Põhisisu juurde
Esindus Eestis
Artikkel8. veebruar 2023Esindus Eestis2 min lugemist

InvestEU: EIP laenab biotehnoloogiaettevõttele Icosagen 18 miljonit eurot uuenduslike teadus- ja arendustehnoloogiate jaoks ning uue tootmisrajatise ehitamiseks

BioMediTech, Tampere in Finland
  • Euroopa Investeerimispank (EIP) ja Icosagen AS sõlmisid 18 miljoni euro väärtuses lepingu, mille alusel toetatakse Icosageni tootmisrajatise rahastamist ja tugevdatakse ettevõtte uuendusliku teadus- ja arendustehnoloogia platvorme.
  • EIP rahastus on tagatud Euroopa Komisjoni programmiga „InvestEU“.
  • Projekti investeeringute kogusumma on üle 40 miljoni euro ja see peaks hoogustama Eesti bioravimitööstuse arengut.

Eesti uuenduslike bioloogiliste ravimite tootja Icosagen AS sõlmis programmi „InvestEU“ toel Euroopa Investeerimispangaga 18 miljoni euro suuruse rahastamislepingu, mis võimaldab ettevõttel tugevdada oma tegevust ravimite uurimise, arendamise ja tootmise alal. See raha on osa 40 miljonist eurost, mille Icosagen investeerib oma lepingulise uurimis- ja arendusvõimekuse suurendamisse ja uude hea tootmistava (current Good Manufacturing Practice, cGMP) tasemele vastavasse tootmisrajatisse, kus valmistatakse kliiniliste uuringute jaoks uuenduslikke ravimeid.

Lepingu eesmärk on oluliselt tugevdada Eesti bioravimite arenduse valdkonda.

Uue 1600 m2 suuruse tehasega laiendatakse Icosageni senist Tartus asuvat laboripinda ja see valmib 2023. aasta septembris. Tehas peaks tööd alustama 2024. aastal. Uus rajatis võimaldab Icosagenil pakkuda biotehnoloogia ja ravimite valdkonna klientidele täisteenust ning muutuda universaalseks lepinguliseks uurimis-, arendus- ja tootmisorganisatsiooniks (CRDMO), kellel on igakülgne võimekus imetajate valguravimi kandidaatide uurimiseks, arendamiseks ja tootmiseks.

Euroopa Komisjoni volinik Paolo Gentiloni lisas: „InvestEU annab kogu Euroopas olulise panuse, et aidata ettevõtetel saada innovatsiooni, laienemise ja töökohtade loomise jaoks vajalikku rahastust. See leping on suurepärane näide selle kohta, kuidas InvestEU kaudu toetatakse teadus- ja tootmistegevust, mis võimaldab Euroopal säilitada oma liidrikohta uuenduslike ravimite väljatöötamisel. Lisaks aitab see oluliselt kaasa Eesti ravimitööstuse arengule.“

„Oleme selle olulise teetähiseni jõudmiseks pikka aega töötanud,“ ütles Icosageni tegevjuht ja asutaja professor Mart Ustav. „Uudsete tehnoloogiate ja töövoogude väljatöötamine aitab suurendada meie konkurentsivõimet lepingulise uuringu- ja arendusteenuse pakkumisel klientidele Euroopas ja muudes maailma piirkondades. Hea tootmistava tasemel tehas pakub kohalikele ja piirkonna teadlastele tipptasemel koolitus- ja töövõimalusi ning ühtlasi laiendab Euroopa bioravimitööstuse võimekust ja mõju. Oleme EIP-le väga tänulikud nende olulise toetuse eest selles tegevuses.“

EIP asepresident Thomas Östros märkis: „Bioravimitööstusele prognoositakse tulevikus märkimisväärset kasvu tänu bioloogiliste ravimite suuremale tõhususele ja ohutusele võrreldes väikeste molekulidega ning nende laiemale kasutamisele krooniliste haiguste ravis. EIP toetab rõõmuga selle majandusharu kasvu. Icosageni kui innovaatilist ja kiiresti kasvavat ettevõtet rahastades võimaldame neil pakkuda bioravimite valdkonna klientidele Euroopas ja mujal täielikumat teenuste ja toodete valikut.“

Icosagen Cell Factory äriarenduse vanemdirektor Oliver Schub lisas: „Aastal 2022 tegi Icosagen Cell Factory tublisti rohkem kui 500 projekti raames koostööd üle 100 valguravimeid/vaktsiine arendava ettevõttega, valmistades enam kui 3000 erinevat rekombinantset valku. Meie kliendid saavad nüüd sujuvalt liikuda antikehade uuringult prekliinilise valgu valmistamise kaudu stabiilse CHO-rakuliini väljatöötamise ja hea tootmistava tasemel tootmiseni – see kõik toimub ühes kohas ühe meeskonnaga. Meie ainulaadne uurimis-, arendus- ja tootmisorganisatsiooni kontseptsioon aitab vähendada arendusele kuluvat aega, raha ja projektijuhtimise koormust.“

 

Lisateave

Pressiteade koos taustainfoga

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
8. veebruar 2023
Autor
Esindus Eestis