Põhisisu juurde
Esindus Eestis
Pressiteade8. Mai 2024Esindus Eestis2 min lugemist

Narvas algab Euroopa päeva tähistamine

Narva Euroopa päev

Tänavu 1. mail täitus Eestil Euroopa Liidus 20 aastat, mida tähistame kogu aasta vältel Eesti eri paigus. Narva Raekoja platsil annavad Euroopa päeval, 9. mail võimsa kontserdi Alika, Uku Suviste, Smilers ja Narva sümfooniaorkester. Narva kolledžis toimub Ida-Virumaa tulevikumess ning avatud on kohvikuteala.

Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Vivian Loonela: ”Euroopa Liit sai alguse soovist, et Euroopa riikide vahel oleks rahu, mitte sõda, ja just seda me 9. mail tähistamegi. Ootame kõiki huvilisi Euroopa päeval Narva Raekoja platsile, et tähistada koos meiega Eesti 20 aasta kuulumist Euroopa Liitu.“ 

Narvas algab Euroopa päeva tähistamine juba täna, 8. mail, mil toimub mitu kultuurisündmust ning avatakse Stockholmi väljak. 

Homme, Euroopa päeval, 9. mail kell 15.00 avatakse Raekoja platsil kohvikuteala ning Narva kolledžis Ida-Viru tulevikumess, kus haridusasutused, ettevõtted ja toetusi vahendavad asutused jagavad infot õppimis- ja töövõimaluste kohta Ida-Virumaal. Töötukassa pakub kohapeal võimalust ka kiireks karjäärinõustamiseks. Kohal on terve rida esinduslikke haridusasutusi, teiste seas TalTechi Virumaa kolledž, Tartu Ülikooli Narva kolledž, Tallinna Tervishoiu Kõrgkool ja kood/Jõhvi, kes kõik ootavad õpilasi ja noori oma pakutavate võimalustega tutvuma. 

Raekoja platsile kerkib Euroopa telk, kus saatkonnad ja ELiga seotud asutused jagavad infot Euroopa Liidu kohta, korraldavad Euroopa-teemalisi interaktiivseid mänge, pakuvad suupisteid ja jagavad meeneid. Kooliklassid on oodatud osalema orienteerumismängus, mille peaauhind on klassiekskursioon 2000 euro väärtuses. 

Kell 17 algab Raekoja platsil suur tasuta kontsert, mille eel esinevad sõnavõtuga president Alar Karis, Narva linnapea Jaan Toots ja Rootsi suursaadik Ingrid Tersman. Kontserdil astuvad üles kohalike seas armastatud lauljad Alika  ja Uku Suviste koos Narva sümfooniaorkestriga. Kontsert jätkub ansambliga Smilers. Kontserti soojendab Kohtla-Järve Gümnaasiumi noorteorkester, põhiprogrammis astub lavale ka Kohtla-Järve Gümnaasiumi folkrokkbänd KRATT.

Fotonäitus “Narva – 20 aastat Euroopas”

Narva Raekoja platsil saab alates homsest uudistada fotonäitust „Narva – 20 aastat Euroopas“, mis tutvustab Narva linna arengut Euroopa Liiduga liitumisest 20 aastat tagasi kuni tänaseni. Näitus jääb vaatamiseks üles kaheks nädalaks.

Täpsem info Euroopa päeva sündmuste kohta on siin.

Taust

9. mail 1950. aastal pidas Prantsusmaa välisminister Robert Schuman Pariisis kõne, kus esitas idee asuda Euroopas tegema uut liiki poliitilist koostööd, mis muudaks sõja Euroopa rahvaste vahel mõeldamatuks. Ta nägi ette institutsiooni loomist, mis ühendaks ning juhiks söe- ja terasetootmist Euroopas. Vähem kui aasta pärast allkirjastatigi selle organisatsiooni loomise leping ning algas Euroopa riikide majanduslik ja poliitiline lõimumine. Schumani ettepanekut peetakse praeguse Euroopa Liidu alguseks, 9. maid aga tähistatakse Euroopa päevana.

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
8. Mai 2024
Autor
Esindus Eestis