Põhisisu juurde
Esindus Eestis
Pressiteade16. jaanuar 2024Esindus Eestis1 min lugemist

Täna jõustub uus ELi määrus õigusemõistmise digitaliseerimise kohta

The statuette of Themis, goddess of divine justice

 

Täna jõustub ELi määrus õigusalase koostöö digitaliseerimise ja õiguskaitse kättesaadavuse kohta, mis tähendab, et teabevahetus ELis ühtlustub ning piiriülesed tsiviil- ja kriminaalmenetlused muutuvad digitaalseks. See teeb menetlused kodanike, ettevõtjate ja ametiasutuste jaoks lihtsamaks, kiiremaks ja odavamaks.

Euroopa Komisjoni väärtuste ja läbipaistvuse valdkonna asepresident Vera Jourová ütles: „Õigusemõistmise digitaliseerimise määruse eesmärk on muuta õigussüsteem kõigile kodanikele kättesaadavamaks, tagada läbipaistvus ja võimaldada meie kohtusüsteemil digiajastuga sammu pidada. Täna jõustuv määrus on väga hea uudis Euroopa kodanike jaoks.“

Õigusalase koostöö menetlused toimuvad tänaseni paberil. Uued eeskirjad parandavad seega märkimisväärselt õigusalase koostöö tõhusust, õiguskaitse kättesaadavust kodanike ja ettevõtjate jaoks ning õigusemõistmise kvaliteeti ja läbipaistvust. Määrus võimaldab kodanikel ja ettevõtjatel esitada taotlusi ja suhelda õigusasutustega piiriülestes olukordades elektroonilisi vahendeid kasutades.

Euroopa e-õiguskeskkonna portaalis luuakse uus Euroopa elektrooniline juurdepääsupunkt, mis on liides väiksemate nõuete esitamiseks teises liikmesriigis asuva kostja vastu. See hõlbustab tarbijatel hüvitiste saamist ning võimaldab tsiviil- või kriminaalasja pooltel osaleda kohtuistungil videokonverentsi teel. Kodanikud ja ettevõtjad saavad tasuda kohtukulusid ka elektrooniliselt.

Euroopa Komisjon ja liikmesriigid alustavad määruse rakendamist sel aastal. Lisateavet õigusemõistmise digitaliseerimise kohta leiab siit.

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
16. jaanuar 2024
Autor
Esindus Eestis