Põhisisu juurde
Esindus Eestis
Kõne24. veebruar 2023Esindus Eestis3 min lugemist

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyeni kõne ühiselt pressikonverentsilt NATO peasekretär Jens Stoltenbergi ja Eesti peaminister Kaja Kallasega

24.02.2023 pressikonverents

Lugupeetud peaminister,

lugupeetud peasekretär, kallis Jens,

kallis Kaja, tänan, et meid Tallinnas võõrustate sellel erilisel päeval. Päeval, mil Eesti 105 aastat tagasi oma iseseisvuse välja kuulutas. Eesti otsust jääda vabaks ja iseseisvaks riigiks on ikka ja jälle proovile pandud, kuid sõltumatus taastati lõpuks 20. augustil 1991. Täna soovin jagada tuntud eestlase, president Lennart Meri mõtet: „Euroopa ei ole geograafia. Euroopa on põhimõtete ühtsus ja põhimõtete truudus. Põhimõtted kujundavad geograafiat: geograafia ei kujunda põhimõtteid“. See on tõde, mida Putin ei ole kunagi mõistnud.

Aasta eest algas jõhker sõda, kuid Putin ei ole selle aja jooksul suutnud saavutada ühtegi oma strateegilistest eesmärkidest. Selle asemel, et Euroopa Liitu lõhestada, tuleb tal tõdeda, et me oleme jäänud ühtseks ja otsustanud kindlalt seista Ukraina kõrval nii kaua, kui vaja. Selle asemel, et üleilmsel energiaturul domineerida, on ta olukorras, kus tema peamine tuluallikas on ära langenud. Selle asemel, et Ukraina kaardilt kustutada, seisab ta vastamisi riigiga, mis on tugevam kui kunagi varem. Ukrainas toimuv annab tunnistust selle rahva vaprusest, kes ei jäta kunagi oma vabadusepüüdlusi. Oleme näinud seda igal päeval selle jõhkra sõja 365 päevast. Nii nagu Eestist on saanud uhke, vaba ja sõltumatu riik, nii ootab ka Ukrainat ees võit. Ukraina võidab, sest ukrainlased ei heitu hetkekski ega astu sammugi tagasi. Ukraina võidab, sest Euroopa ning Ukraina partnerid ja liitlased seisavad kindlalt tema kõrval.

Täna, aasta pärast sõja algust, kestab aga võitlus edasi ja Putin on oma panuseid tõstnud. Ta saadab sadu tuhandeid noori venelasi kahurilihaks Ukraina kaevikutesse. Sel nädalal Moskvast kuuldust ja nähtust võib järeldada, et sedamööda, kuidas suurenevad kaotused lahinguväljal, süveneb meeleheide, kasvavad pettekujutelmad ja levib desinformatsioon. See näitab, millise surve all Putini režiim on. Kuid see kujutab endast ka tõelist ja uut ohtu Ukrainale. Niisiis on nüüd aeg oma jõupingutusi kahekordistada. Peame andma Ukrainale vahendid enda kaitsmiseks, kuni venelased sõja lõpetavad ja Ukrainast lahkuvad.

Seetõttu seisame Ukraina kõrval, olles kindlamalt kui kunagi varem otsustanud teda rahaliselt, majanduslikult ja sõjaliselt toetada, omaenda kaitsevõimet tõsta ja suurendada survet Venemaale ning ta vastutusele võtta. Venemaa on üha enam isoleeritud. Leian, et eile ÜRO Peaassambleel toimunud hääletus oli väga kõnekas – 141 riiki hääletasid Venemaad hukkamõistva resolutsiooni poolt. Venemaa on taandumas majandusliku ülesehituse autarkilise mudeli juurde, jäädes muust maailmast ära lõigatuks. Meie sanktsioonid õõnestavad Venemaa majanduslikku baasi, purustades kõik väljavaateid selle ajakohastamiseks. Me avaldame jätkuvalt survet Venemaale ja neile, kes teda lahinguväljal toetavad. Me karistame Putini käsilasi ja neid, kes aitavad Venemaal sanktsioonidest kõrvale hiilida või tal oma sõjarelvastust täiendada.

Samal ajal töötame selle nimel, et tagada Ukraina majanduslik ja sõjaline vastupanuvõime, esiteks jätkuva rahalise toetusega. Praeguseks oleme toetust andnud 67 miljardit euro ulatuses. Teiseks suurendame sõjalist toetust. Meie eesmärk on koolitada Euroopa Liidus 30 000 Ukraina sõdurit. Meie liikmesriigid tarnivad sõjavarustust. Me korraldame ühishankeid, et anda Ukrainale kiiresti sõjalist varustust, näiteks 155-mm laskemoona. Sama oluline on teha koostööd meie kaitsetööstusega, et suurendada laskemoona ja muu varustuse tootmist, mida Ukraina väed vajavad, täiendades samal ajal ka meie enda varusid. Kallis Kaja, Te juhtisite sellele õigustatult tähelepanu viimasel Euroopa Ülemkogu kohtumisel. Ja me hakkame selles suunas tegutsema.

Lõpuks ei ole küsimus üksnes võidus lahinguväljal. Ukrainlased võitlevad õiguse eest ise oma tuleviku üle otsustada. Ja nad on oma otsuse juba teinud. Nad on valinud Euroopa Liidu. Kui tsiteerida Lennart Merit, siis on nad valinud põhimõtete ühtsuse. Seda põhimõtete ühtsust kaitsevad Ukraina sõdurid, kes võitlevad Bakhmuti kaevikutes. Praegusel süngel ajal soojendab Ukraina rahva südant kindlus, et ühel päeval ühineb Ukraina Euroopa Liiduga. Nii kujundavad põhimõtted geograafiat.

Kallis Kaja           

olen uhke, et seisan täna siin Tallinnas koos teiega, Kaja ja Jens, tähistades Eesti vabadust ja sõltumatust. Olen uhke, et toetame siin koos Ukraina rahvast ning nende võitlust vabaduse ja sõltumatuse eest. Olen kindel, et nii nagu Eesti rahvas, võidab ka Ukraina.

Aitäh!

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
24. veebruar 2023
Autor
Esindus Eestis