemine vene lennufirmadele ja vene meediakanalite keelustamine ELis on juba otsustatud. Pühapäeva õhtul tehti ka ajalooline otsus varustada Ukrainat relvadega ELi eelarvest. Sama märkimisväärne on Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeni intervjuu EuroNews’ile, kus ta ütles, et Ukraina on "üks meist" ja "me tahame Ukrainat Euroopa Liidu liikmeks". Sanktsioonid kehtestati ka Aleksandr Lukašenko režiimi vastu, et peatada Valgevene mineraalkütuste, tubaka, puidu, tsemendi, raua ja terase eksport ELi.

Pühapäevasel (27. veebruar) justiits- ja siseküsimuste erakorralisel nõukogul tegi Euroopa Komisjoni siseasjade volinik Ylva Johansson ettepaneku aktiveerida esimest korda ajutise kaitse direktiiv, mis võimaldaks liikmesriikidel ühtselt ja bürokraatiavabalt hallata Ukrainast saabuvaid põgenikke. Ukraina on põhiteema ka justiits- ja siseküsimuste nõukogu plaanipärasel kohtumisel 3. märtsil.

Teisipäeval, 1. märtsil arutab Venemaa agressiooni Ukraina vastu ja ELi reaktsioone Euroopa Parlamendi täiskogu. Arutelul osaleb ka komisjoni president von der Leyen. Kolmapäeval ja neljapäeval (2.-3. märts) on Eestis visiidil Euroopa Komisjoni siseturu volinik Thierry Breton, et kohtuda peaminister Kaja Kallase ja kaitseminister Kalle Laanetiga. Kõneluste teemaks on julgeolek ja küberkaitse.

 

TEISED INSTITUTSIOONID:

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
28. veebruar 2022
Autor
Esindus Eestis