Komisjon tegi täna rikkumisotsused liikmesriikide suhtes, kes ei ole teatanud riiklikest meetmetest, millega võetakse siseriiklikku õigusesse üle ELi direktiivid, mille ülevõtmise tähtaeg möödus hiljuti. Komisjon saadab ametliku kirja kokku 26 liikmesriigile, kes veel ei ole teatanud viie ELi direktiivi ülevõtmise meetmetest õiguse, finantsstabiilsuse, energeetika ja keskkonna valdkonnas. Liikmesriikidel on ametlikele kirjadele vastamiseks ja direktiivide ülevõtmise lõpuleviimiseks aega kaks kuud. Vastasel juhul võib komisjon esitada liikmesriigile põhjendatud arvamuse.
Eesti ja veel 16 liikmesriiki ei ole teatanud ettevõtete kestlikkusaruandluse direktiivi ülevõtmise meetmetest
Komisjon otsustas saata ametliku kirja Eestile ja veel 16 liikmesriigile (Belgia, Tšehhi, Saksamaa, Kreeka, Hispaania, Küpros, Läti, Luksemburg, Malta, Madalmaad, Austria, Poola, Portugal, Rumeenia, Sloveenia ja Soome), kuna nad ei ole teatanud riiklikest meetmetest, millega võetakse täielikult üle raamatupidamisdirektiiv (direktiiv 2013/34/EL), läbipaistvusdirektiiv (direktiiv 2004/109/EÜ) ja auditidirektiiv (direktiiv 2014/56/EL), mida on muudetud äriühingute kestlikkusaruandluse direktiiviga (direktiiv (EL) 2022/2464). Viimasega kehtestatakse uued kestlikkusaruandluse eeskirjad, mille kohaselt peavad suurettevõtjad ja börsil noteeritud äriühingud (v.a mikroettevõtjad) avalikustama teabe sotsiaalsete ja keskkonnariskide kohta, millega nad kokku puutuvad, ning selle kohta, kuidas nende tegevus mõjutab inimesi ja keskkonda. See aitab investoritel ja muudel sidusrühmadel hinnata ettevõtte kestlikkust. Uusi kestlikkusaruandluse eeskirju kohaldatakse alates selle aasta jaanuaris alanud või pärast seda algavatest majandusaastatest. Kuna neid uusi norme ei ole üle võetud, ei ole ELis võimalik kestlikkusaruandlust vajalikul määral ühtlustada ning investoritel ei ole võimalik investeerimisotsuste tegemisel võtta arvesse ettevõtete kestlikkustulemusi. Kestlikkusaruandluse direktiivi ülevõtmise tähtaeg lõppes 6. juulil 2024. Komisjon saadab nüüd asjaomastele liikmesriikidele ametliku kirja. Liikmesriikidel on kirjale vastamiseks ja ülevõtmise lõpuleviimiseks aega kaks kuud. Vastasel juhul võib komisjon otsustada saata põhjendatud arvamuse.
Taastuvenergiaprojektide loamenetluste kiirendamist puudutavad sätted on praeguseks täielikult üle võtnud vaid Taani
Komisjon otsustas saata ametliku kirja 26 liikmesriigile, kes ei ole täielikult üle võtnud muudetud taastuvenergia direktiivi sätteid, mis on seotud loamenetluste lihtsustamise ja kiirendamisega. Läbivaadatud taastuvenergia direktiiv (direktiiv 2023/2413) jõustus 2023. aasta novembris ja teatavad sätted tuli siseriiklikku õigusesse üle võtta 1. juuliks 2024. Need sätted hõlmavad meetmeid loamenetluste lihtsustamiseks ja kiirendamiseks nii taastuvenergiaprojektide kui ka selliste taristuprojektide puhul, mis on vajalikud täiendava taastuvenergia integreerimiseks elektrisüsteemi. Sätted hõlmavad ka konkreetseid tehnoloogiaid või projektiliike käsitlevate loamenetluste tähtaegu, taotluste ühtse kontaktpunkti rolli tugevdamist ning eeldust, et taastuvenergiaprojektid ja nendega seotud võrgutaristu pakuvad ülekaalukat avalikku huvi. Praeguseks on ainult Taani teatanud nende sätete täielikust ülevõtmisest määratud tähtajaks. Seepärast saadab komisjon ametlikud kirjad Belgiale, Bulgaariale, Tšehhile, Saksamaale, Eestile, Iirimaale, Kreekale, Hispaaniale, Prantsusmaale, Horvaatiale, Itaaliale, Küprosele, Lätile, Leedule, Luksemburgile, Ungarile, Maltale, Madalmaadele, Austriale, Poolale, Portugalile, Rumeeniale, Sloveeniale, Slovakkiale, Soomele ja Rootsile. Neil liikmesriikidel on nüüd kirjale vastamiseks ja ülevõtmise lõpuleviimiseks aega kaks kuud. Vastasel juhul võib komisjon otsustada saata põhjendatud arvamuse.
Lisateave
Rikkumismenetlus ja selle erinevad etapid
Täismahus pressiteade koos kõigi alustatud rikkumismenetlustega
Üksikasjad
- Avaldamiskuupäev
- 27. september 2024
- Autor
- Esindus Eestis