Põhisisu juurde
Esindus Eestis
Pressiteade18. jaanuar 2022Esindus Eestis

Uus Euroopa Bauhaus: algas kandideerimine 2022. aasta auhindadele

Bauhaus

Täna algas kandideerimine uue Euroopa Bauhausi 2022. aasta auhindadele. Eelmise aasta konkurss osutus väga edukaks - esitati üle 2000 auhinnataotluse. Tänavuselt konkursilt oodatakse uusi inspireerivaid näiteid muutustest, mida soovitakse meie igapäevaelus ja elukeskkonnas ellu kutsuda.

Nagu esimeselgi konkursil, tunnustatakse uue Euroopa Bauhausi 2022. aasta auhindadega noorte talentide ideid, aga ka juba valmis kestlikkuse, kaasatuse ja esteetika projekte, mis aitavad Euroopa rohelist kokkulepet inimeste ja kohalike kogukondadeni tuua.

Innovatsiooni, teaduse, kultuuri, hariduse ja noorte volinik Mariya Gabriel sõnas: „Uus Euroopa Bauhaus toetub Euroopa kultuurile, haridusele, teadusele ja innovatsioonile, et Euroopa roheline kokkulepe inimeste igapäevaelus päriselt kajastuks. Loodan ka selle aasta taotlustes näha Euroopa loovuse parimat osa.“

Auhinnatakse projekte ja ideid, mis aitavad kaasa kaunitele, kestlikele ja kaasavatele lahendustele.

Auhindu jagatakse neljas kategoorias:

  • taasühendumine loodusega;
  • ühtekuuluvustunde taastamine;
  • enim muutust vajavate kohtade ja inimeste eelistamine;
  • pikaajalise, olelusringipõhise ja tervikliku mõtteviisi soodustamine tööstuslikus ökosüsteemis.

Kategooriad kajastavad uue Euroopa Bauhausi nelja temaatilist suunda, mis tehti kindlaks algatuse ühise kavandamise etapis, kus oma seisukohti ja kogemusi jagasid tuhanded inimesed ja organisatsioonid. Ettepanekuid hinnatakse algatuse kolme põhiväärtuse alusel. Need on kestlikkus, esteetika ja kaasatus. Auhindadele saavad kandideerida kõik soovijad nii ELi liikmesriikidest kui ka kogu maailmast tingimusel, et projekt või idee asub või viiakse ellu Euroopa Liidus.

Igas kategoorias on kaks alamkategooriat:

  • Uue Euroopa Bauhausi auhind – viimase kahe aasta jooksul rakendatud projektid; ning
  • Uue Euroopa Bauhausi tulevikulootus – alla 30-aastaste noorte loojate esitatud kontseptsioonid ja ideed.

Lisaks 16 žürii antavale auhinnale (üks võitja ja üks finalist iga kategooria ja tegevussuuna kohta) valitakse avaliku hääletuse teel välja kaks lisaauhinda. Kokku 18 võitjat saavad kuni 30 000 EUR suuruse auhinnaraha ning reklaamipaketi, et aidata neil oma ideid tutvustada ja edasi arendada.

Taotluste vastuvõtmine lõppeb 28. veebruaril 2022 kell 19.00 Kesk-Euroopa aja järgi. Teretulnud on igast rahvusest ja igasuguse taustaga taotlejad, tingimusel et kõik kontseptsioonid, ideed ja projektid töötatakse välja või asuvad füüsiliselt ELis.

Taust

Uus Euroopa Bauhaus on keskkonna-, majandus- ja kultuuriprojekt, mille eesmärk on kombineerida disain, kestlikkus, juurdepääsetavus, taskukohasus ja investeeringud, et aidata kaasa Euroopa rohelise kokkuleppe saavutamisele.

Algatuse tegi teatavaks president von der Leyen oma 2020. aasta kõnes Euroopa Liidu olukorra kohta. Uus Euroopa Bauhaus loodi koos tuhandete inimeste ja organisatsioonidega Euroopast ja kaugemaltki.

2021. aasta septembris avaldas komisjon teatise, milles nähti ette poliitikameetmed ja rahastamine, et muuta algatus reaalsuseks. Sellega liiguti algatuse kooskavandamise etapist rakendamise juurde.

Lisateave

Küsimused ja vastused

Auhindade veebisait

Teatis „Uus Euroopa Bauhaus“

Euroopa Bauhausi auhinnasaajad (2021) 

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
18. jaanuar 2022
Autor
Esindus Eestis